Medvehagyma a tavasz csodája. A medvehagyma gyógyhatását már nagyanyáink is ismerték és most ez a gyógynövény ismét reneszánszát éli. Leveleiből finom ételek készíthetők. amelyek a hosszú tél után szinte vitaminbombaként működnek szervezetünkben.
A medvehagyma az egészségtudatos emberek számára a tavasz érkeztének bizonyítéka. A friss leveleket nem csak az emberek, de a természetben élő állatok is kedvelik, azok közül is leginkább a mackók! Nem hiába nevezik medvehagymának. Állítólag ezt a növényt majszolják a mackók elsőként a téli alomból való felébredés után.
Medvehagyma vagy gyöngyvirág?
A medvehagyma könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal – amely ugyan illatos, de mérgező. A növény illata az, amely alapján megkülönböztethető e két növény. A medvehagyma intenzív fokhagymás illata összetéveszthetetlen. Természetesen a növények virágai is eltérnek, de a medvehagyma leveleit még virágzás előtt kell leszedni, mert az után már veszít ízéből és hatásából. Az alábbi képen a gyöngyvirág látható.
A medvehagyma gyógyhatása
A medvehagyma nem csak az ízéért, de gyógyhatásáért is nagyon kedvelt. A legfontosabb hatásait összegyűjtöttük:
- Méregtelenítő. A medvehagyma ideális a tavaszi tisztítókúráknál.
- Immunerősítő. Tél után a szervezet immunrendszere érzékenyebben reagál a tavasszal bekövetkező hőmérséklet ingadozásokra. A medvehagyma az immunrendszer erősítésével segít a szervezetnek megbirkózni ezekkel a változásokkal.
- Vérnyomáscsökkentő. A hagyományos fokhagymához hasonlóan a medvehagyma is csökkenti a vérnyomást és hozzájárul a szív- és érrendszeri-betegségek megelőzéséhez.
- Csökkenti a migrénrohamok és fejfájások gyakoriságát.
- Kedvezően hat gyomorbántalmak, székletrekedés, puffadás és ritka széklet esetén is. Féregtelenítő hatását intenzív ízének köszönheti.
- Felső légúti megbetegedések, például asztma vagy légcsőgyulladás esetén is alkalmazható.
Medvehagyma pesto
A medvehagymás receptek alapja általában a belőle készült pesto. A pesto elkészítése gyors és egyszerű, előnye hogy hűtőben tárolva akár a következő szezonig is kibír. Az előre elkészített pesto ideális a párperces ételek készítésénel.
Hozzávalók
- 200 g medvehagyma
- 200 ml olívaolaj
- só
- 150 g dió (nem feltétlenül szükséges)
Elkészítés
A medvehagyma leveleit megmossuk, megszárítjuk. A turmixgépbe beletesszük az olívaolajat, medvehagymát, ízlés szerint sót és diót (diót, kesut, fenyődiót). Krém állagúra összemixeljük. Az így elkészített pestot hűtőben vagy sötét, hűvös helyen befőtesüvegekben táruljuk. Ha szeretné a pesto tartósságát meghosszabbítani, öntse le vékony réteg olívaolajjal és tegye ezt mindig, amikor elvesz belőle. A medvehagyma pestot elég elkeverni a tésztába, meghinteni reszelt sajttal és kész is a finom ebéd!
Medvehagymás vaj
Ha szeretné a teavajat valamivel kissé feldobni, keverjen bele medvehagymát. Nem csak friss kenyéren vagy ropogós piritóson mennyei az íze, de a sülthús vagy szték is meghálálja.
Hozzávalók
- 250 g minőségi teavaj
- 3 marék medvehagyma
- ízlés szerint só, bors
Elkészítés
A medvehagyma leveleit megmossuk és apróra vágjuk. A puha vajban jól elkeverjük, majd sóval, borssal ízesítjük. Az így elkészített vaj a hűtőben kb. két hétig a fagyasztóban akár egy évig is kibír.
Medvehagyma leves
A medvehagyma főzéssel sem veszít gyógyhatásából. A belőlé készült krémlevest a család minden tagja imádni fogja.
Hozzávalók
- egy marék medvehagyma (kb 100 g)
- 1 burgonya
- 1 hagyma
- 1 újhagyma
- olívaolaj
- só
- fekete bors
Elkészítés
Olajon megpírítjuk az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a meghámozott és felmetélt burgonyát és az apróra vágott medvehagymát. A hozzávalókat felöntjük annyi vízzel, hogy elfegyje a hozzávalókat, sóval, borssal ízesítjük és kb. 20 percig főzzük, amíg a burgonya megpuhul. Ezek után finom, krémállagúrá összeturmixoljuk. Szükség esetén vízzel hígítjuk. Tálalás előtt ropogós krutónnal és apróra vágott újhagymával díszítjük.
Szép és egészséges medvehagymás tavaszt kívánunk!