Szükséges egy egészséges és szoptatott kisbabánál pótolni a D-vitamint? Ez a kérdés nem egy kismamát foglalkoztat. A D-vitamin hiánya egészségi kockázatokkal jár. Ha az orvos javaslata alapján pótolja gyermekénél a D-vitamint, megelőzheti az angolkór és egyéb egészségügyi problémák kialakulását.
A D-vitamin segíti a kalcium és foszfor bélből való felszívódását és beépülését a csontozatba, tehát a csontok egészséges fejlődésében és növekedésében játszik fontos szerepet. A gyermekorvosok hazánkban születés után a babáknak D-vitamin cseppeket írnak elő.
Angolkór veszély
Az angolkór más néven rachitis mögött a D-vitamin hiánya áll. A betegség általában D-vitamin hiányos diétánál vagy a friss levegőn való tartózkodás illetve napfény hiányában alakul ki, mivel a D-vitamin a testben az UV sugarak hatására termelődik. Az angolkór jellegzetes tünetei:
- a koponyacsontok lassú záródása, nagyobb méretű nagykutacs, amely néha még 2 éves korban is nyitva van,
- a koponya kocka alakú, közepén barázdával,
- rachitises rózsafüzér – a mellkason a bordák és a porc határán csomók jelennek meg,
- gerinc és mellkas deformációk, a lábak O vagy X alakban görbültek,
- lassult növekedés,
- lassult fejlődés – motoros retardáció.
A diagnózis és a terápia felállítását orvos végzi. Általában D-vitamin pótlásra van szükség táplálék-kiegészítők formájában, súlyosabb esetekben kórházi kezelés indokolt. Az angolkóros betegek számára a gyakori szabadtéri séták valamint a D-vitaminban gazdag táplálkozás javallott. Ha a szoptatás ellenére csöppsége rachitisben szenved, változtasson étrendjén és iktasson be több zsíros halat, hidegen sajtolt olajat, diót, tojást, tejterméket, avokádót vagy kókuszdiót.
Hogyan adjuk be a babának a D-vitamint
Ahogy azt már említettük a D-vitamin pótlása általában cseppek formájában történik, nálunk az orvosok leggyakrabban Vigantol cseppeket írnak elő a csecsemőknek. A kismamák egy része a cseppeket hasfájásokért és az újszülött kólikákért okolja, az orvosok állítása szerint csak véletlen egybeesésről van szó, mivel a kólikák megjelenése és a Vigantol alkalmazása egyazon időszakban történik. Alternatívaként a kismamák halolajat szoknak használni, ám ezeknél a készítményeknél nem garantált a D-vitamin megfelelő mennyisége.
Mivel a D-vitamin zsírban oldódik, a cseppeket egy kanál anyatejben vagy tápszerben ajánlott a babának adni. Nem javasolt a cseppeket közvetlenül a baba szájába, a cumisüvegbe vagy az üres kanálba csepegtetni, mert így megtörténhet, hogy nem szívódik fel a kívánt mennyiségű hatóanyag.
A D-vitamin alkalmazásának időtartamát, amely a baba születésének hónapjától is függ, az orvos határozza meg. Ha gyermeke a nyári hónapokban született, a D-vitamin pótlásának időtartama 1 év, a téli gyerekek esetében ez az idő 1,5 évre húzódik.
A D-vitamint mindig az orvos utasításai szerint adagolja gyermekének, mivel a D-vitamin túladagolása egészségi problémákhoz vezethet, melyek étvágytalanságban, hányásban, magas vérnyomásban, súlyveszteségben, sőt csontfejlődési zavarokban nyilvánulhatnak meg. Ebben az esetben is érvényes a „mindent mértékkel“ jelszó.
Amit a D-vitaminról nem tudott
D2 és D3 – mi a különbség?
Két fajta D-vitamint különböztetünk meg. A D2-vitamin növényi eredetű és forrásai közé tartoznak a gombák valamint a fortifikált növényi tejek (szójatej, mandulatej és egyéb növényi tejek). A D3-vitamin állati eredetű és halakban, tejtermékekben és tojásban található. Napfény hatására bőrünkben D3-vitamin termelődik.
A napi adagot napfényből is beszerezheti
Nyári hónapokban a napi D-vitamin szükséglet már 5 perces egész testes napozással vagy 20 perces sétaval fedezhető. Az őszi és téli hónapokban a szervezetünkben a nap hatására termelődő D-vitamin mennyisége csökken. Ennek főbb oka a napsütéses napok csökkenése és a napsugarak beesési szöge, melynek következtében kisebb az UVB sugárzás.
D-vitamin az erős immunrendszerért
Igaz, hogy a D-vitamin elsősorban a kalcium csontokba való beépülésében játszik szerepet, de az immunrendszer működése sem lenne tökéletes ezen vitamin hiányában. A Koppenhágai Egyetem tudósai kimutatták, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen a T-limfociták termeléséhez, melyek felismerik és elpusztítják a különböző kórokozókat.
D-vitamin a krónikus betegségek megelőzésében
A kutatások szerint a D-vitamin csökkenti az autoimmun betegségek, szklerózis multiplex, rheumatoid arthritisz, lupusz és végbél rák kockázatát. Ezen betegségek gyakorisága, a végbél rák kivételével, nő az egyenlítőtől való távolsággal, tehát azokban az országokban, ahol az embereket kevesebb napfény éri.
A naptejek gátolják a D-vitamin keletkezését a napfényből
Gyakran hallunk az UV sugárzás káros hatásáról. Való igaz, hogy ha a bőr ismételten ki van téve a káros UV sugaraknak, nő a bőrrák kialakulásának kockázata. Fontos ezért a védelmet nyújtó naptejek használata. Sajnos a naptejek az UV sugarak kiszűrésével blokkolják a D-vitamin bőrben való termelődését. A mai életstílus keretében az emberek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, illetve ha már a szabadban vannak, naptejet használnak, ami súlyos D-vitamin hiányhoz vezethet. Nem kell félni a napocskától. Néhány perces napfürdő napozók használata nélkül nem okozhat semmilyen problémát. A gyerekeknél elég ha séta közben a nap sugarai az arcot és a karokat érik.
A világos bőr gyorsabban termeli a D-vitamint mint a sötétebb bőr
Tudományos kutatások alátamásztották azt a tényt is, miszerint a sötétebb bőrszín véd az UVB sugárzás ellen. A sötétebb bőrű embereknél emiatt kisebb a bőrrák kialakulásának kockázata, viszont lasabban termelik a D-vitamint, ezért ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamint termeljenek, több időt kell tölteniük a napon mint a világos bőrű embereknek.