A tejfogak ápolását sok szülő alábecsüli, pedig rendszeres és megfelelő tisztításuk jelentős fontosággal bír. Mikor, milyen gyakran és mivel ajánlott tisztítani a tejfogakat? Olvasson tovább és megtudja.
Az első fog megjelenése nagy dolognak számít a baba életében. A fogzási időszak nem csak a babákat, de a szülőket is gyakran kínszenvedésnek veti alá. Fájdalommal, álmátlan és átsírt éjszakákkal jár. Az első tejfog általában a baba 6-8 hónapos korában bújik elő. Elsőként az alsó majd felső középső metszőfogak törnek át. Ezt követően jelennek meg a felső és alsó szélső metszőfogak, majd a zápfogak és végül a szemfogak jelennek meg. A teljes tejfogsor 20 fogból áll, az utolsó fog általában a gyermek harmadik életévében jelenik meg.
Tejfogak A-tól Z-ig
A tejfogak ápolása több okból is fontos. Az egészséges tejfogsor az egészséges maradandó fogak alapjá jelentik. Sajnos sok szülő ennek nincs tudatában. A szuvas tejfogat is érdemesebb megmenteni és fogtömést alkalmazni és csak utolsó lehetőségként folyamodni a beteg fog kihúzásához. A romlott tejfog is okozhat fájdalmat, duzzanatot és gyulladást, ami befolyással lehet a maradandó fogak, sőt az egész test egészségére.
A tejfogak ápolása nem az első illetve utolsó tejfog megjelenésével kezdődik és végződik. A fogak rendszeres tisztítása, a szájhigiénia és prevenció az utolsó tejfog kieséséig szükséges, amikor persze tovább kell folytatni a maradandó fogakról való gondoskodást. Az első tejfog általában 6 éves korban esik ki.
A 20 tejfogat 32 maradandó fog helyettesíti. Hogy a fogak épek és egészségesek maradjanak, rendszeres törődést igényelnek. Egészségi állapotukban az étrend is szerepet játszik. Talán nem is kell mondani, hogy a túlságos cukorfogyasztás hozzájárul a fogszuvasodáshoz.
Játékos rutin
A fogorvosok szerint a tejfogak tisztítását már akkor kell elkezdeni, amikor még azok ki sem bújtak. Étkezés után törölje meg a baba ínyét nedves gézzel, ezzel megakadályozza a baktériumok elszaporodását a szájüregben. Az első tejfog megjelenésekor ideje beszerezni az első fogkefét. Ügyeljen a fogkefe minőségére, sörtéi legyenek puhák, feje kicsi, markolata inkább vastagabb, hogy a gyermek könyebben megragadhassa. Amíg a gyerekek motorikája nem eléggé fejlett, végezze a szülő a fogmosást.
A hangsúly a rendszerességen van. A fogak tisztítása legalább naponta kétszer, reggel és este történjen és minimum három percen át tartson. A fogkrém az egész műveletet kellemesebbé teheti. Sok gyermekfogkrém íze nagyon kellemes, ami szintén motiváló lehet a legkisebbek számára. A gyerekeknek szánt fogkrémek kaphatóak fluoridmentes és fluoridos változatban is. A fluorid véd a fogszuvasodás ellen. A fogkrémből nem kell sok, bőven elég egy borsószemnyi mennyiség.
Tegye a fogmosást játékossá. Manapság a fogkefék különböző mesemotívumokban és vidám színekben készülnek. Van amelyik tapadókoronggal van ellátva vagy azonos motívumú pohár egészíti ki. A kisgyerekeknél ellenőrizze a fogmosás eredményét, ha kell, végezzen utómunkát.
Tudta, hogy...
- a fogak már a prenatális időszakban fejlődnek? A tejfogak csírái már az első trimeszterben alakulnak ki.
- vannak babák akik fogakkal születnek? Ezeknek a fogaknak nincs mély gyökerük és könnyen eltávolíthatóak.
- a fogzást kísérő fájdalom csillapítható? Használhat különböző fogínynyugtató géleket, hűthető rágókákat. Ezek maszírozzák az ínyt és enyhítik a fájdalmat.
- a fogszuvasodás a leggyakoribb krónikus gyermekbetegség? Gyakoribb az asztmánál és a túlsúlyosságnál is.
- az egészséges tejfogsor szerepet játszik a helyes kiéjtésben? Az egészséges fogak a beszédzavarok megelőzésében is alapvető fontossággal bírnak.
Az első tejfog megjelenése fontos mérföldkőnek számít a gyermek fejlődésében. Gondoskodjon gyermeke fogairól az első pillanattól kezdve, tegye játékossá és rendszeressé a fogápolást, ezzel megelőzve a szuvasodást és a fájdalmas kezeléseket.