Győzze le a hőséget: 5 módja annak, hogy gyermeke a kánikulában is jól érezze magát

5 perc
11. aug'24

A nyár a kikapcsolódás, családi kirándulások, piknikelés és vízparti semmittevés időszaka. A nyári hónapok azonban megviselhetik a legkisebbek szervezetét, amely még nem képes tökéletesen szabályozni saját testhőmérsékletüket. Hogyan védjük meg gyermekeinket a napszúrástól és a kiszáradástól?

A nyári hőség nagyon megterhelő lehet a szervezet számára. Akár a kertjében, akár a tengerparton tervezi eltölteni a nyár nagy részét, kerülje a közvetlen napfényben való tartózkodást. Ez különösen fontos a csecsemők és kisgyerekek esetében. Hogyan vészelhetik át a kánikulát?

Öltsön gyermekére könnyű ruhát

A csecsemőket védeni kell a közvetlen napsugárzástól, mivel bőrük még nem képes elegendő melanint termelni. A félévnél idősebb gyerekeknél is azonos szabályt alkalmazunk, ezen kívül a séták során árnyékoló eszközöket használunk. A babakocsira rögzítsen napernyőt, a gyermek viseljen széles karimájú sapkát, kalapot, amely egyúttal a nyakát is védi.

Ne feledkezzen meg a gyerekek érzékeny látásáról. A piac ma már kifejezetten újszülöttek és kisgyermekek számára tervezett, 3-as és 4-es kategóriás UV-szűrővel ellátott napszemüvegeket is kínál. Nyáron fontos a megfelelő ruha kiválasztása, amely szellős, természetes anyagból, ideális esetben lenből és/vagy pamutból készült. Ezzel megelőzheti az érzékeny bőr befülledését, kipirosodását, amely általában a műszálas anyagokkal való érintkezés következtében keletkezik.

Kánikula gyerekek

Gondoskodjon a folyadékbevitelről

A kizárólag szoptatott csecsemőknek nincs szükségük az anyatejen kívül más folyadékra. Nyáron viszont gyakoribb szoptatást igényelhetnek. Hozzátáplált gyerekek esetében, akik már szilárd ételt id fogyasztanak, étkezések között kis mennyiségű vizet kínálunk. Ennek köszönhetően biztosítjuk a megfelelő folyadékbevitelt és megelőzzük a székrekedést is.

Ne féljen attól, hogy a kicsi a vizet csak kortyolgatja. A pici gyerekek általában csak 120-240 ml vizet fogyasztanak naponta. A folyadékot a gyerekek cumisüvegből, nagyobb gyerekek ivócsőrös vagy szalmaszálas pohárból ihatnak. Mennyi az ajánlott folyadékbevitel a gyerekek esetében?

  • újszülöttek - 50-75 ml/kg testsúly
  • csecsemők - 100-140 ml/kg testsúly
  • 1 - 3 éves gyerekek - 80-120 ml/kg testsúly.

Közvetlen napfénynek kitéve azonban ezt a mennyiséget növelni kell. A szakértők egyetértenek abban, hogy az ajánlott mennyiség háromszorosára növelése még rendben van, de nyaralás előtt, ha úgy gondolja, kérje el a gyermekorvos véleményét. A folyadékbevitelbe beleszámítandó a tápszer, tiszta víz, zöldséglevesek és az édesítőszer nélküli gyógyteák. Kerülje az édesített és szénsavas üdítőitalokat, amelyek meglepő módon még jobban kiszáríthatják a szervezetet.

Készítsen hűsítő fürdőt

Egy hosszú forró nap után a hűvös fürdő nagyszerű módja annak, hogy a pici ellazuljon. Töltse fel a kádat langyos vagy a szokásos fürdőhőmérsékletnél valamivel hidegebb vízzel. Bebizonyosodott, hogy a kellemesen hűvös fürdő csökkenti a testhőmérsékletet és hozzájárul a pihentető alváshoz. Langyos vízbe áztatott törölköző használatával végzett borogatást is alkalmazhat lefekvés előtt.

Lehetőleg napközben is tegye lehetővé gyermekei számára a felfrissülést. Ehhez nyújtanak segítséget a különféle szökőkutak, amelyek víztömlőhöz vagy medencékhez csatlakoztathatók. Kánikula esetén a kis medencék vize is gyorsan felmelegedhet, ezért mindig ellenőrizze a vizet, mielőtt a gyerekek használatba vennék, és szükség esetén cserélje ki.

Iktasson be egy délutáni pihenés

A meleg időjárás mind a felnőttek, mind a gyerekek szervezetét megviselheti. A forróság szinte mindenkit kifáraszt, az alvás viszont segít fenntartani a stabil testhőmérsékletet. A gyerekek elsősorban reggel és késő délután aktívabbak, míg napközben inkább pihenésre vágynak. Nem kell megtagadni tőlük a délutáni szunyókát, és szükségtelenül olyan tevékenységekre kényszeríteni őket, amelyek még inkább kimerítik a szervezetet.

A beltéri hőmérséklet mérséklése érdekében használhat ventilátort is, de semmiképpen sem helyezze a kiságy közelébe és ne irányítsa a kisbabára. Az alvó babát csak vékony pelenkával vagy hagyja kitakarva. Napközben húzza le a redőnyöket – így megtartja a helyiségben a kellemesen hűvös környezetet.

Kánikula napszemüveg

Védje gyermekét a közvetlen napsütéstól

Kis gyerekekkel kerülje a közvetlen nápfényt. A forró nap veszélyes a babák számára. A csecsemők fél éves korig nem képesek hatékonyan szabályozni testhőmérsékletüket, a nagy melegben testük könnyen túlhevül. A napsugárzás a legintenzívebb 11 és 16 óra között, ebben az időben inkább bent tartózkodjanak. Babakocsikázás vagy triciklizés közben használjon napernyőt, napellenzőt vagy babakocsi ventilátort, amely gondoskodik a jobb légáramlásról.

A napfény pozitív hatása tagadhatatlan – a D-vitamin természetes forrása, gyönyörű bronz árnyalatot ad a bőrnek, javítja hangulatunkat. Ennek ellenére gondoskodjon gyermekei és saját nap elleni védelméről is, és élvezze a nyári szünidőt felelősségteljesen.