Ezt a kérdést nem egy jövőbeni édesanya felteszi magának. Természetesen mindkettőnek, azaz a nyári és a téli terhességnek is megvannak a maga előnyei és hátrányai. Tettünk egy összehasonlítást és íme az eredmény.
Nyári terhesség
Nyári terhességről általában akkor beszélünk, ha a szülés szeptember és február között várható, azaz az őszi illetve téli hónapokban. Ha imádja a meleget és a napot, a forróság nem fog gondot okozni. Ha inkább a telet kedveli, a nyári terhességet valószínűleg nehezebben viseli majd.
Előnyei
- Nyáron minden nyüzsög. Ha ebben az időszakban hordja gyermekét a szíve alatt az nem jelenti azt, hogy a négy fal között kell sóvárognia, nyugodtan menjen a szabadba és élvezze a meleg, vidám, napsütötte napokat.
- Még a szülés előtt menjen nyaralni, a második trimeszter alatt nyugodtan repülővel is utazhat és merüljön el a strand és tenger nyújtotta ellazulásban, a víz nem csak ellensúlyozza a testre nehezedő súlyt, de serkenti a vérkeringést is. Külföldön a szülés előtti nyaralásokat „babymoon“-nak, azaz pocakos mézesheteknek nevezik.
- A tavasz és a nyár számos lehetőséget nyújt azon terhes nőknek is, akik időszűkében nem tudnak fitnesz központba járni. Elég egy séta a parkban és máris javul a kismama közérzete. Ahogy az erősítő gyakorlatok úgy a séta is növeli az izomzat és szövetek, beleértve a méhlepény, oxigénéllátását. Amiről semmiképpen se feledkezzen meg az a kényelmes öltözék és a folyadék pótlás.
- Ha a baba télen születik, nyáron már akkora lesz, hogy a meleg napokat ismét a szabadban tölthetik, nem pedig a szülészeten vagy odahaza.
- Ebben az időszakban a terhes anyuka sokkal több friss élelmiszerhez jut, gondolunk elsősorban a baba és mama számára is fontos vitaminokban és salakanyagokban gazdag gyümölcsökre és zöldségekre.
- A napos napokon a testünk több D vitamint termel, amely fontos szerepet játszik a kalcium és a foszfor felszívódásában ezzel hozzájárulva a csontozat és a fogak helyes fejlődéséhez. Mindemellett a D vitamin erősíti az immunrendszert és elhárítja a depressziót. A D vitamin hiánya növeli a terhességi cukorbetegség, preeklampszia és a bakteriális hüvelygyulladás kockázatát. Ez nem azt jelenti, hogy nyáron reggeltől estig napozzunk. A napsugárzás nyáron annyira erős, hogy a megfelelő vitamin-termeléshez elegendő a napon való rövid tartózkodás is.
- Nyáron az öltözködés is jóval egyszerűbb. Egy könnyű anyagból készült kismama ruha sokkal kényelmesebb mint a nadrág és a kabát. Nem beszélve arról, hogy a duzzadt lábra elég egy strandpapucsot húzni.
- A nyári terhesség talán legnagyobb előnye, hogy karácsonyhoz a világ legszebb ajándékát kapja – a saját gyermekét.
Hátrányai
- Nyáron a kismamák jobban izzadnak és gyakrabban szenvednek a duzzadásoktól. Ennek főbb okai a testben zajló hormonális elváltozások és a gyorsabban működő anyagcsere, ennek következtében növekszik a testhőmérséklet és a test felhevül. A meleg nyári éjszakák alváspróblémákat is okozhatnak.
- Az izzadsággal együtt járnak a melegkiütések és a kellemetlen bőr horszolások elsősorban a nedves és egymást érintő bőrterületeken például a combok között. Az esetek többségében elegendő a babaolaj vagy a hintőpor, néha viszont gyulladás csökkentő szerekért kell nyúlni.
- Nyáron a nap sugarai fokozzák a terhesség során elég gyakran jelentkező pigment foltok kialakulásának kockázatát. Sajnos megszabadulni tőlük szülés után néha nem egyszerű.
- Meleg időben szintén nagyobb az esélye a székrekedés, hasmenés vagy hányás megjelenésének, sok esetben bél influenza vagy a vizelet visszatartása is előfordul. Nyáron a rovarok, azok közül is főleg a szúnyogok tudják megkeseríteni a kismama életét, ezért ilyenkor javasolt a minőségi repellensek használata.
- Az öltözködés a nyár folyamán ugyan egyszerűbb, de nehezebb a különböző társasági rendezvényeken, például promóciókon vagy lakodalmakon való részvétel, mert mint általában az lenni szokott, ilyenkor is felmerül a szokásos női probléma – mit vegyek magamra. Egy kis fantázia segítségével a nagyobb méretű hagyományos ruhából is stílusos outfittet varázsolhat.
- Amiről ritkábban esik szó, az a depiláció. Terhesség alatt nem ajánlott a forró viasz vagy laser használata, marad tehát a hagyományos borotva. A pocakkal a szőrtelenítés nem csak fárasztó és kényelmetlen, de nagyobb óvatosságot is kíván.
- Ha a baba az őszi vagy téli hónapokban születik, több meleg ruhára, lábzsákra és a hideg előtti védelemre lesz szüksége. Felkészíteni a babát a téli hidegre több energiát igényel.
Téli terhesség
Téli terhességről általában akkor beszélünk, ha a szülés március és augusztus között várható. Hideg idő nagyobb kihívásnak tűnhet, de ezt is saját előnyére fordíthatják.
Előnyei
- Elkerüli a forró napokat, amelyek a terhesség során sok kellemetlenséget okozhatnak. A hidegtől nem kell félni – ami nyáron hátrány, télen előny. A felhevült test télen kevésbé fázik.
- A szabadidőtöltési lehetőségek ugyan télen korlátozottak, de legalább több ideje marad szülésre való felkészülésre és a baba érkezésére. A szomorú esős napokon vásárolhat, rendezheti a babaszobát vagy más terveket szőhet.
- A tél folyamán végre időt találhat a magazinok és könyvek olvasására vagy a szoptató anyukák és babák étrendjét alkotó receptek kipróbálására.
- A nagy pocakot télen a ruhával könnyebben tudja eltakarni és a többiek között nem érzi magát annyira „pocakosnak“. Nyugodtan viselhet komfortos öltözéket, ilyenkor nem kell flancolni, elég egy kényelmes bő pulóver.
- Nem kell olyan gyakran szőrteleníteni, a nadrág játszva eltakarja az érintett területeket.
- Kisbabája az első tavaszi napokat és a nyárt is a babakocsiban élvezheti – nem kell azon dilemmázni vajon menni, vagy nem menni sétálni.
- Egy álmatlan éjszaka után sokkal egyszerűbb egy szép nyári reggelre ébredni mint egy szürke hideg téli napra.
- Ha szülés után már nem fog szoptatni, nyugodtan élvezheti a terhesség során betiltott nyári üdítők, ételek és fűszerek ízét.
Hátrányai
- A nyári szabadságra valószínűleg a következő nyárig várnia kell.
- Ha téli sport és síelés imádó, sajnos ezt kerülnie kell.
- A kismamákat a téli időben legjobban aggasztják a csúszós utak és járdák, amelyek növelik az esések és egyéb balesetek veszélyét. A kórházba való szállítás is problémásabb egy hófúvásban.
- A csökkenő hőmérséklet miatt nő a megbetegedések száma, amelyek szinte minden oldalról fenyegetik a mama és a baba egészségét, ezért nagyobb figyelmet kell fordítani az egészségvédelemre.
- Bebugyolázni magunkat télen ugyan előnyös, de megtalálni a megfelelő téli ruhát nem mindig egyszerű. Ha a farmerét nem kifejezetten terhes nőknek tervezték, inkább felejtse el.
Milyen előnyöket vagy hátrányokat fedezett fel Ön a nyári illetve téli terhessége során? Osztja meg velünk kommentben ezzel segítve a többi édesanyát is.