A második trimeszter a 13. héttel kezdődik és a 26. héttel fejeződik be. Az intenzív első trimeszterrel szemben, melyet fáradtság, émelygés és fejfájás kísért végig, a második már szinte gyerekjáték. A terhesség legnyugodtabb időszakának néz elébe. A teste már hozzászokott a kis pocaklakóhoz és tejles mértékben alkalmazkodott az új helyzethez.
A második trimeszterben a hasunk gömbölyödni kezd, ami általában bőrfeszüléssel jár. Ez viszkető vagy égető érzéseket válthat ki. Fordítsunk egy kis időt a terhességi csíkok megelőzésére. Terhesség alatt nagyon gyakran megjelennek, ezért valóban érdemes ilyenkor a has bőrét krémekkel vagy olajokkal ápolni. Rendkívül fontos szerepe van az elegendő folyadékpótlásnak is, amely segít a lábduzzanatok enyhítésében.
A mellek növekedése folytatódik és a mellbimbók környéke sötétebb lesz. Ebben az időszakban alakul ki az ún. második bimbóudvar, mely szülés után eltűnik. A magzat növekedésével egytt előbukkannak az emésztési zavarok. A baba nyomást gyakorol az emésztőrendszerre, ezért az lassabban dolgozik. A problémák között nagyobb gyakorisággal jelenik meg a haspuffadás, székrekedés és az aranyér. A hólyagunk sem pihen meg a terhesség alatt, ezért készüljön fel a gyakori vizelési ingerre.
A második trimeszterben csodás dolog történik. Először érezhetjük a baba mozgását. Ilyenkor valamennyi terhességi kellemetlenség lényegtelenné válik.
4. hónap
A baba a méhlepényen keresztül jut táplálékhoz, a szerveinek alapjai is többé-kevésbé létrejöttek. A magzat elkezdi lassan gyakorolni a légzést. Már működik a nyelőreflex, a csöppség a magzatvizet fogyasztja, melyet a vesék dolgoznak fel. A 4. hónap végén a magzat súlya 90 – 120 g és a hossza eléri a 16 cm.
A bőr ebben a hónapban nagyon vékony és a kis hajszálerek átlátszanak rajta. A baba testét finom szörzet borítja (ún. lanugo), amely szülés előtt kihullik. Néha megesik, hogy a baba vele születik, de rövid időn belül elvesziti. A lanugonak védő funkciója van. A 4. hónapban megjelennek a szempillák, kialakul a szemöldök és kinőnek az első hajszálak is. A nyak meghosszabodik, a fej lassan kiegyenesedik. Ekkorra a lábacskák a növekedésben utolérték a karokat.
A negyedik hónapban fejlődik az idegrendszer, a baba reagálhat az érintésekre, de érezheti a fájdalmat is. Bár a fülecskék már a helyükön vannak, a kis emberke még nem hallja édesanya hangját.
Az ultrahangos vizsgálaton a 4. hónapban már megállapítható a kisbaba neme.
A 16. hétben az ún. tripla szűrés van alkalmazva, melynek segítségével a Down kórra és az idegcsőzáródási rendellenességekre lehet következtetni. De nem kell megijedni, ha az eredmény magasabb vagy alacsonyabb értéket mutat az átlagnál. Ez még nem jelent semmit. A kockázatot genetikus ítéli meg és ha szükséges, további vizsgálatokat ajánlanak, mind például az amniocentézis, amelyet a 15. – 20. hét közötti időszakban végeznek.
5. hónap
Az ötödik hónapban a kis pocaklakó napról napra erősebb lesz. Fejlődik az izomzata, idegrenszere és a csontjai is, amik még most teljesen hajlékonyak, hogy a baba könnyebben tudjon áthaladni a szülőcsatornán. Az ínyben már kialakultak a fogcsírák, fejlődnek a hangszálak és a 20. hét környékén már hallható a szívverése. A bőr alatt vékony zsírréteg rakódik le. Az 5. hónap végén a baba súlya 300 - 350 g és a hossza körülbelül 16,5 cm.
A 18. hétben a baba már hallja a hangokat. Elkezdhetünk vele beszélgetni vagy ringatókat énekelni.
A kis ujjacskák végeit körmök fedik, kialakul az ujj mintázata, amely később az ujjlenyomat alapját adja. Kezecskéit ökölbe szorítja, sokat mozog, rugdácsol. A 18. héttől kezdve már érezhető a baba mozgása. Az első terhesség esetében általában később észleli a kismama az első mozdulatokat a több gyermekes anyákkal szemben.
A baba rendszeres időközönként alszik és éber, sokkal aktívabb mint az előző hónapokban volt és imádja szopogatni az ujjacskáját.
6. hónap
A hatodik hónapban a bőr már nem átlátszó. Az agy fejlődése folytatódik. A középfül már kezdi érzékelni a test helyzetét a méhben való mozgás során. És persze a kicsi mindig gyakrabban érezteti magát. Pörög-forog, rúgdalózik, játszik. Kész kis ember.
Tovább fejlődik a tüdeje és a vérkeringése. Már kialakultak a fehér és vörös vérsejtjei. Kifejlett nyelvecskéjét ízbimbók fedik. A 26. hét táján először nyissa ki a szemecskéit. A 6. hónap végén a baba súlya 600 – 700 g, hossza kb. 32 cm.
A 6. hónapban, a 24.-28. hét között végzik el a terhességi cukorbetegség szűrés. Ha a kismama nem vesz részt a szűrésen és esetleg terhességi cukorbetegségben szenved ez negatív hatással lehet a magzat fejlődésére.
A második trimeszter végén a pocaklakó már kész kis emberré fejlődöt. Az elkövetkezendő három hónapban már csak erősödnie kell.