Ó, az a pelus! Megszületése után egy kis időbe telik, míg a baba megszokja, később pedig alig várjuk, hogy elhagyja. Gyermekeink egyáltalán nem könnyítik meg a leszoktatási folyamatot, sőt a helyzetet még inkább nehezítik szüleink, ismerőseink, akik mindig jobban értenek gyermekeink neveléséhez mint mi magunk. Kedves szülők, fel a fejjel! Minden gyermek más és más, ezért ha barátnője kis Sárikája már szobatiszta és az Ön Petikéje még nem barátkozik a bilivel, ne aggódjon. Mindennek eljön az ideje.
A szobatisztaságra is meg kell érni
A gyerekek többsége 2,5 – 3 éves kor között szokik a bilire. Természetesen vannak csöppségek, akik hamarabb, vannak akik később válnak szobatisztává. A kislányok általában ügyesebbek a fiúknál, de ez is egyénfüggő. A gyerekek 18 hónapos kor körül tudatosítják, hogy éppen pisilnek vagy kakilnak, de körülbelül még egy év kell ahhoz, hogy időben felismerjék, ha budizniuk kell és visszatartják, amíg bilire ülnek. Ezt a fokozatos bilire-szoktatás is elősegíti. A szobatisztaságra való érettséget gyermeke viselkedése is elárulja. Jó jel, ha például a másik szobába megy vagy elbújik, ha kakilnia kell, valamint az is, ha megmondja, hogy éppen elvégezte a dolgát. A csecsemőnek sem kellemes, ha teli a pelus.
A szobatisztaság-érettség jelei:
- gyermeke ismeri és érti a „pisilni“ és „kakilni“ fogalmakat,
- gyermeke széklete rendszeres és szilárd jellegű,
- gyermeke pelusa rövid szundítás után is száraz marad,
- gyermeke elmegy a másik szobába vagy elbújik ha éppen végzi a dolgát
- gyermeke kényelmetlenül érzi magát, ha tele a pelus.
A bilire-szoktatást már 18 hónapos korban, sőt hamarabb is elkezdheti. Az anyukák egy része a pelenka nélküli módszert alkalmazza, mely lehetővé teszi a korai bilire-szoktatást. Ne aggódjon, ha nem ezen anyukák közé tartozik. Csöppsége idővel szintén szobatiszta lesz, csak legyen türelemmel.
Türelmesen és megszégyenítés nélkül
„Ekkora leány és még pelenkát hord? Nem szégyelled magad?“ Bizonyára nem egyszer szembesültek ilyen és hasonló kijelentésekkel az idősebb emberek szájából. Ezek, és ehhez hasonló nyilatkozatok egyáltalán nem könnyítik meg a szobatisztaságra nevelést, éppen ellenkezőleg. Hogy érezné magát, ha valaki ilyen módon megszégyenítené? Nem kellemes ez a kis lélek számára sem.
A pelenka leszoktatás több időt és türelmet igényel. Fogadja el, hogy egy ideig körbe-körbe fogja ismetélni a „pisilni“, „kakilni“ szavakat illetve a „Nem kell pisilni? Gyere, megyünk pisilni“ mondatokat.
Utánozva tanulni
A gyerekek szeretnek mindent utánozni. Ez hasznos lehet a szobatisztaság elsajátításánál is, amikor az idősebb testvér példát mutathat az apróságnak. Mutassa meg csöppségének, hogy Ön is az illemhelyiségbe megy, ha éppen szükség van rá és ez teljesen természetes. Menjenek a WC-re és húzzák le együtt. Játékok segítségével mutassa be gyermekének, hogy tegye a dolgát. Hiszen a játékbabának, plüss macinak és egyéb plüss cimborának is rendszeresen budiznia kell. A gyerekek játszva tanulnak a legkönnyebben.
Hogyan leszokni a pelusról és rászokni a bilire?
A gyerekorvosok és gyerekpszichológusok szerint a szobatisztaságra nevelés során néhány alapelv betartása javallott:
- A bilire való szoktatást stabil időszakban kezdje, azaz nem utazás, költözés vagy egyéb stresszel járó szituációkban. Gyermekének a jól ismert környezet nyújtotta biztonságra van szüksége.
- A bili legyen mindig kéznél és mindig ugyanazon a helyen tárolja. Ha éppen nem használják, játékbaba vagy más kedvenc „veheti igénybe“.
- Türelemmel és fokozatosan álljanak át a bilire. Ne kényszerítse csöppségét, hogy a bilin üljön, ha éppen nem akar vagy fél rá ülni. Adjon gyermekének elegendő időt ahhoz, hogy fokozatosan hozzászokjon. Ha a bilivel gyerkőce nem igen akar barátkozni, próbálja ki a WC-t szűkítővel.
- Ha sikertelen a budizás, ne mutassa ki haragját vagy csalódottságát, igaz, ez bosszantó lehet, de az ilyen megnyilvánulás nem vezet sehová.
- Támogassa és dícserje gyermekét, ha sikeresen elvégezte a dolgát.
- Kényelmes és könnyen levehető ruhába pl. gumis derekú melegítőnadrágba öltöztesse gyermekét.
- Ha elkezdik használni a bilit, ne használjanak többé pelust a „biztonság kedvéért“ sem. A kiságyba húzzon vízhatlan lepedőt és utazások során használjon hordozható utazó bilit.
Édesanyák tanácsai
Zsuzsanna, kis Dorottya édesanyja, minden egyes bilihasználat után megdícséri kislányát. „Férjemmel egyetértünk abban, hogy a legjobb motiváció a dícséret. Ha Dóri sikeresen végzi a dolgát, megtapsoljuk és egy bravó felkiáltással megdícsérjük. Családtagjaink és barátaink is velünk együtt tapsolnak. Ezt követően Dóri büszkén megmutatja mindenkinek a bili tartalmát. És a pelus? Azt már el is felejtettük.“
A három éves Patrik édesanyja, Katalin, hangokkal és játékokkal segíti kisfiát szobatisztává nevelni. „A kisgyerekek még nem tudnak rendesen beszélni, ezért olyan hangokat használunk, amelyeket képesek utánozni. Az elején Patrik mackóját ültettük a bilire és egyúttal egy pisilést utánzó tszzzz hangot adtunk ki. Ezt követően azonos tszzzz hangot használtunk minden alkalommal, amikor Patriktól megkérdeztük, kell e pisilnie. Fokozatosan megszokta az e fajta kommunikációt és mostanára a tszzz hang segítségével kéredzkedik pisilni.
Jarka Jakab kisfiát jeleket keresve figyelte. „Ismerem a gyermekem, újszülött kora óta tudom, milyen az arckifejezése kakilás közben. Jobban odafigyeltem rá és amikor láttam, hogy arcocskája vörösödik, gyorsan lehúztam a nadrágját és ráültettem a bilire. Egy kis idő után, talán egy hétbe tellett, és a kicsi egyedül kéredzkedett a bilire.
Önöknek is van bevált módszerük a pelenkáról való leszoktatásra? Osszák meg velünk kommentben és nyújtsanak segítséget azon szülőknek, akik éppen ezt a problémával próbálják megoldani.