A babanév kiválasztása nem egyszerű. Az utónév egész életen át végigkísér. A múltban a gyermekek a születésük napjára eső utónevet kapták. Manapság a szülők olyan nevek közül válogathatnak, melyek követik a legutóbbi trendeket és a globalizációt. Némely szülők az extravagáns vagy ismert személyiségek nevei mellett döntenek, amelyek még inkább kihangsúlyozzák a gyermek egyéniségét. Vannak viszont szülők, akik a hagyományok hívei, ezért inkább az évszázadokon át fennmaradt eredeti magyar neveket választják, melyek illenek a gyermek vezetéknevéhez. Melyek voltak a 2016 év legnépszerűbb keresztnevei?
A belügyminisztérium nyilvántartása alapján a 2016 év leggyakoribb keresztnevei Bence és Hanna voltak. A tavalyi év folyamán a Bence nevet 1800 baba kapta, a Hanna névvel 1669 kislány büszkélkedhet. A második helyen szerepeltek a Máté (1321) és az Anna (1206) nevek. Harmadik helyezetként a dobogón a Leventék (1280) és a Jázminok (866) állnak.
Összehangolt páros
Bence és Hanna már néhány éve a magyar nevek listájának vezetői. Szinte hihetetlen, de a 2011-es év óta a toppon vannak. A latin eredetű Bence név jelentése győző. E név támogatja a gyakorlatias személyiség kialakulását. Viselői eredeti és találékony ötletekkel vannak teli és kedvelik a társaságot. A Hanna név eredete héber, jelentése kegyelem. Könnyed, kifinomult személyiség kialakulását segíti. Önbizalomhiányban szenved, fél a kudarctól. A Hannák megértő természettel vannak megáldva és vonzzák azokat, akik a tanácsaikat keresik.
Amerikában a Sophia a nyerő
A gyerek neveket sem kerülte el a globalizáció. A Baby center honlap alapján, aki az Egyesült Államokban élő majdnem 400 000 szülőtől gyűjtötte be az adatokat, Amerikában a Sophia és a Jackson nevek állnak a csúcson. A lánynevek listájának második és harmadik helyét az Emma és Olivia foglalják el, a fiúnevek dobogóján a második helyezetet az Aiden nyerte el, harmadikként a Lucas név szerepel.
Tudta, hogy:
- az utónév legfeljebb 2 tagból állhat,
- az első utónév nem lehet azonos az élő testvér első utónevével,
- az anyakönyvvezető elutasíthatja a pejoratív vagy sértő utónevek bejegyzését,
- az utónevek túlzott, többszörös becéző formáinak bejegyzése nem javasolt,
- a hatályos jogszabályok értelmében csak olyan nevet jegyeztethet be, amely szerepel a Magyar Utónévkönyvben és megfelelel a gyermek nemének,
- idegen nevek bejegyzése esetén az anyakönyvvezető kérheti a külföldi állam konzulátusa által kiadott, a név létezését és használatát bizonyító igazolást.