December 6-a az a nap, amit talán az összes gyerek nagyon vár. Szent Miklós este érkezik az ördöggel és az angyallal, és a jó gyerekek csizmáiba édességet tesz. De a gyerekek a télapót más okból is szeretik. Mégpedig, mert „Mikulás napján nem tanulunk, nem feleltetnek. Minden 1-est, 2-est, 3-ast, 4-est elengednek“. De ki is valójában Szent Miklós, és miért is ünnepeljük őt? Eláruljuk Önöknek ebben a cikkben.
Szent Miklós a 3. században élt
Szent Miklós nem holmi kitalált legenda, tényleg élt i.sz. a 3. Században. Miklós egy tehetős családba született egy idősebb házaspárnak, akiknek sokáig nem lehetett gyerekük. Patarból származott, és később Myr-i püspök lett. Mindkét város a mostani Törökország területén található. Miklóst a nagylelkűségéről és a jótéteményeiről ismerték. Amikor a szülei meghaltak, hatalmas örökség birtokosa lett. Ezt viszont szétosztogatta a szegény embereknek és az árváknak.
Az életéhez több történet és legenda tartozik. Az egyik legismertebb ezek közül, a három szegény leány története, akiknek nem volt hozományuk, hogy férjhez mehessenek. Szent Miklós ezért három, egymást követő éjjelen egy teli erszény pénzt hagyott nekik az ablakpárkányukon.
Szent Miklós december 6-án halt meg, és a maradványai a mai Bari, olaszországi városban vannak, ahol gyönyörű templomot emeltek neki. Szent Miklóst az egész világon ismerik és ünneplik.
Honnan jött a mi télapós tradíciónk?
Régen a télapót máshogy ünnepelték, mint napjainkban. Régebben, amolyan Mikulás-járást tartottak, amikor a Mikulás a két segítőjével járt a gyerekekhez és édességet osztogatott nekik. A Mikulás-járás a 17. században kezdődött a nemesi körökben, később a 19. században vidéken is elterjedt.
Szent Miklós mindig püspöki süvegben járt, szakállal és pálcával. Az angyal fehérbe volt öltözve, szárnyakkal, az ördög pedig kifordítva hordta a bundáját, volt lánca és csengői is.
Gyerekversek Mikulásra
A hagyományaink igazán gazdagok a télapós versekben – mondókákban. Tanítson meg belőlük néhányat a gyermekének is.
"Suttog a fenyves, zöld erdő,
Télapó is már eljő.
Csendül a fürge száncsengő,
Véget ér az esztendő.
Tél szele hóval, faggyal jő,
Elkel most a nagykendő.
Libben a tarka nagykendő,
Húzza-rázza hűs szellő.
Suttog a fenyves, zöld erdő,
Rászitál a hófelhő.
Végire jár az esztendő,
Cseng a fürge száncsengő."
"Éj-mélyből fölzengő
- csing-ling-ling - száncsengő.
Száncsengő - csing-ling-ling -
tél csendjén halkan ring.
Földobban két nagy ló
- kop-kop-kop - nyolc patkó.
Nyolc patkó - kop-kop-kop -
csönd-zsákból hangot lop.
Szétmálló hangerdő
- csing-ling-ling - száncsengő.
Száncsengő - csing-ling-ling -
tél öblén távol ring."
Hogy az idei Mikulás jól sikerüljön
December 6-a az egyik legvártabb nap az évben. Egy nappal előtte, december 5-én minden kisgyermek megtisztítja a kis csizmáit és az ablakba teszik őket. A Mikulás-járás előtt érdemes megismertetni a gyerekeket a szent történetével, aki jószívű volt és mindig segített a szegény embereken. Manapság minden gyermeket megajándékoz. A csomagnak nem kell csak édességet tartalmaznia, de lehet benne például fa játék vagy építőjáték is.
Sok szülő a Mikulást használja „segítőnek“, ha a gyerekek nem figyelnek, vagy rendetlenséget csinálnak. Mégis ki az, aki még nem hallotta, hogy „Na várj csak, majd megmondom a Mikulásnak!“. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy a Mikulás jószívű és nem azért jön, hogy megbüntesse őket vagy hogy az ördögnek adja őket. Figyeljen oda arra, nehogy elijessze a kicsiket a Mikulástól, hogy a végén még féljenek is tőle.
A gyerekeknek sokszor az oviban is van télapó várás. Ha véletlenül nem lenne, vigye el a gyermekét egy télapós programra a városában vagy a faluban, a templomba vagy akár a bevásárlóközpontba, ahol szintén találkozhatnak a Mikulással és a két segítőjével.
Szép és boldog Mikulás-várást kívánunk Önöknek!