Nyár hívogat a szabadba és a kisebbek nem tudnak ellenálni. Természetesen a friss levegőn való mozgás elengedhetetlen a gyermek egészséges fejlődéséhez. Természetben, az utcán vagy otthoni környezetben való tartózkodás viszont számos buktatóval is jár. Lelkesedés együtt a kíváncsisággal vagy gondatlansággal rengeteg sérüléshez vezet, melyek erre az időszakra jellemzőek. Hogyan bánjunk el velük?
Gyerekekre leselkedő veszélyek
Néha úgy tűnik, hogy mi sem egyszerűbb, mint megsérülni fogócskázás, csúszdázás, bringázás, trambulinon való ugrálás vagy légvárakban való bolondozás közben. Ha a gyerkőc elesik, törésen kívül más sérülés is érheti, mint például zúzódások, bokaficam, térd horzsolás, duzzanatok, kisebb-nagyobb sebek.
Könnyű sérülések
Gyerekek a játék hevében esnek-kelnek, ha egy kisebb zúzódásról vagy duzzanatról van szó, akkor elegendő a fájó felületet jegelni, majd gyulladáscsökkentő kenőccsel bekenni és rugalmas kötszerrel bekötözni. Viszont, ha a sérülés nagyobb jellegű, mint a seb vagy horzsolás, akkor a legelső teendőnk az ért felületet fertőtleníteni. Természetesen csípni fog, de próbálja meg gyermekét nyugtatgatni kedves halk szavakkal. A fertőtlenítés főleg a mélyebb vágott sebek esetén elengedhetetlen. Ekkor a tiszta víz használata nem elegendő.
Vigyázat a csípésekkel
Ilyenkor a legfontosabb megállapítani, hogy milyen fajta csípésről is van szó - gyerekeket megmarhatja hüllő vagy megcsípheti rovar is. A méh- vagy darázscsípte testfelület felduzzad, kipirosodik, de viszkető és égő érzés is követheti. Ha nem tud róla, hogy esetleg allergiás lenne a méh- vagy darázscsípésre, akkor ajánlatos minél hamarabb felkeresni a háziorvosát. Ellenkező esetben elegendő a duzzanatot hidegvizes borogatással enyhíteni és viszketés elleni krémmel bekenni a csípés helyét, legideálisabb a hűsítő hatású krém. Rosszabb esetekben vagy allergia esetén azonnali antihisztaminokra van szükség, melyek gyulladáscsökkentő hatással bírnak.
Ha gyerkőcöt a természetben való barangolás közben megmarja egy mérgeskígyó, megjelenhet fájdalmas duzzanat, vérömleny vagy akár hólyag is az érintett testterületen. Mivel a méreg az idegeket károsítja, így a harapás helyén az érintett zsibbadást vagy akár görcsös érzést is tapasztalhat. Elsődleges az orvos felkeresése. Másodjára nagyon fontos a gyerkőcöt rábírni, hogy minél kevesebbet mozogjon, ezért a legjobb, ha felvesszük őt vagy hordágyra fektetjük. Végül a megmart testtájékot a szív fölé kell emelni, hogy lelassuljon a vérkeringés, a sebet fertőtleníteni kell és hagyni szabadon vérezni, így magától kitisztul.
Kellemetlen “baleset”-nek számít a kullancscsípés is. Tévhitek ellenére könnyen kivehető. Viszont, ha több időt töltenek a természetben, akkor érdemes egy speciális kullancscsipeszt is beszerezni a könnyebb eltávolítás érdekében. A kullancsot sose kenje krémmel vagy olajjal, igaz, hogy megfullad tőle, de közben a sebbe olyan váladékot enged ki, mely tele van betegséget terjesztő kórokozóval. Jobban jár, ha kullancsot a feji részénél, a bőrhöz legközelebb fogja meg csipesszel és óvatos mozdulatokkal oldalsó irányba meggyengíti a sebben, majd határozott mozdulattal kihúzza a bőrből. A sebet fertőtleníteni kell azonnal, legjobb rá a jód tinktúra. Ha az élősködő beleszakadt a bőrbe, azonnal keresse fel orvosát, aki szemügyre veszi az érintett csípést és kullancs maradványait eltávolítja.
Hogyan állítsuk meg a vérzést
A gyermeket komolyabb sérülések is érhetik, mint például törés vagy sebesülé, melyek megkövetelik az azonnali mentőhívást. Orvost akkor keressen fel, ha mély és nyílt sebről van szó, ha a seb vérzése nem akar elállni, vagy ha harapásról van szó.
Elsődlegesen törekedjen a vérzés elállítására. Majd ezt követően hívjon segítséget - egységes segélyhívószám a 112 vagy a mentők száma a 104. Az orvosok többnyire javasolják, hogy kihangosítva, a hangszórón keresztül kommunikáljunk a készenléti szervekkel és egyidejűleg lássuk el a kis sérültet. Ha otthoni környezetben tartózkodnak, akkor a legjobba a fertőtlenítés vagy vérzés elállítása közben egyszerhasználatos kesztyűt viselnie, hogy a sebet a kezeken megtelepedő kórokozókkal ne hogy megfertőzze.
Figyeljen oda az idegen testekre, melyek a sebben maradhattak – eltávolításukat hagyja hozzáértő személyre, hisz a vérzés akár felerősödhet. Az érintett testerületet elég finoman kötszerrel átkötözni.
Nagyobb vérző sebet, úgy tudja ellátni, hogy az érintett területet, mint a kígyómarásnál, a szív fölé emeli. Amikor a sérült területre ráhelyezi a steril gézlapot, finom mozdulattal az újjaival vagy tenyerével nyomja rá a sebre, ezt 3 – 5 percen keresztül, amikor a vérzés csillapodik kissé, akkor a területet erősen kösse át és ne mozgassa. Ha a kötés átázna, sose cserélje le azt, csak kösse át újabb adag kötszerrel.
Nyaki vérzést úgy tudjuk elállítani, hogy a sebre az újjunkat rászorítjuk. Mellkasi vérzés esetén segítségünkre lesz egy steril gézlap, melyre azonos méretű nem légáteresztő nejlont helyezünk. Orrvérzéskor elég csak hidegvizes borogatást a tarkóra helyezni és az orr tövét mérsékelten folyamatosan nyomni. Az ellátott sebb két napon belül gyógyulásnak indul. Viszont, ha a seb bepirosodik, felduzzad vagy gennyes lesz, esetleg ezeket a tüneteket láz és remegés is követi, akkor tétovázás nélkül a sürgősségire kell a gyermeket szállítani.
Nehézlégzés
Egész idő alatt, miközben a gyermeket ellátja, kérdezgesse, hogy hol fáj és mennyire erős a fájdalom. Figyelje meg, hogy megfelelően e válaszol a kérdésekre és nincs-e gondja a légzéssel. Ha nehézkes légzésre gyanakszik, akkor sose fektesse hanyatt, inkább ún. félig ülő helyzetet kell biztosítani számára, esetleg fektesse arra az oldalára, ahol a sebesülés található.
Kivételes helyzet a fulladó csecsemő. Elsődleges a gyermeket a derekánál megfogni kissé fejjel lefelé állapotba helyezni. Ha félrenyelt valamit, akkor a hátát, a lapockái közt szükséges ütögetni, hogy feltudja köhögni az idegen tárgyat. Nagyobb gyerkőc esetében elegendő, ha előrehajol és a lapockái közé mérjük az ütéseket.
Gyermek újraélesztése
De mi történik akkor, ha a gyermek nem lélegzik? Ha a csöppség nem reagál, de Ön még nincs róla meggyőződve, hogy kissé nem e lélegzik, akkor ilyenkor jön jól a bevállt öreg trükk – ha kéznél van retikülében egy kistükör, a szájához helyezi és figyeli a levegő lecsapódását rajta. Ha ez a jelenség látható, akkor a gyerek lélegzik.
Légzésleállás könnyen bekövetkezik sérülés esetén a játszótéren, baleset következtében, de medencében vagy tengerben is egyaránt előfordulhat. Ezekben az esetekben az azonnali újraélesztés elengedhetetlen. Gyerekeknél, akiknek nincs annyi levegő tartalékuk, mint a felnőtteknek, rendkívül fontos.
Specifikus eset az áramütést szenvedett gyermek újraélesztése. Kizárólag gumikesztyűben lássa el őt, máskülönben Ön is megsérülhet.
Elsődleges a szájüreg ellenőrzése és légutak szabadontétele, megtisztítása. Ha a nyelv hátracsúszott, szintén a helyére kell helyezni, de ha a szájüregben vizet, vért vagy hányadékot látunk, szintén el kell azokat távolítani. Ezután kezdődhet az újraélesztés. Természetesen felnőttekkel szemben a gyermek újraélesztése eltérő.
A gyermek fejét kissé hájtsa hátra előemelve így az állkapcsot, fogja be az orrát és tegye meg az első befújást. Nagyon fontos, hogy minden egyes befújást követően jó mély levegőt vegyen. Az első befújást követően körültekintően figyelje, hogy a gyermek mellkasa meg-e emelkedik. Ha ez nem történik meg, akkor megkezdődhet a szívmasszázs a következőképpen:
- Újszülött esetében elegendő a mellkasi nyomást egy újjal végezni a két mellbimbó közt. Az egy hónapos kisdedek lélegeztetése és szívmasszázsa 1:3 arányban a megfelelő.
- Az egy éves gyermek újraélesztése megegyezik az előzővel, de a mellkasra már két újjal szükséges nyomást végezni.
- Az 1 és 8 éves korosztály szívmasszázsa esetében egy tenyérrel a szegycsont alsó széle felett van a nyomópont. Ebben az esetben a 1:5 arány a megfelelő, tehát öt nyomás egy befújásra.
- Nagyobb gyerekeknél a nyomás és befújás aránya nő 2: 15 arányba.
Egyedül otthon és betegen
Ha a gyerkőc otthon tartózkodik, az nem jelenti azt, hogy biztonságban is van. Ellenkezőleg, a szülőknek sosem szabad csak arra hagyatkozni, hogy a kisebb csemetéiket a nagyobb testvérek felügyeletére bízzák. A gyerekeket csak egy felelőségteljes felnőtt személyre ajánlott bízni.
Hogyan „oltsuk” az égési sérüléseket
Égési sérülés könnyen és pillanatok alatt megesik, például egy csésze forró kávé felborul, vagy a tűzhelyről véletlenül magára rántja a gyermek a forró fazekat és máris meg a baj. Ebben az esetben az elsődleges elv érvényes - sose próbáljuk meg a ruhaneműt kitépni a beleégett bőrből. Az égési sérülést hideg folyóvíz alá kell helyezni legalább 10 percre. Ha a gyermek érintett testerületén hólyagok keletkeznek, semmiképp sem szabad azokat kilyukasztani, elegendő csupán tiszta gézlappal befedni. Az orvos felkeresését viszont semmiképp sem szabad halogatni.
Arról, hogy hogyan kezelje a napégette bőrt és a napszúrást, előző cikkünkből kiderül blogunkon.
Rosszul sikerült kóstoló
A gyermeki kíváncsiság szinte végtelen és ez sajnos veszélyekkel és különböző balesetekkel is járhat. A legkisebbek nagy örömmel kóstolgatnak mindent, ami az útjukba kerül, beleértve olyan dolgokat is, melyek nem étkezésre lettek szánva. Vonzza őket a kozmetikai készítmények színes tárolódoboza, krémek, samponok, de a háztartásban megtalálható mosogatószerek és tisztítószerek, mint például a mosógél-kapszulák is egyaránt.
Ha a gyermekbőrre kerül hasonló készítmény, akkor habozás nélkül folyóvíz alatt öblítse legalább 10 percen keresztül az érintett területet, vagy akár hosszabb ideig is. Hasonlóképpen kell eljárni, ha a szembe kerül valamilyen kémiai vegyszer. Ha esetleg csöppségénél füst vagy gázmérgezésre gyanakszik, akkor azonnal vigye őt ki a friss levegőre és ellenőrizze, hogy nincs-e légzési problémája, mint például fulladás vagy mellkasi nyomás.
Ha csöppsége nem tud ellenálni ilyen vegyi „finomságnak“, sose hánytassa és ne próbálkozzon gyomormosással. Azonnal kérje szakorvos segítségét, ugyanis a gyermek nyelőcsövét vagy gyomrát szétmarhatja, károsíthatja. Egyúttal mossa ki a gyermek száját és itasson vele szénsavmentes italt, legjobb ebben az esetben a tej, kávé vagy víz, de nem nagyobb adagban, mint 2ml/kg gyermek testsúlyaként..
Fő megelőzési elvek
Az első helyen, logikusan, mindig a gondok megelőzése álljon. Gondolkodjon el azon, hogy mit tehet érdekében, hogy csemetéi kaszkadőr mutatványaiból eredő sérüléseket elkerülje. Itt pár tippet olvashat:
- Ha gyerkőce a bringa, gördeszka vagy más hasonló „táltos“ szerelmese, akkor figyeljen oda, hogy ne hiányozzon fejéről a védősisak, illetve más védőfelszerelés a kezeiről és lábairól sem.
- Gyermekeket utazások során, az autóban is maximálisan védeni kell, ezért elengedhetetlen az autós biztonsági gyerekülés használata.
- A trambulinban nem szabadna egyszerre több gyerkőcnek ugra-bugrálnia egymás veszélyeztetése érdekében. Ha 3 évnél fiatalabb csöppségről van szó, akkor csak szülő vagy más felnőtt személy felügyelete alatt mókázhat a trambulinban.
- A strandon mindig tudja legkisebb gyermekét szemelőtt. Ne feledje, hogy a legkisebbek akár 5 cm-nél alacsonyabb vízben is megfulladhatnak. Győződjön meg róla, hogy csemetéje a medence körül megfelelő lábbelit visel, máskülönben megcsúszás veszélye fenyegeti. Az otthoni medencét egészen fedjék le, vagy engedjék ki, ha a kertben fognak a gyerekek játszani felnőtt felügyelet nélkül.
- Otthonában gondoskodjon róla, hogy ne leskelődjenek a házban kicsikre különböző veszélyek. Természetesen legyenek befedve a konnektorok, a lépcsőkorlátok vagy bútorok sarkai biztonsági védőelemekkel legyenek ellátva. Veszélyes tárgyak, mint a kések, villák, gyógyszerek és tisztítószerek szintén a gyermek számára elérhetetlen helyeken legyenek tárolva.
Ön hogy’ óvja gyermekeit a nyári veszélyekkel szemben? Ossza meg velünk jótanácsait és tapasztalait. :-)