Hosszú fehér szakáll és piros kabát – a gyerekek többsége így ismeri a Mikulást, aki minden évben sok-sok finomsággal és gyümölccsel ajándékozza meg őket. Ám sokan nem sejtik, ki is ő valójában és honnan ered.
A Mikulást elsősorban ajándékosztogatónak tekintjük, de miért tartjuk fenn ezt a szokást, azt csak kevesen tudják. Manapság a gyerekek december 6-án várják az ősz szakállú apókát, aki különböző Mikulás ünnepségek és programok keretein belül ellátogat az óvodákba és az iskolákba, hogy a verset vagy éneket előadó gyerekeknek jutalmat adjon. De vajon honnan is ered ez a tradíció?
Három legenda
Mikulás személyét több legenda övezi, melyek néhány fennmaradt történelmi adatra alapoznak. Az egyik ilyen történet szerint Szent Miklós püspök volt a mai Törökország területén fekvő Myra városában, ahol elsősorban a rászorultakat segítette. Egyik éjjel egy szegény ember ablakába arannyal teli erszényt tett, hogy biztosítsa három lányának a hozományt és azok tisztességesen férjhez mehessenek. Erre alapoz a talán legkedvesebb szokás, melyet a gyerekek a mai napig fenntartanak – este az ablakba rakják csizmácskájukat és izgatottan várják, mit hoz a Mikulás.
Szent Miklós egy másik legenda szerint három matrózt mentett meg és keltett életre a viharos tenger hullámaiból, így lett a tengerészek védőszentje.
A harmadik történet azt vallja, hogy egy gonosz vendéglős három kisfiút ölt meg és rejtett hordóba, ám Szent Miklós felélesztette őket. Úgy tűnik, Miklóshoz a hármas szám áll közel. Nem hiába ábrázolják három erszénnyel vagy három hordóval. De miért pont december 6-án ünnepeljük Mikulást?
Mikulás, mi van a puttonyodban?
Annak ellenére, hogy Miklós (történelmi írások szerint viselte az Ágios, Nikólaos és Mikola nevet is) gazdag családból származott, nem volt gőgös, épp ellenkezőleg. Megörökölt vagyonát szegény embereknek adományozta. Természetesen annak idején nem édességekről volt szó.
Az édesség osztogatás hagyománya Hollandiából terjedt át Észak Amerikába. A másik állítás szerint viszont Németországból származik, ahol Szent Miklós napja egyházi ünneppel párosult, melyet december 6-ára tettek. Ezen az ünnepen, amely azelőtt egy másik napra esett, a gyerekek felöltötték Myrai Szent Miklós szerepét. Ezért várjuk a Mikulást december 6-án. És még egy érdekesség – Mikulás alakja, ahogy ma ismerjük, az Egyesült Államokban látott napvilágot. A fehér szakállú piros ruhás megjelenését 1931-ben találta ki az amerikai Coca-Cola gyár.
Mikulás mondókák
Mikulás semmit sem ad ingyen, ezzel minden csöppség tisztában van. A jutalmat meg kell érdemelni. Ezért jobb, ha felkészülünk.
Sarkady Sándor: Télapó
Hegyen, völgyön mély a hó,
lassan lépked Télapó.
Ősz szakállán dér rezeg,
messzi földről érkezett.
Kampós botja imbolyog –
puttonyában mit hozott?
Mindenféle földi jót;
dundi diót, mogyorót.
Lassan lépked, mély a hó –
siess jobban Télapó!