Terhesség alatt kettő helyett enni? Nem, nem. A mennyiség helyett a minőségre összpontosítson. A kismamák étrendje legyen változatos és vitaminban gazdag.
A magzat egészséges fejlődéséhez fontos, hogy a kismama tápláléka megfelelő összetételű és vitaminokban valamint ásványi anyagokban legyen gazdag. A helytelen táplálkozás, az egyes tápanyagok egyenletlen pótlása kedvezőtlen hatással lehet a baba és a mama egészségi állapotára. A „kettő helyett enni“ nézet mára már elavult. A kismamák diétájában elsősorban a változatosságon és az alapvető tápanyagok megfelelő mennyiségű bevitelén van a hangsúly.
Terhesség során nő a fehérjeszükséglet, az érett magzat számára az anyai szervezet kb. 630 g fehérjét biztosít. Az ajánlott napi fehérjebevitel terhesség alatt 90 g (ami a napi kalória bevitel 15-20%-át képviseli). Energiaforrásként elsősorban a szénhidrátok szolgálnak, melyek napi bevitele 320-380 g között ajánlott. Szénhidrátokban gazdagok a teljeskiörlésű termékek, gabonafélék, tej vagy cukor. A várandós anyukák ajánlott napi zsír bevétele 70-80 g. Az esszenciális zsírsavak fogyasztása a baba idegrendszerének megfelelő fejlődése érdekében szükséges. A székrekedés elegendő rostanyag fogyasztásával kerülhető el, melynek remek forrásai a búza- vagy kukoricakorpa, lenmag, karfiol, cukkini vagy zeller.
Plusz vitaminok
Bármennyire is igyekszik vitaminban gazdag egészséges ételeket fogyasztani, nem képes minden fontos anyagot olyan mennyiségben a szervezetébe vinni, hogy az a baba szükségleteit is fedezze. Ezért a nőknek még teherbeesés előtt étrendkiegészítők fogyasztása, ezeken belül is leginkább a folsav és a vas pótlása ajánlott. A folsav a fejlődési rendellenességek, elsősorban a gerinc-, ajak- és szájpadhasadék kialakulásának, valamint némely szív és húgyúti rendellenesség megelőzésében játszik szerepet. Kiegészítőként szedése legalább a terhesség 12. hetéig ajánlott. A vashiány vérszegénységben nyilvánul meg, amely viszont növeli a korai szülés illetve a baba elhalálozásának kockázatát. Terhesség alatt javasolt a D vitamin, kalcium és esszenciális zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztásának a növelése. A gyógyszertárakban a kismamák számos nekik szánt készítmények gazdag kínálatát találják, fogyasztásuk során azonban mindig ügyeljen arra, hogy ne lépje túl a javasolt mennyiségeket.
Terhesség alatt kerülendő élelmiszerek
Terhesség alatt próbálja redukálni az élelmiszerekkel járó rizikót. Margit Slimáková, közismert cseh egészségmegőrzési és táplálkozási szakértő, az alkohol kerülését és kávéfogyasztás csökkentését javasolja. Inkább helyettesítse koffeinmentes cikória vagy rozs kávéval. Szintén kerülje a mesterséges édesítőket (amelyek leggyakrabban a light vagy kalóriamentes termékek összetevőinek egyikéhez tartoznak) valamint a fölösleges adalékanyagokat. A várandós anyukák számára káros lehet az állati eredetű élelmiszerekből származó magasabb A vitamin-bevitel is, ezért nem javallott a máj fogyasztása sem (Ellenkezőleg a zödségben, gyümölcsben található karotinoidok nagyon hasznosak szervezetünk számára.
Terhesség alatt rizikósnak minősülnek a tengeri halak is, amelyek nehézfémtartalma, a higanyt beleértve, általában magasabb. Ugyanúgy tabunak számítanak a főzés nélkül tálalt állati eredetű élelmiszerek, melyek potenciális Listeria baktérium forrásnak számítanak. A képzett gyógyszerész és dietetikus javaslata szerint a nemes penésszel érő sajtokat friss parmezán típusú sajtokra váltsa. A kismamák kerüljék a csípős ételeket, mert a terhesség utolsó hónapjaiban nehezebben emészthetőek. A problémás élelmiszerek közé sorolható a földimogyoró is. (Tudta, hogy a földimogyoró, nem a diófélék hanem a hüvelyesek családjába tartozik?) A földimogyoróban, amennyiben helytelen annak feldogozása vagy tárolása, veszélyes penészgombák által termelt aflatoxinok lehetnek.
A Murdoch Gyermek Kutatóintézet vizsgálatai kimutatták, hogy már a kis mennyiségű alkoholfogyasztás is befolyással van a magzat arcfejlődésére. Az elváltozások elsősorban az orrot, ajkakat és szemeket érintik.
Gyógynövények terhesség alatt
A gyógynövények külön kategóriát képeznek a várandós anyukák étrendjében. Fogyasztásuknál legyen elővigyázatos, hiszen némelyek a méh összehúzódását és a szülés folyamatának felgyorsítását válthatják ki, ami a terhesség első időszakában nem kívánatos. Sőt az általuk előidézett medence tájék vérallátásának növelése vetéléshet is vezethet. Ezért használatuk előtt mindig kérje ki az orvos vagy a gyógyszerész véleményét. Teljes biztonsággal fogyaszthat kismamáknak szánt teakeveréket. Terhesség alatt nem ajánlott viszont a majoranna, petrezselyem, zsálya, fehér üröm vagy gyömbér. A terhesség 26. hetétől bánjon óvatosan a bazsalikommal, fahéjjal, szegfűszeggel, kardamonnal és oregánóvál. A fahéj, szegfűszeg és gyömbér ugyan méhösszehúzódásokat idézhetnek elő, de kis mennyiségben pozitív hatással vannak a terhességi rosszullét kezelésénél. A kismamák nyugodtan iszogathatják a mentából, ánizsból, kamillából, citromfűből, csalánból, útifűből, fekete bodzából, hársfavirágból, áfonya levélből, csipkebogyóból vagy fekete pesztercéből készült teákat.
Mennyit igyon?
Szakemberek véleménye szerint a terhesség alatti magasabb folyadékbevitel kedvező hatással van a magzat fejlődésére és születési súlyára. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel jelentősége a terhességi rosszullétek során is nő. Folyadékforrásként első helyen a tiszta víz álljon, alkalmasak az alacsonyan vagy közepesen mineralizált természetes ásványvizek, gyümölcs- és zöldséglevek vagy dzsúszok, nektárok 1:1 arányban vízzel hígítva. Amennyiben táplálék kiegészítőket szed, korlátozza az ásványvizek fogyasztását ezzel kerülve a vesék túlterhelését. Az ásványvizek a napi folyadékbevitel maximum egy ötödét képezzék. Teljesen alkalmatlan a terhesség alatt a kinintartalmú italok (tonikok), koffeintartalmú italok valamint a cikkünkben korábban említett kockázatos kategóriába tartozó gyógynövények fogyasztása. Az anyai szervezetbe bejutott folyadékmennyiség egyénileg eltér és nagy mértékben függ az étrend összetételétől és a szezontól (hiszen meleg időszakban több folyadékot fogyasztunk). Az ajánlott napi folyadékmennyiség legyen legalább 1,5 – 2 liter.
Várandós vegetáriánusok és raw rajongók
Vegetáriánusnak lenni a Föld ezen területein főleg a téli hónapokban nem egyszerű még akkor sem, ha éppen nem várunk babát. A terhesség alatti vegetarianizmust valamint vegán étrendet mítoszok övezik. A vegetáriánus kismamák számára azonos általános szabályok érvényesek mint a többi nő számára, akik szintén a növényi táplálkozás hívei. Ügyelni kell a megfelelő vas-, kalcium-, fehérje- és B12 vitamin-bevitelre. Ez utóbbit idővel minden vegetáriánusnak ajánlott pótolni. Ezen tápanyagokat a hüvelyesekben, tojásban, savanyú káposztában, tengeri algákban vagy magvakban találja.
A terhesség raw étrenden is sikeres és problémamentes lehet. Ennek élő példája Zuzana Lužná, a Love of Raw cseh honlap bloggerje, aki a terhessége első három hónapjában leveles zöldségeket és salátákat fogyasztott, más nem is igen ment le a torkán. Tányérján akkoriban sok macskagyökér, rukkola, olívaolaj, citrom és rengeteg gyümölcsöt találtunk. A harmadik hónap elteltével Zuzana elutazott Balira, ahol korlátlan mennyiségű friss élelmiszert ehetett. Csehországba visszatérve elérkezett a csicseriborsó, hüvelyesek, tengeri algák és avokádó időszakja. A terhesség hetedik és nyolcadik hónapjában Zuzana a növényi lúgosító erőlevesekből származó természetes zsírok és energia pótlására összpontosítot. Az utolsó hónapban minden zöldet imádott. A növényi fehérjéket a raw étrend híve spirulina algából nyerte, a helyes emésztést a chia magvak segítették elő. Terhessége alatt Zuzana 6 kg plusz súlyt szedett fel és véreredményei példamutatóak voltak.
Arról, hogy a babára való felkészülést táplalkozási szempontból legalább 6 hónappal a teherbeesés előtt ajánlatos elkezdeni a Veronika Tichá fitness edzővel készített érdekes beszélgetésünkben olvashat.