Kilenc hónapig hordjuk a szívünk alatt a babánkat és nem bírjuk kivárni, mikor először karjainkban tarthatjuk – csak az örömöt és álmodozást ne árnyékolná be a szülés nevű szörny. Maga a szülés szó számos anyuka esetében félelmet és tiszteletet idéz elő. A hipnoszülés módszere viszont abszolút nem woodoo, de bizonyított módszer, hogyan lehet a szülés természetes, nyugalmas és szinte fájdalommentes.
Hipnoszülés, mint az élet ünneplése
A hipnoszülés, mint fogalom maga kissé megtévesztő és könnyen elbátortalaníthatja a nőket. Viszont nem hipnotizálásról van szó, mint a filmekben, inkább a természetes technikák halmaza, hogyan éljük túl a szülést, hogyan biztosítsuk be magunknak és a babának a leggördülékenyebb folyamatot. A hipnoszülés atyja (anyja), az amerikai származású Mary F. Mongan, többszörös édesanya, akinek a személyes célja volt a gyermekeit természetes úton világra hozni – ami az 50-es években nem volt éppen gyakori. Az átgondolt és átbeszélt szülési terv ellenére a természetes szülés nem volt engedélyezve az első két szülése során.
Mary F. Mongan frusztráltan érezte magát és elhatározta, hogy megváltoztatja a szülés rendszerét. Belemerült a témába és az angol szülész, doktor Grantly Dick-Read ismeretei alapján felállította a módszerét. Az angol orvos már 1913-ban vizsgálta a különbséget a természetes szülés és az orvosi beavatkozással egybekötött szülés között.
Az egész program alapelve az állítás, hogy a nő számára a szülés normális és nyugalomban is végbemehet, illetve takarékosan. A hipnoszülés technikáját elsajátított nők fájdalommentesen meg tudják szülni gyermeküket – csak a nyomás érzésével. Az egész alfája és omegája a félelem legyőzése és bizalom a saját testedben. A szülés nem szörny, hanem az élet ünneplése.
A félelem ellenünk játszik
Nagy megállj-t jelent a félelem, amivel a nők érkeznek a szülészetre és megválni tőle szinte lehetetlen. Ma már egy kislány is tudja, hogy a szülés és a fájdalom ugyanaz. Támogatnak ebben a filmek, cikkek az újságokban és azon nők horrortörténetei, akik már túlestek ezen. Számos nő, főleg az idősebb generáció tagjai, azt állítják, hogy a mai fiatal lányok semmit sem bírnak ki. Lehet még emlékeznek a déd- vagy szépnagymamák történeteire, akik a földeken dolgoztak, mikor megindult a szülés, leguggoltak egy fa mellé, nyugodtan megszültek és folytatták munkájukat.
Ezek a sztorik enyhülnek az évek folyamán, de egy dolgot nem lehet letagadni – a természetességet. A nők nem voltak kiskoruk óta stressznek kitéve a szülés miatt – épp ellenkezőleg, úgy vették, mint az élet természetes részét. Éppen ilyen gondmentességet szeretne Mongan elérni a módszerével – a nő úgy van „kifejlesztve”, hogy a szülést könnyen kibírja minimális fájdalommal.
Az alfa és omega a félelem legyőzése. Mikor a nő a szülészetre félelemmel és stresszesen lép be, a teste felveszi a védőpozíciót és katecholamin hormot termel, ami stresszorként hat. Egyszerűen kifejezve – a vérellátás elterelődik azon szervektől, amik nincsenek bevonva a védő mechanizmusba és a fontos szervek kapnak nagyobb vérellátást. Ez azt jelenti, hogy a méhbe vezető erek az helyett, hogy kitágulnak és kinyílnak, összehúzódnak. A következmény a feszült izomzat a méhben és zárt méhszáj. A szülő nő ebben a pillanatban jelentős fájdalmat érez. Semmi fura nincs a szülés meghosszabbodásában és szülési fájdalmakban sem.
Légzés mindenekfelett
Az elmélet világos, de ha élethűvé válik a helyzet, kevés szülő marad nyugalomban. Hasonló a helyzet az idegességgel is. Könnyen mondja, hogy nem fog félni, de miután kiáll az embertömeg elé, megmerevedik. Sajnos a szüléssel kapcsolatos negatív kapcsolataink már kigyökereztek és kitépni őket hosszú folyamat.
A megoldást a hipnoszülés jelentheti, ami megtanítja a szülő nőt a légzési és vizuális technikákra, aminek köszönhetően a szülés során nyugodt marad. A technikák nagyon hasonlóak a jóga légzési gyakorlatokhoz és hasonlóan, mint a jóga, hosszútávú edzést igényel. Az optimális állapot eléréséhez és a szülésre való felkészültség érdekében ajánlatos engedéllyel rendelkező hipnoszülés kurzust látogatni, ahol a vezető elmagyarázza az egyes technikákat és következő napi szinű gyakorlását a légzésnek pár hónapon keresztül.
Nagy előny, ha a nő terhesség alatt (esetleg még előtte) jóga órákat látogat.
A hipnoszülés kurzust Katica is elvégezte: „A hipnoszülésről valamikor a terhesség 30. hetében értesültem és elhatároztam, hogy kipróbálom. A hipnoszülés technikáját nem sikerült elsajátítanom, hiszen csak 4 hetet abszolváltam a szülés előtt. Tény, hogy az edzésre több idő szükséges. A kurzust viszont nem bánom. Segített abban, hogy észrevegyem, hogy a szülés egy nő életének természetes része és nem kell tőle félni.”
Ha egészséges és nem tartozik kockázatos csoportba (kockázatos terhesség), a hipnoszülés módszere megfelelő Önnek. Megveheti Mary F. Mongan könyvét HypnoBirthing: The Mongan Method címen (Magyarországon Szülés, ahol én irányítok! címmel kapható), abszolválhat engedéllyel rendelkező kurzust vagy on-line elérhető pár videó is.