Elkezdődött a második trimeszter! Vége a reggeli rosszulléteknek, az állandó fáradékonyságnak. Eljött a terhesség élvezetesebb része. Mi történik ilyenkor a kis pocaklakóval?
A második trimeszter érkeztével a kismama fellélegezhet és végre teljes mértékben élvezheti a mindennapokat. A kellemetlen terhességi tünetek alábbhagynak, a kritikus időszak, amelyben magasabb a vetélés kockázata, véget ért, így nem csak testünk, de a lelkünk is megnyugodhat. Visszanyerjük életerőnket, étvágyunkat.
A tizenharmadik hét tünetei
A második trimeszter sok várandós anyuka számára szinte megváltás, főleg ha a hányinger eddig napi szinten jelen volt. Milyen tünetekkel számolhat e héten?
- Látható erek. A nagyobb vérellátás következtében az erek kiemelkednek.
- Visszatérő vitalitás. Végre ismét zavartalanul folytathatja kedvenc tevékenységeit, sportolhat vagy terhességi tornán vehet részt.
- Megnőtt libidó. E mögött a kismedence fokozott vérellátása áll ami egyúttal érzékenyebbé teszi a nemi szerveket is, így aktus után enyhe vérzés jelenhet meg. Ez nem ad okot aggodalomra. Amennyiben a vérzés erősebb, keresse fel a nőgyógyászát.
Ikerterhesség esetén a terhességi hormonok szintje kissé később stabilizálódik, ezért az ikreket váró kismamáknak még egy kis ideig bírniuk kell a kellemetlen tüneteket is.
A kismama pocakja a tizenharmadik héten
A gömbölyödő pocak már szépen látható. A magzat most kb. citrom méretű, hossza 70-75 mm, súlya 25 gramm körül mozog. A baba feje a test teljes hosszánák egy harmadát teszi ki.
Kifejlődtek a baba hangszálai, látszódnak a fogcsírák, ujjbegyein megjelennek az ujjlenyomatot alkotó barázdák. Fejlődik a kisbaba tapintása, gyakorolja arcmimikáját. A magzat mája elkezdi termelni az epét.
Mit tehet a tizenharmadik héten?
Figyelje a súlyát. Az első trimeszterben a reggeli rosszullétek következtében sok kismama súlyt veszt. A második trimeszter elején visszatér az étvágy, ezért a súly elkezd gyarapodni. Ügyeljen arra, nehogy átessen a ló másik oldalára. Az Amerikai szülészek és nőgyógyászok kongresszusa (ACOG) szerint a kismama kezdő testtömeg-indexéből kiindulva az alábbi súlygyarapodás ajánlott:
- Alultáplált, sovány kismama (BMI 18.5 alatt) 12,5 - 18 kg között.
- Normális súlyú kismama (BMI 18.5 - 24.9 között) 11-16 kg között.
- Túlsúlyos kismama (BMI 25 - 29.29 között) 6,5 - 11,5 kg között.
- Kórosan elhízott kismama (BMI 30 fölött) 5-9 kg között.
- Ikerterhesség esetén az elfogadható súlygyarapodás 16,5-24,5 kg között mozog.
A fenti táblázatban feltüntettet adatok csak tájékoztatóak. Étrendjében elsősorban tápanyagban gazdag ételek legyenek, kalóriabevitele kb. 300 kalóriával legyen több a normál kalóriabevitellel szemben. Tévhit hogy terhesen kettő helyett kell enni. Inkább az ételek vitamin és ásványianyag tartalmára fókuszáljon. Ezzel saját és gyermeke egészségét védi.