Úgy érzi tele van energiával, vonzó és szexi? Üdvözöljük a terhesség 15-ik hetében. A reggeli rosszulléteknek búcsút inthet, kezdődik egy csodás, felhőtlen időszak. Mi vár a mamára és a babára?
Ezen a héten a baba hossza eléri a 10 cm, súlya körülbelül 70 gramm. Szíve alatt egy narancs méretű csöppséget hordoz.
A tizenötödik hét tünetei
A tizenötödik hétnek vannak jó és kevésbé jó napjai. Az egyik nap a képességei csúcsán érezheti magát, a következő nap lehet egy kicsit levertebb.
- Magasabb szexuális vágy. Az energiaszint növekedésével nő a libidó is. Ez a változás sokak számára pozitív és nem jelent kockázatot a babára nézve.
- Orrvérzés. Ez a kellemetlen tünet a terhesség során természetes és egyrészt a nagyobb véráramlással, másrészt az érzékenyebb orrsövénnyel függ össze.
- Gyomorégés, puffadás, emésztési zavarok. Ezen tünetek mögött a terhességi hormonok állnak. Elkerülésük érdekében figyeljen az étrendjére.
- Érzékeny ínyek. Terhesség alatt az ínyek duzzadtak és érzékenyek. Ezért fordítson több időt a szájhigiéniára, az ínyek masszírozására és rendszeresen látogassa fogorvosát.
- Nehezebb légzés. A növekedő baba miatt a tüdőnek kevesebb helye van a mellkasban, így néha nehezebb mély lélegzetet venni.
A kismama pocakja a tizenötödik héten
A kismama testében hatalmas változások mennek végbe. A második trimeszter alatt a méh növekedik és a hasüregbe kerül. Ezen változások külső megnyilvánulása a növekedő terhességi pocak. Az első gyermeküket váró kismamáknál ez a változás nem annyira szembeütő, mint azoknál az anyáknál, akik már legalább egyszer szültek.
A 15. héten a pocaklakó kezeit, lábait mozgatja. Igaz ezeket a mozdulatokat a kismama még nem érzi, de a baba időröl időre nagyokat lubickol odabent. Fejlődik tüdeje, kortyolgatja a magzatvizet, sőt néha csuklik is. Szemei még csukva vannak, de ennek ellenére már reagálnak a fényre és hamarosan a mama szívverését is hallani fogja.
Mit tehet a tizenötödik héten?
A 35 évnél idősebb kismamáknál az orvos amniocentézist, azaz magzatvíz vizsgálatot javasolhat, melynek célja a genetikai rendellenességek kizárása. A vizsgálat során egy hosszú tű segítségével mintát vesznek a magzatvízből. Mivel ez a vizsgálat bizonyos kockázatokkal jár, a mintavétel előtt ajánlott részletes beszélgetést folytatni az orvosával, hogy tájékozott és felelős döntést tudjon hozni.