Világszerte nő a laktózérzékenységgel diagnosztizált emberek száma. Ezen oknál fogva egyre több szülő a tehéntejet növényi tejekkel helyettesíti. A gabona és diófélékből készült tejek az utóbbi években elnyerték a modern szülők tetszését, ami minket is arra késztetett, hogy közelebbről szemügyre vegyük a növényi tejek egyes fajtáit valamint azok előnyeit és hátrányait.
Sokan a fejüket csóválják a tehéntejet elutasító szülők állaspontján. Mi a rossz abban ha tehéntejet fogyasztunk? Hiszen egész gyerekkorunkat végigkísérte, könnyen hozzáferhető, olcsó, egészséges és tápláló, a fejlődéshez szükséges fehérjékben és zsírokban gazdag. Sajnos nem minden gyermek emésztőrendszere képes feldolgozni a tehéntejet és nem minden szülő tartja egészségesnek annak fogyasztását.
Mi a helyzet a kecsketejjel?
A kecsketej laktózt tartalmaz, de a benne található fehérjék struktúrája eltér a tehéntejfehérje felépítésétől, ezért a tejfehérje allergiában szenvedő gyerekek is fogyaszthatják. A tejfehérje allergia általában emésztési panaszokkal, légzési nehézségekkel vagy bőr problémákkal jelentkezik és néha csak felnőttkorban alakul ki és diagnosztizált. Ha tehát állati eredetű tejjel szeretné helyettesíteni a tehéntejet, válassza a kecsketejet, amelynek cukortartalma alacsonyabb, de kalcium és D-vitamin tartalma magasabb mint a tehéntejé. Ami a zsírösszetételét illeti, magas telített zsírsav tartalma miatt nem ajánlott rendszeres fogyasztása.
Laktózmentes növényi tejek
A mandulából, kókuszból, szójából, rizsből és egyéb magvagból és gabonafélékből készült növényi tejek ma már minden élelmiszerbolt és szupermarket polcain megtalálhatóak. Nem csoda, hiszen a vegetáriánusok és növényi étrendkövetők számának a növekedésével nő az e fajta tejek iránti kereslet és bizonyára Ön is már legalább egyszer megkóstolta. Az alábbiakban megismerheti az egyes növényi tejek előnyeit és hátrányait.
Szójatej
A szójatej a mandulatej után a második legnépszerűbb növényi tej. A szójaérzékeny gyerekek számára fogyasztása természetesen nem ajánlott.
Előnyei
- Az édesítetlen szójatej cukortartalma nagyon alacsony – csak 6 gramm egy csészére
- Fehérje tartalma magas, akár 8 gramm és rosttartalma akár 2 gramm egy csészére
Hátrányai
- Viszonylag költséges
- Édesített és ízesített változatai túl sok cukrot tartalmaznak
Zabtej
A zabtej készítéséhez nem kell egyéb csak zab és víz, ezért természetesen laktóz-, szója- és diómentes. Íze az elején kicsit szokatlan lehet, mert egyáltalán nem hasonlít a tehéntej ízéhez.
Előnyei
- Rosttartalma 2 gramm
- Fehérjetartalma 4 gramm
- Otthon is egyszerűen elkészíthető
Hátrányai
- Legnagyobb hátránya a magas cukortartalma – egy bögre akár 19 gramm szénhidrátot tartalmaz
- Alacsony vitamin- és ásványi anyag tartalma
Rizstej
A rizstej sokban hasonlít a zabtejhez, de fehérjetartalma alacsonyabb. Brit tudósok szerint fogyasztása öt éves korig nem ajánlott az esetleges magas arzén tartalma miatt.
Előnyei
- Egyáltalán nem tartalmaz telített zsírsavakat és koleszterint
- Hipoallergén
Hátrányai
- Magas szénhidráttartalma – 13 gramm egy csészében
- Alacsony fehérjetartalma – csak 0,7 gramm egy csészében
- Arzént tartalmazhat
Mandulatej
A mandulatej a legkedveltebb és leginkább hozzáférhető tejalternatíva, glutén és szójamentes és nem tartalmaz hormonkészítmény és antibiotikum-maradványokat.
Előnyei
- Hozzáférhető
- Alacsony cukortartalmú – egy bögrében csak 7 gramm szénhidrátot tartalmaz
- Fedezi a napi kalciumszükséglet 45%-át
Hátrányai
- Egy bögre mandulatej kalóriatartalma csak 60 kalória
- Zsírmentes és fehérjetartalma csak 1 gramm
- Nem ajánlott a dió-allergiábán szenvedő gyerekek számára
Kesutej
A kesudióból készült tej népszerűsége egyre inkább nő. Íze hasonlít a mandulatejéhez, de valamivel enyhébb és krémesebb.
Előnyei
- A mandulatejhez hasonlóan alacsony a cukortartalma – csak 7 gramm egy csészére
- Fedezi a napi kalciumszükséglet 45%-át
- Fedezi a napi D-vitamin szükséglet 25%-át és E-vitamin szükséglet 20%-át
Hátrányai
- Nehezebben hozzáférhető
- Egy csésze kalóriatartalma csak 60 kalória
Kókusztej
A kókusztej általában a dió-allergiás gyerekek számára is alkalmas. Az FDA (Food and Drug Administration) besorolása szerint a kókusz nem dió hanem gyümölcs. Mindenesetre ha gyermeke dió-allergiában szenved, fogyasztása előtt kérje el kezelőorvosa véleményét.
Előnyei
- Könnyen hozzáférhető és nagyon finom
- Fedezi a B12-vitamin napi szükségletének 50%-át és az ajánlott napi kalciumbevitel 45%-át
Hátrányai
- Féhérjeszegény, de akár 4,5 gramm telített zsírsavat tartalmaz egy csészében
- Egy csészében akár 7 gramm szénhidrátot tartalmaz
Mogyorótej
A mogyorótej laktóz-, glutén- és szójamentes, íze a feljebb említettekkel szemben sokkal jellegzetesebb.
Előnyei
- A mogyoró egyszeresen telítettelen zsírsavakban, fehérjében és ásványi anyagokban, elsősorban rézben és magnéziumban gazdag
- Tápláló, egy bögrében akár 110 kalóriát tartalmaz
Hátrányai
- Magasabb a cukortartalma – 14 gramm egy csészében
- Alacsonyabb kalciumtartalma miatt a napi ajánlott bevitel csak 30%-át fedezi
- Nehezebben hozzáférhető és drágább a mandulatejnél
A növényi tejek listája ezzel még nem ért véget. Manapság a kínálat nagyon széles és gazdagíthatja az egész család értendjét. Mielőtt növényi tejet adna gyermekének kérje el az orvos vagy táplálkozási szakember véleményét. A laktózérzékenység vagy tejallergia ugyanis kéz a kézben járhat a növényi tejekben lévő valamelyik összetevőre való allergiával.