Meleg, forró, éget: Napvédelem gyerekeknél

  Kategóriák: Gyermekeink egészsége,
6 perc
08. júl'22

A napsugarak ugyan veszítenek erejükből mire a Földre érnek, mégis megviselhetik a szervezetet, különösen a gyerekek esetében. Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a veszélyes napsugárzástól, miként ápolhatjuk bőrüket, és mikor ajánlott orvoshoz fordulni?

Június 21-én hivatalosan is elkezdődött a nyár és a nap sugarai áthevítették a levegőt. A mindennapi teendők néha annyira lekötnek minket, hogy megfeledkezünk gyermekeink nap elleni védelméről. Lassítson és fogadja meg tanácsainkat. Ezzel elkerülheti a komolyabb bajokat.

Megfelelő védelem

A nyári hónapokban nem egyszerű a gyerekeket a négy fal között tartani és meggyőzni őket arról, hogy 11 és 15 óra között ajánlott kerülni a közvetlen napfényt. A megfelelő napvédő krém használata már 6 hónapos kortól lehetséges. Vigye fel a krémet a napfénynek kitett bőrfelületre, ne feledkezzen meg a gyorsan leégő testrészekről, mint a fül, nyak, ajkak és a láb hátsó része.

Ne becsülje alá a megfelelő krém kiválasztását, a gyerekek megérdemlik a száz százalékos védelmet. Válasszon minőségi és legalább SPF 15 faktor számú naptejet, amely védi a bőrt az UVA és UVB sugárzástól is. A kiválasztott készítmény tartalmazzon UVA sugárzás elleni védelmet nyújtó avobenzónt illetve titán-dioxidot és cink-oxidot, amelyek az UVA és UVB sugarakat blokkolják.

A gyerekruhatár elengedhetetlen része nyáron a megfelelő ruha, amely szellős, természetes anyagból készült, színe világos. A sötét színekkel ellentétben a világos ruhák visszaverik a napsugarakat. Ügyeljen arra, hogy gyermeke viseljen kalapot és napszemüveget. Akár a homokozóban, akár a tengerparton játszik gyermeke, ne hagyja, hogy mezítláb szaladgáljon a forró homokon és kavicsokon.

Napvédelem krém

Belső hidratálás

A napozókrém védi a kicsi bőrét a napsugaraktól és egyben hidratálja is. A szervezet megfelelő hidratáltságáról azonban belülről is gondoskodni kell. A gyermekek (és a felnőttek) megfelelő folyadékpótlása a nyári hőségben az első helyen áll. Fontos, hogy a gyerekek a nap folyamán rendszeresen elegendő mennyiségű folyadékot fogyasztjanak tiszta víz, gyógytea, zöldségleves, szoptatás esetén anyatej formájában.

Mennyi a megfelelő folyadékbevitel? Újszülötteknél 50-75 ml/kg, csecsemőknél 100-140 ml/kg, 1-3 éves korú gyerekeknél 80-120 ml/kg a javasolt folyadékmennyiség. A nyári hónapokban viszont akár háromszorosára is megnőhet a folyadékigény. Kerülje az édes, szénsavas italokat, mivel dehidratálhatják a szervezetet, nem beszélve arról, hogy üres kalóriákat és felesleges cukrokat tartalmaznak.

Figyelje a tüneteket

Annak ellenére, hogy mindenre odafigyel és betartja az általános tanácsokat, gyerkőce napszúrást kaphat. A gyerekek gyakran észre sem veszik, hogy testük felhevült, dehidratált és kimerült. A légszomj, szapora szívverés vagy a bőr szárazsága nemcsak a játékból való kimerültség, hanem a napszúrás jele is lehet. Ezen tünetek mellett figyelemmel kell kísérni a test hőmérsékletét, amely akár 41 °C-ra is emelkedhet, hányingert, hányást, fejfájást, dezorientációt és izzadás hiányát.

A legkisebb gyanú esetén is helyezze a gyermeket hűvös, csendes, árnyékos helyre, hűtse a testét hideg italokkal (tiszta vízzel) vagy hideg borogatással. Az enyhe szellő is segíthet, de óvakodjon a huzattól. Tegyen hideg borogatást az ágyékra, nyakra, csuklóra és a bokára (a törülközőbe csavart jég is hatásos). A gyerkőcöt nedves törülközővel is betakarhatja és figyelje az állapotát. Amennyiben az nem javul, forduljon orvoshoz.

Napvédelem strand

Gyakori kérdések

Mi a különbség az UVA és UVB között?

Nagyon leegyszerűsítve az UVA-sugarak a bőr barnulását, az UVB-sugarak a leégését okozzák. Az UVA-sugarak viszont a bőr mélyebb rétegeibe hatolnak, ahol károsíthatják a bőrsejteket. A legújabb kutatások szerint az UVB mellett az UVA sugarak is hozzájárulnak a bőrbetegségek (köztük a bőrrák) kialakulásához.

Mit jelent az SPF? A magasabb szám automatikusan hatékonyabb?

Az SPF rövidítés az angol sun protection factor, azaz fényvédő faktor szóból ered és a naptejek védőképességét jelenti. Ha a gyermek bőre 10 perc alatt kipirosodik a napon, a 15-ös védőfaktor azt jelenti, hogy a krém a gyermek bőrét tizenötször tovább, tehát 150 percen át védi a napfénytől. Az SPF 15 védőfaktorú krémek az UVB-sugarak 93%-át blokkolják, a faktorszámmal nő a százalékok száma is. Az SPF 30 az UVB-sugarak 97%-át, az SPF 50+ 98%-át blokkolja.

Hány éves kortól alkalmazható a napvédő tej?

A csecsemők bőre nagyon érzékeny és könnyen felszívja a különböző vegyi anyagokat, amelyek a napvédő krémek részét képezik, ezért hat hónapos koruk előtt ne alkalmazza őket. A későbbiekben is csak a napfénynek kitett testterületeket védje krémmel és inkább egyéb módon oldja a testük védelmét – ruhával, babakocsi naptetővel, árnyékban való tartózkodással.

Családunkban sötétebb a bőr színe. Ebben az esetben is szükséges a naptej alkalmazása?

Igen. A sötétebb bőrszín nem véd a leégéstől, csak azt biztosítja, hogy nem észleli kellő időben a bőrelváltozásokat, és napszúrással vagy leégéssel a kórházba kerülhet. Akár alabástromfehér, akár olíva vagy karamellszínű gyermeke bőre, mindig védeni kell.

Kell a gyereknek napszemüveget viselnie? Nem csak egy divattrend?

A napszemüveg védi a szem érzékeny környékét az UV sugárzás ellen. A gyermek szinte teljes testét betakarhatja ruhával, de az arca mindig védelem nélkül marad. A gyermekméretben kapható napszemüvegek nem csak a szem körüli bőrt, de a babák napfényre érzékeny látását is óvják.

Mit tegyek, ha gyermekem napszúrást kap?

Azonnal vigye a gyermeket hűvös, sötét helyiségbe, biztosítson számára elegendő folyadékot, és borogatással hűtse a testét, ezzel enyhítheti a fájdalmat, duzzanatot és a viszketést. Egy évnél fiatalabb gyermeknél forduljon orvoshoz illetve az idősebb gyermekeknél is keressen fel orvosi segítséget, amennyiben a gyermek letargikus, lázas, fejfájásra panaszkodik, illetve hólyagos a teste.