A legutóbbi terhességi vizsgálaton kimutatták a placenta praevia-t azaz elölfekvő méhlepényt? Ez az állapot a kismamák 0,5%-át érinti. A következő sorok elárulják e diagnózis lehetséges szövődményeit.
A placenta praevia avagy elölfekvő méhlepény egy olyan állapot, amikor a méhlepény részben vagy teljesen fedi a méhszájat tehát a hüvely bejáratát. Általában a terhesség második felében diagnosztizálják. Vérzés, néha görcsök kísérik. A kismamák egy része tünetmentes és a placenta praevia diagnózist csak ultrahangos vizsgálat során közlik velük.
A pracenta praevia miatti vérzés többnyire hirtelen jön, intenzív, fájdalommentes és csak rövid ideig tart. Általában a terhesség 20. hete után jelentkezik. A nők 10%-ánál a vérzéshez fájdalom is társul. A harmadik trimeszterben fellépő vérzést leggyakrabban az elölfekvő méhlepény okozza.
Placenta praevia kiváltó okai
Az állapot kiváltó oka az orvostudomány számára ismeretlen, de gyakrabban fordul elő:
- 35 évnél idősebb terhes nőknél,
- többmagzatos terhesség esetén,
- ha a méhen hegek vannak (pl. korábbi császármetszés után),
- ha előző terhesség során elölfekvő lepényt diagnosztizáltak,
- a hagyományostól eltérő alakú méh vagy endometrium rendellenesség esetén,
- dohányzó és drogfüggő kismamáknál,
- több terhességen átesett kismamáknál.
Placenta praevia 4 formája a méhszájhoz való viszonya alapján
- Placenta minor – megközelíti a méhszájat, de a szélét nem éri el,
- Placenta marginalis - a méhlepény csak eléri a méhszájat,
- Placenta partialis - a méhlepény részben fedi a méhszájat,
- Placenta totalis - a méhlepény teljesen fedi a méhszájat.
Placenta praevia szövődményei
A placenta praevia diagnózissal a kismama rendszeres ellenőrzés alatt áll. Ha a méhlepény a méhszáj közelében tapad, a hüvelyi vizsgálat helyett, amely vérzést okozhat, az orvos ultrahangos vizsgálatot végez, amely biztonságosabb és pontosabb.
A placenta preavia lehetséges szövődményei:
- gyakori vérzés, amely végső esetben az anyánál vérátömlesztéshez vezet,
- méhlepény leválása,
- koraszülés,
- szülés utáni méhgyulladás kockázatának a megnövekedése,
- magzati vérszegénység,
- a magzat lassú növekedése,
- magzati veleszületett rendellenességek,
- szülés utáni légzési problémák,
- hirtelen csecsemőhalál fokozott kockázata.
Placenta praevia esetében a magzat a méhben általában haránt- vagy ferde fekvésben helyezkedik el. Súlyosabb esetekben ez a diagnózis veszélyeztetheti az anya vagy a magzat életét. Ha szülés alatt masszív vérzés következik be, a méh eltávolítása is indokolt lehet.
Placenta praevia és a szülés
A szülés módjáról az orvos dönt. Amennyiben a placenta praevia nem fedi a méhszájat, a baba nagy valószínűséggel természetes módon, azaz hüvelyen keresztül jön a világra. Ám a lehetséges szövődményekkel számolni kell, ezért ilyenkor altatóorvos, neonatológus, szülész és az esetleges vérveszteség kompenzálás érdekében elegendő mennyiségű vér áll rendelkezésre és bevetésre készen.
Ha a placenta praevia részben vagy teljesen fedi a méhszájat, császármetszésre lesz szükség. Ezekben az esetekben a hüvelyi szülés nagy kockázattal járna, beleértve az anya elvérzését vagy a baba halálát. A diagnózisban szenvedő kismamáknál nem ritkán koraszülés következik be.
Mit tehet a kismama?
Kerülje a fizikai megterhelést és minél többet pihenjen. Teljesen kerülje az intim kapcsolatot és a tampon használatát. A terhesség stádiuma, placenta praevia formája valamint a vérzés intenzitására tekintettel az orvos meghatározza a további kezelést. Általában folsav- illetve vérszegénység kialakulásának kockázata esetén vaskészítmények alkalmazása ajánlott.
Jelentős vérzés esetén kórházi tartózkodás javasolt. Az orvosok ilyenkor igyekeznek maximális mértékben késleltetni a szülést, hogy a magzatnak elegendő ideje legyen a fejlődéshez. Amennyiben fennáll a koraszülés veszélye, a terhesség 34. hete előtt kortikoszteroid-kezelés szükséges, amely felgyorsítja a magzat tüdejének a kifejlődését.
Placenta praevia esetében tehát nem kell mást tennie, csak pihennie és készülődnie az anyaságra. A stressz ilyenkor valóban nem segít. Az orvosok tapasztalattal rendelkeznek a placenta praevia terén, hiszen 1000 terhességből 5 esetben fordul elő. Az ultrahangos vizsgálatoknak köszönhetően idejében felismerhető, megfigyelés alatt tartható és szövődményei idejében kivédhetőek.
Egy kismama tapasztalatai
Kis Viktor édesanyjával, Karolinával, tavaly nyáron közölték a placenta praevia diagnózist. A hír váratlanul érte és keresztet vetett az ideális terhességgel kapcsolatos illúziókra valamint az összes tervre, beleértve a tengerparti nyaralást is. „Egyik pillanatról a másikra megváltozott a napirendem. A Horvátországi nyaralást az ágy váltotta fel. Feküdnöm kellett, csak a toalett és a zuhany volt megengedett. Tulajdonképpen 4 hónapon át feküdtem és bár időnként depi és önsajnálat kerülgetett, tudtam, hogy vannak kismamák, akik e diagnózissal bizony kórházban tartózkodnak. Hálás voltam azért, hogy én otthon lehetek.“
Az aggodalmak és önsajnálat ellenére a terhesség és a szülés is szerencsésen végződtek. Karolina természetes úton szült. „A kilátásaim nem voltak nagyon pozitívak. Az orvos szó szerint azt mondta, hogy csoda lenne, ha a 32. hétig kibírnánk. Bíztam benne, hogy ha betartom az orvos utasításait és sokat pihenek, a baba a kiírt időpontban születik meg. Nagyon korlátozó volt az utazási tilalom. A mélyen tapadó méhlepénynek nem tesz jót a hosszan tartó ülés, mivel a magzat közvetlen nyomást gyakorol rá. A lepényleválás vérzést okozhat, ezért az orvos kihangsúlyozta, hogy bárhová is megyek, maximum 30 percre legyek a kórháztól. Végül minden jól alakult és a baba a terhesség 40. hetében jött a világra. A lényeg a stressz kiküszöbölése és a maximális pihenés.“