6 hasznos tipp a szobatisztaság elérése érdekében

6 perc
09. jan'23

Alig várja a napot, amikor végleg búcsút inthetnek a pelenkáknak? A szobatisztaság elérése fontos mérföldkőnek számít a babák és a szülők életében egyaránt. Az alábbi tanácsok megfogadásával valószínűleg hamarabb a célba érnek.

Elsősorban fontos tudatosítani, hogy a szobatisztaságra a gyermeknek meg kell érnie. A szobatisztaságra való érettségnek bizonyos jelei vannak. Minden gyermek más és más és e jelek segítségével tudatja a szülővel, mikor jött el a bilire ültetés ideje. Van, aki már 18 hónapos korban szobatiszta, van, aki három éves korában ül bilire.

A türelem rózsát terem

A bilire szoktatás során a türelem kulcsfontosságú, hiszen ez a fejlődési időszak akár egy éven át is eltarthat. A pelenkáról a bilire való átállás nem gyors és egyáltalán nem zökkenőmentes folyamat és egyéb fejlődési szintek elérését igényeli. A kommunikáció, a szükségletek és testi érzések kifejezésének képessége fontos szerepet töltenek be e téren.

Aki már megtapasztalta ezt az időszakot az tudja, hogy a gyermek az elején nem képes felbecsülni, mennyi időre van szüksége ahhoz, hogy elvégezze a dolgát. A felismeréstől a végeredményig több perc is eltelhet, de néha a gyermek az utolsó pillanatban veszi észre és tudatosítja a szükségleteit és már nem tudja időben levenni a ruhácskáját. Az egyes fejlődési területek összehangolása időbe telik.

Eleinte valószínűleg minden 10 percben a bilire kéri magát és 15-20 percen át ücsörögni fog rajta a gyermek. Gyakran vakriasztás lesz, de mivel ez sosem tudható előre, ne hagyja figyelmen kívül, ha a gyerkőc kéri a bilit. A pisilést egy-kettő képes elvégezni, a kakilás tovább tarthat, ezért használjuk ki ezt az időt játékra vagy olvasásra és tegyük a várakozást szórakoztatóbbá.

Bilire szoktatás lány

Rutin felépítése

A siker kulcsa a következetesség, a rendszeresség és a rutin. A szülők számos módszert kipróbálnak, és minden gyereknél más stratégia válik be. Van, aki a rendszeres bilire ültetésre esküszik és azonos időközönként emlékeztetik a csöppséget arra, hogy ideje használni a bilit.

Jól bevált módszer az esti fürdetés közben próbálkozni a bili használatával. A folyó víz hatására kiváltható a vizelési inger. Természetesen nem kell kivárni az estét, akár a reggeli utáni mosogatás, vagy más, folyó vízhez kapcsolódó tevékenység közben is kipróbálhatja a vízfolyás hatását. Ebben az esetben se feledkezzünk meg a rendszerességről, ami végül meghozza gyümölcsét. Naponta többször ültesse a gyermeket a bilire, és előbb-utóbb beáll a siker.

Ne spóroljon a jutalommal

Nem kétséges, hogy a gyerekek szeretik a jutalmat. Van aki édességgel, van aki érmével jutalmazza gyermekét, melyet a kicsi a malacperselyébe teheti. A gyerekek körében nagy népszerűségnek örvendenek a matricák és a játékok is. Nem minden szülő és szakértő ért egyet ezzel a jutalomrendszerrel, de a próbateljes helyzetek néha ilyen megoldásokat kívánnak. A kezdetben remek motivációnak minősül például egy különleges bili, amely dallammal jutalmazza meg a gyerkőcöt, ha valami bele pottyan. A gyerekek nem igényelnek nagy dolgokat, a zene remek motiváció számukra.

Természetesen a jól elvégzett munkáért dicséret jár. Tartózkodjon a helytelen megjegyzésektől, mert ezek ellenkező hatást válthatnak ki és blokkot idézhetnek elő a gyermekben. Dicsérje, biztassa gyermekét szavakkal, tapssal, mosollyal. A szavak varászerővel bírnak és a szobatisztáság gyakorlásánál ne spóroljon velük. Gyakran sokkal többet érnek, mint az édes jutalom.

Megfelelő hely kiválasztása

Néha a szülő kísértést érezhet, hogy a bilire ültetési fázist kihagyja és egyenesen wc-szűkítőt használjon. A kis gyerekeknek viszont lépcsőre van szükségük használatukhoz, ezzel az egész folyamat meghosszabbodik és a gyermek nem lesz képes időben ráülni a wc-re és bepisil. A bili valóban a legjobb segédeszköz, ha még csak az elején vagyunk a szobatisztaságra való szoktatásnak. Előnye, hogy az otthonában bárhová elhelyezhető. A gyerekek ott érzik magukat a legkomfortosabban, ahol idejük nagy részét töltik – a gyerekszobában, nappaliban vagy a konyhában.

A bilit a gyerekágy mellé teheti, és közvetlenül ébredés után vagy lefekvés előtt ráültetheti. Ideális helynek számít a játékokkal teli szoba is (akár gyerekszoba akár nappali). A bilit egyre közelebb helyezheti a fürdőszobához és végül lecseréli WC szűkítőre. De sose feledje, hogy csak türelemmel és kitartással érhető el a kívánt eredmény.

Bilire szoktatás fiú

Fiúk vs. lányok

Természetesen felnőtt korban a fiúk és a lányok másképp pisilnek, de gyerekkorban mindenki bilivel kezdi. Ezzel elkerülhetők a felesleges balesetek, hiszen a gyermeknek nem kell azon törnie a fejét, hogy állva vagy ülve pisiljen. Csak később térjen át az állva pisilés gyakorlásához. Ezzel összefüggésben gyakori gondot okoz a célzás. Ez a „kihívás” is játékosan megoldható – például azzal, hogy ételfestéket tesz a bilibe vagy a WC-csészébe és fiával együtt figyeli ahogy elszíneződik a vizeletsugárral érintkezve. Számos lehetőség kínálkozik az állva pisilés edzéséhez, ezek között kiemelkedő helyen helyezkedik el természetesen a férfi példakép.

Figyeljen a gyermek lelkiállapotára

Tudta, hogy egyes emberek félhetnek a mosdóba járástól? Az e fajta félelem gyakrabban fordul elő, mint gondolná. Kisgyerekek esetében elsősorban a kakilástól való szorongás a jellemző. A kisgyerek gyakran azért fél a kakilástól, mert azt hiszi, hogy egy része távozik a testének! Gyermekszemmel nézve, van némi logikája. Ezt a félelmet beszélgetésekkel, az emberi test anatómiáját bemutató gyerekkönyvek lapozásával, olvasásával enyhítheti, oldhatja.

Persze nem mindig a szorongás a kiváltó ok. Néha egyszerűen a gyermek jelleme áll a háttérben. A gyerkőc nem hajlandó azt tenni, amit a szülők tőle elvárnak. Ilyenkor megfontolandó a fordított pszichológia alkalmazása, amely csodákra képes: „Ne pisilj a bilibe, mint a nagy fiúk/lányok. Nyugodtan használd a pelust, hiszen mi imádjuk a pelust és a pelenkázást!“ Ezzel a módszerrel úgy próbáljuk a gyermeket rávenni arra, amit szeretnénk, hogy arra kérjük, tegye az ellenkezőjét.

Vannak gyerekek, akik egyik napról a másikra szobatisztáva válnak, másoknak több időt vesz igénybe a bili használata. Ami az első gyereknél bevált, nem biztos, hogy a másodikra is alkalmazható, ezért fegyverkezzen fel türelemmel, egy pompás bilivel és biztató szavakkal.