A szülők többsége természetesnek tartja, hogy a baba az első hónapokban a hálószobájukban alszik. Sőt, a szoptatós édesanyák számára ez nagyon praktikus, hiszen eléggé fárasztó az éjszaka folyamán többször is megtenni az egyik szobából a másikba vezető utat. Ám előbb utóbb az együttalvás a szülőket és a gyermeket is korlátozza.
Az alvás fontosságát nem szabad alábecsülni, szerepe a gyermek egészséges testi és lelki fejlődésében jelentős. Ugyanakkor a szülő számára is fontos a kiadós pihenés, hogy új erőt merítsen a következő napra.
Hazánkban is népszerű megoldás a szülői hálószobában elhelyezett babaágy vagy bölcső. Így a szülők is pihennhetnek és a csecsemő is felügyelett alatt van.
Saját szoba már pici kortól?
A nyugati társadalom hajlamosabb elkülöníteni a szülőket a gyerekektől. A Franciák például a csecsemőket már gyakran a gyermekágyi időszak után a saját szobájukba helyezik. A gyerekek így már egész kicsi korukban hozzászoknak a különléthez és elmarad a későbbiek folyamán történő, lelkileg igen megviselő saját ágyba való szoktatás.
Bonyolultabb a helyzet a szoptatás során vagy ha éppen beteg a baba. A psichológusok szerint ezt a megoldást csak akkor válassza, ha a gyerekszoba a szülői hálószobához közel van.
Vannak csöppségek, akiknél másfél - három éves korban érkezik el az a pillanat, amikor a saját ágyukban szeretnének aludni. Természetesen az sem baj, ha a függetlenséggel való próbálkozás korábban jelentkezik. Fontos, hogy a változás akkor következzen be, amikor a gyermek már készen áll rá, ellenkező esetben komoly lelki következményei lehetnek. A gyermekeket aggodalmak, félelmek gyötörhetik, vagy agresszivitás, neurózis jelenkezhet.
A saját ágyba való szoktatás még iskolakezdés előtt ajánlott, tehát legkésőbb a kicsi 6 éves korában.
Ne próbálja a változás halasztását a családja előtt azzal indokolni, hogy sokat dolgozik, ezért gyermekével több időt szeretne tölteni és a reggeli ébredéskor is mellette akar lenni. Inkább igyekezzen kihasználni minden alkalmat a csöppséggel való közös játékra vagy beszélgetésekre, amikor a gyermek valóban értékeli a jelenlétét. A kipihent apróság reggel nyugodtan átszaladhat a szobájukba és a szülői ágyba bújhat.
5 érv, hogy miért jobb a gyerekek számára az egyedül alvás
- Az együttalvás megfosztja a kicsiket és a nagyokat is a minőségi alvástól. Minél idősebb a gyermek annál több teret igényel és annál nehezebb összehangolni a szülők és a gyermek alvási szokásait.
- Legyőzni a félelmet a sötéttől, szellemektől vagy kitalált mumusoktól a szülő jelentéte nélkül és önnállóan aludni a saját szobában hatalmas önbizalommal tölti el a kicsit, aki így megtanul saját magára támaszkodni és nagyobb akadályokkal is megbirkózni. Siker esetén ne felejtse el a csöppségét megdícsérni.
- A gyerekek hajlamosak összehasonlítani egymást. Aki egyedül alszik a saját szobájában az hősnek számít. Ezzel szemben a szüleikkel együttalvó gyerekek megszégyenítve érezhetik magukat.
- Az egyedül alvás felkészíti a gyermeket a nagyobb lépésekre, például ha néhány napot házonkívül kell töltenie. Ha kisfia vagy kislánya nagyon kötődik, ez jelentősen csökkenti az új barátságok kialakulásának és a jövőbeni kalandok átélésének az esélyét.
- Gyermeke megtanulja, hogy a szülőnek is joga van egy kis magányra – a hálószoba a felnőttek tere, a gyerekszoba a gyermek területe.
Hogyan tegyük meg az első lépést?
Még ha aggódik is, hogy gyermeke hogyan fog megbirkózni az egyedül alvással, semmi esetre sem mutassa ki. A gyermeknek tudni kell, hogy teljes mértékben megbízik benne.
Ha egyszer elhatározta, hogy itt az ideje a külön alvásnak, legyen türelmes és következetes. Nem helyes a síró gyermeket ismét a szülői ágyba vinni. Első látásra jó ötletnek tűnhet, de hosszú távon csak megnehezíti a kicsi dolgát. Psichológusok véleményére alapozva ezzel aláássa a gyermek önbizalmát és minden következő szeparálási kísérlet nehezebb lesz.
Ha csöppsége az éjszaka folyamán sírni kezd, menjen hozzá, nyugtassa meg, ölelje át és ha szükséges, maradjon mellette egy kis ideig, így tudni fogja, hogy minden rendben, anya közel van. Ha a gyermek megnyugszik, térjen vissza a hálószobájába.
Az átmeneti időszakban helyezzen el a gyerekszobában egy széthúzható kanapét vagy pótágyat. Ez megkönnyíti az első napokat, amikor még szükség van a felnőtt jelenlétére valamint hasznos a szoptatásnál vagy a beteg gyermek ápolásánál.
Motiválja gyermekét
Remek alkalom a saját szobába való szoktatásra a költözés. A kicsi jobban elfogadja az új helyzetet, mivel nem csak őt, de a család összes tagját érinti az újdonság.
Ha a régi lakásban maradnak, fontos a pozitív motiváció – egy saját gyerek birodalom kialakítása, amely biztonságos, kellemes és vonzó egyaránt. Magyarázza el a kicsinek, milyen fantasztikus dolog egy saját kis szoba, ahol kedvére szórakozhat és megpihenhet.
Nagyon biztató, ha a gyerekek részt vesznek a szobájuk berendezésében. Hagyja őket saját fantáziájuk szerint kiválasztani a színeket, kiegészítőket, saját ágyukat. Arról, hogyan rendezzük be a gyerekszobát, bővebben cikkünkben olvashat.
Biztonsági szempontból lényeges egy minőségi ágy leesésgátló kerettel. Kisbabák esetében a légzésfigyelő is értelmes invesztíciónak bizonyul. Az ágyba nem való túl sok párna vagy nehéz takaró, amelyekbe a gyermek könnyedén belegabalyodhat.
A kicsik sokkal biztosabban érzik magukat a szobájukban, ha az ajtaja kissé nyitva van vagy ha bekapcsolva hagyjuk az állatka formájú éjszakai fényt vagy csillagos égboltot varázsoló vetítőfényt. Nyugodt hangulatot teremtenek a kiságy játékok is, amelyek kellemes dallamokkal ringatják állomba a csöppségeket.
Ne időzítse a gyerekszobára való szoktatást ha gyermeke beteg, fogzik vagy próbál leszokni a szoptatásról. Az új környezet csak fokozná a már úgyis stresszes időszakot.
Tapasztaltabb szülők tippjei és trükkjei
Ha fokozatosan szeretné rászoktatni gyermekét a saját ágyára, kezdetben csak a délutáni pihenés során hagyja a szobájában aludni. Így hozzászokik az önálló alváshoz és az éjszaka folyamán sem fog már annyira félni az új környezetben.
Remek segítségnek bizonyulnak a plüss cimborák is. Próbálja gyermekét meggyőzni, hogy a plüssök sem szeretnének az éjjel egyedül maradni és szükségük van egy védelmezőre.
Ha gyermeke a játékait a szülői ágyba is magával vonszolja, beszéljen vele arról, hogy bizony nekik sem tetszik, hogy a felnőtekkel kell megosztani az ágyat, akik még ráadásul horkolnak is.
Használja ki a gyerekek képzelőerejét, ami ilyenkor teljes gőzzel dolgozik a félelmeket és lelkesedést illetően. Beszéljen neki a tündérekről, mesehősökről vagy védő angyalokról, akik vigyáznak rá és minden rosszat elűznek. A gyerekek a jóban is hisznek.
Ha van bevált tippje, ötlete vagy trükkje bátran ossza meg a többiekkel!