A várandós anyuka 9 hónapon át türelmesen várja azt a csodás pillanatot, amikor végre karjában tarthatja angyalkáját. A gyermeknevelés az örömteljes pillanatok mellett aggodalmakkal is jár, melyek az újdonsült édesanyát néha meglepetésként érik. Hogyan tudja kezelni a szülés után megjelenő stresszt?
Röviden a szülés után stressz, félelem, sőt szorongás érheti az újdönsült és gyakorlott édesanyákat is. A terhesség és anyaság minden nő életében változásokhoz vezet, melyeket egy bizonyos szintű stressz kísér. A kisbaba felébreszti édesanyjában az anyai ösztönt, melynek köszönhetően a kismamából gondoskodó édesanya válik. A normális és beteges aggodalom között viszont nagyon keskeny a határ és ha a kismama már a terhesség során is szorongásban élt, ajánlott elővigyázatosnak lenni.
A stressztől a depresszióig
A természetes anyai aggodalmakat csak egy lépés választja el a szülés utáni depressziótól. Ahogy az már említve volt, elsősorban azok a nők veszélyeztetettek, akik már a terhesség során is túlzott szorongásban szenvedtek, a személyes és családi anamnézis csak a második helyen áll. A hormonok hatása sem elhanyagolható. Szülés után csökken az ösztrogén és progeszteron mennyisége, szoptatás közben pedig esik az oxitocin és prolaktin szint. Ezekre a változásokra minden szervezet másként és máskor reagál. Míg az első gyermekét az édesanya nem éli meg stresszesen, a második babánál a helyzet teljesen eltérően alakulhat. Ha ezt alváshiánnyal, a külső világtól való elszigeteléssel és magával az anyai szereppel tetézzük, máris megvan a baj.
Ne törekedjen a tökéletességre
A gyógyuláshoz az út az őszintéségen keresztül vezet. Ha gond van, be kell ismerni. Minden nő szeretne tökéletes édesanya lenni és ha valami nem jön össze, elképzelései romba dőlnek. Ne hallgassa el a problémát, ossza meg gondjait a védőnővel vagy a nőgyógyászával.
Édesanyaként szeretnénk tökéletesek lenni, megfelelni saját magunknak és környezetünknek. De erre igazán nincs szükség. Ellenkezőleg. Bátran bészéljünk családtagjaink, ismerőseink előtt a félelmeinkről, ezzel is bizonyítjuk bátorságunkat, sőt ha kibeszéljük magunkat, a rajtunk lévő teher is enyhül.
Nem feltűnő diagnózis
Ne zárkózzon el, hiszen ez nem csak Önre mint édesanyára, de gyermekére és partnerére nézve is kockázatos. Az utóbbi gyakran nem is sejti, milyen problémákkal küzd a felesége, életttársa, mivel a szomorúságot, levertséget a mindennapi gondoknak tulajdonítja. Ezért nincs értelme hallgatni a problémáról.
A végtelen félelem, stressz és szorongás hosszútávon komolyabb szövődményekhez vezethet, melyeket fontos minél előbb kezelni. Amennyiben ez nem történik meg, az édesanya idegenkedhet gyermekétől, elutasíthatja őt, nem hajlandó karjaiba venni, sem a közelébe menni. Ezzel egyidejűleg tehetetlennek érezheti magát, sőt öngyilkossági hajlamok is megjelenhetnek.
Lépés, lépés után
A szülés utáni depresszióhoz vezető stressz és maga a depresszió is gyógyítható. A sikeres kezelés első lépése szembesülni a problémával és utánajárni megoldásnak:
- Keresse fel kezelőorvosát, aki valószínűleg pszichológus vagy pszichiáter látogatását fogja javasolni. Ha fél egyedül meglátogatni a szakorvost, menjen a partnerével, közeli rokonával, barátnőjével vagy a dúlájával.
- Beszéljen az érzéseiről. Nyíltan mondja meg, hogy álmatlansághoz vezető félelmek gyötrik vagy gyermeke felé hatalmas félelmekkel közeledik. Ha orvosa csak legyint a problémára, keressen fel egy másik szakembert.
- Tartsa be a kezelési utasításokat. Ha már beszélt szakorvossal és gyógyszeres kezelésre szorul, rendszeresen szedje. A gyógyszerek többsége szoptatás során is teljesen biztonságos. A gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápia is alkalmazható.
- Nincs egyedül. Fontos tudatosítani, hogy ez a probléma nem csak Önt érinti. Nők százai szenvednek benne, ezért próbálkozzon hasonló gondokkal küzdő anyukák után kutatni a közösségi oldalakon. A család és az ismerősök nem mindig értik, min megy az anya keresztül, de aki hasonló cipőben járt, az támaszt nyújthat.
Néha elég, ha tudjuk, hogy az állapotunknak neve van és hogy nem vagyunk egyedül, akik szülés utáni depresszióban szenvednek. Ez az állapot nem tartós és sikeresen gyógyítható. A kezelés végén ismét egy mosolygós, boldog édesanya áll, aki az esetleges kudarcaiból új erőt merít.