A problémamentes terhesség minden leendő anyuka álma. A terhes nők kb. 5 százalékának nincs ez a szerencséje és a preeklampszia érinti őket vagy az előzetes tünetei, amely életveszélyes állapottá is fejlődhet. Mi mindent tud erről a betegségről, amely általában a terhesség másik szakaszában jelentkezik?
A rendszeres vérnyomás-mérésnek és a fehérjék ellenőrzésének a terhesség alatt a rendelőben meg van a maga értelme. Leleplezhetik a preeklampsziát, a betegséget, amely csak a terhes nőket sújtja. Azért is veszélyes, mert figyelmeztetés nélkül érkezik. A tünete a magas vérnyomás és fehérjék jelenléte a vizeletben, néha a test megduzzadása is. Ezzel a terhességi komplikációval találkozott a 33 éves Janka is, aki a betegségről valamikor egy kismama lapban olvasott. A preeklampszia először számos ismerősének gondot okozott terhesség alatt. Akkor még nem gondolta volna, hogy egyszer ahhoz az 5 százalékhoz fog ő is tartozni.
A preeklampszia eklampsziához vezethet
„Az legelső tünetek a lányom nem természetes, hirtelen mozdulatai voltak a hasamban. Néha úgy éreztem, rohamokkal küszködik. Később az ultraszonográf kezelésen megállapították, hogy a kislányom hasa 2 héttel kisebb volt, mint a test többi része és összességében alacsony tömeggel rendelkezett. A testem egyre jobban kezdett dagadni és növekedett a vérnyomásom,“ mondta el nekünk a tüneteit.
A ginekológus a különbséget a terhesség 30. hetében fedezte fel. A 33. hétben már Janka állapota kritikus volt, és az orvosok az akut császármetszés mellett döntöttek. A preeklampszia első tünete és az eklampszia kifejlődése és a koraszülés között 6 hét telt el.
Könnyebb esetek és ágynyugalom
Janka esete a nehezebbek közé tartozik, amelyre jellemző az eklamptikus roham és görcsök. Ha az orvosok nem cselekedtek volna azonnal, mindkettő életveszélybe kerül – az anya és a baba is. Az enyhébb helyzetek magas vérnyomással és duzzanatokkal járnak, viszont szigorú figyelmet igényelnek. Ha a betegséget időben észlelik, az orvos ágynyugalomra ítéli Önt és diétát ír elő. A romló helyzet esetében az egyetlen megoldás a szülés megindítása vagy császármetszés, mint Janka esetében. A szüléssel a preeklampszia megszűnik.
Nehéz időszak a nő életében
A kis Nelli 1 450 grammal jött a világra, szerencsére teljesen egészséges. „Az inkubátorban egy kis teremtmény várt, akit nem ölelhettem, szeretgethettem meg vagy a mellemre tehettem volna. Pszichikailag nagyon megterhelő időszak volt, mivel hazaengedtek a kórházból, a lányomat pedig ott kellett hagynom egész hónapra és én csak látogatóba mehettem be hozzá látogatási idő alatt. Az érzés, hogy a gyermeke távol van és idegen emberek törődnek vele, minden anyának kegyetlen érzés,“ írta le az érzéseit.
A preeklampsziát három tünet jellemzi - duzzanatok, magas vérnyomás és fehérje a vizeletben.
A preeklampszia oka nem világos
Az orvosok szerint a császármetszés az utolsó pillanatban volt elvégezve. Ez a negatív élmény viszont lelkileg megerősítette az édesanyát, holott 9 hónap után is állandóan belgyógyász és hematológus által figyelve van. A preeklampszia legjobban a szívet, májat, vesét sújtotta és biztosan eltart még egy ideig, míg 100%-san fognak működni.
Ezen betegség gonoszsága abban rejlik, hogy az oka sem világos. Az orvosok viszont azt hiszik, hogy az anya és gyermek immun rendszerének, illetve kölcsönös működésének hibája lehet. A megelőzés ebben az esetben ellentétes, viszont egészséges életmód ajánlott és ne hanyagoljuk el a rendszeres ellenőrzéseket a terhességi rendelőben sem.
Milyen tényezők miatt veszélyeztetett néhány nő?
- túlsúlyosság,
- túl alacsony (kevesebb, mint 20) vagy túl magas (több, mint 35) kor,
- túl nagy idő a terhességek közt (több, mint 10 év),
- egészségügyi problémák, mint a cukorbetegség vagy bőfarkas,
- többszörös terhesség,
- mesterséges megtermékenyítés (a preeklampszia tüneteivel a mesterségesen megtermékenyített nők 42%-a találkozott már).