Úszás leckék gyerekeknek: 7 egyszerű úszásoktató tipp

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
5 perc
04. aug'23

A nyári szünetet nagyrészt a vízparton, és a vízben töltjük. Aki nem tud úszni, az a felfújható gumimatracra, karúszókra és úszógumira hagyatkozik. Az úszás az egyik legegészségesebb mozgásforma. Ön is szeretné, hogy gyermeke megtanuljon úszni? A következő néhány tipp egyszerűbbé teszi az úszás alapjainak elsajátítását.

Hány éves kortól kezdjük a gyerekeket úszni tanulni? Egyes szakemberek négy-öt éves korban ajánlják az úszásoktatást, mások szerint elég hét éves korban elkezdeni. Napjainkban igen elterjedt a babaúszás is, bár egyes szakértők nem tartják valódi úszásoktatásnak.

Az viszont tagadhatatlan, hogy támogatja a gyermek egészséges fejlődését, elősegíti a vízzel való pozitív kapcsolat kialakítását. A gyermeknek élveznie kell a vízben való tartózkodást. Ez az egyik legfontosabb szempont az úszás elsajátításánál, amely a későbbiekben segít feloldani az esetleges mélységtől való félelmet.

Ne halogassa az úszás tanítását

Még ha jó úszó is a szülő, nem biztos, hogy jó úszásoktató. Ha nincs tapasztalata az úszásoktatás terén, bízza gyermekét szakemberre. Az úszótanfolyamon a gyerkőc több gyermek társaságában tanul úszni, ami több mókát és nagyobb motivációt jelenthet számára. A gyermeket fokozatosan szoktassuk a vízhez, játékosan, különböző segédeszközöket, játékokat használva.

Úszásoktatás babáknak

A víz nem ellenség

A vízhez szoktatást sekély vízben kezdjük, ahol a gyermek szabadon lubickolhat, pancsikolhat, e közben vízi játékokkal, csónakokkal, hajócskákkal, spriccelő játékokkal játszhat. Fokozatosan szoktassa a mélyebb vízhez. Sok vita folyik az úszógumikról és karúszókról, melyek, egyesek szerint, inkább hátráltatják az úszás elsajátítását.

Az úszógumit vagy felfújható labdát kizárólag játék keretében használják. A karúszók különösen a mély vízzel való első próbálkozásoknál nyújthatnak nagy segítséget – a legkisebb gyerekeknek bátorságot adnak ahhoz, hogy a szülők vagy a nagyobb testvérek segítsége nélkül is bemenjenek a „felnőtt medencébe”.

Megfelelő légzéstechnika

Sok szülő elköveti azt a hibát, hogy átugorja az úszásoktatás ezen szakaszát. Pedig a megfelelő légzéstechnika az úszás alfája és omegája. Úszás közben javallott az úszószemüveg viselése is, amely védi a kicsi szemét a víztől, így a gyermek nem fél elmerülni a vízben. Az elején csak nyakig érő vízben gyakoroljanak.

Először a víz felszínén gyakorolják a levegő kifújását. A gyermek helyezze az arc alsó részét a vízbe és úgy fújja a levegőt, mintha forró teát fújna. Majd vegyen mély levegőt, óvatosan merüljön a víz alá és próbálja először a szájával, később az orrával kifújni a levegőt úgy, hogy ne menjen bele víz és egyúttal kifújja a maximális levegőmennyiséget.

Merülés

A merülést a medence szélénél gyakorolják. A gyermek kapaszkodjon a medence szélébe és a teljes testével a víz alatt gyakorolja a levegő kifújását. Kezdetben ez a gyakorlat nehéz lehet a gyermek számára, de idővel minden gyermek megtalálha a maga technikáját. A lényeg, hogy a gyermek feje a víz alatt legyen. Ha ezzel a gyakorlattal megbírkóztak, bevonhatják a lábakat.

Lebegés

A lebegésnél a víz felszínére fekszik a gyermek. A hason lebegéssel kezdjék, gyermekét segítse fenntartani a vízen alulról a hasát támasztva. Ahogy nő a gyermek magabiztossága, úgy lassan alábbhagyhat a segítség nyújtásával. Amikor a gyerkőc már önállóan képes hason lebegni, adjon a kezébe úszódeszkát és ösztönözze őt arra, hogy próbáljon talpával elrugaszkodni a medence falától és siklani néhány métert a vízen. Eközben fejét hajtsa a víz alá, kezeit tartsa egyenesen maga előtt.

Úszásoktatás kislány

Lábmunka

Ha a gyerkőc elsajátította a siklás alapjait, tanítsa meg neki a helyes lábmozdulatokat. Kezdjék a medence szélénél, vagy úszódeszka segítségével, később segédeszköz nélkül. Ügyeljen arra, hogy rövid ollózó mozgást végezzen a vízben, a lábakat és lábujjakat egyenesen, térdét pedig enyhén hajlítva tartsa.

Karmunka

A gyermek félköríves mozdulatokat végezzen karjával, előnyös, ha először megmutatja neki a mozdulatot. Ujjai legyenek egybe, tanítsa meg neki a megfelelő légzéstechnikát. Majd ismét úszódeszka segítségével ösztönözze őt egy hosszabb táv megtételére, miközben odafigyel, hogy a gyermek arca a medence feneke felé nézzen és megfelelően lélegezzen.

Ne búslakodjon, ha idén nem tanult meg gyermeke önállóan úszni. Az őszi, téli hónapok folyamán is gyakorolhatnak a fedett uszodákban, hogy jövőre már teljes mértékben élvezhesség a vízben való mókát.