10 tanács a magabiztos gyermek neveléséhez

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
6 perc
25. aug'17

Minden szülő természetes vágya, hogy gyermeke egészséges önbizalommal rendelkezzen és ne futamodjon meg a problémák és kihívások elől. Az önbizalmat mások gyakran büszkeségnek vagy arroganciának vélik, pedig valójában csak az ember saját értékének a felismeréséről, megbecsüléséről van szó anélkül, hogy mások értékeit korlátoznánk. Magabiztos gyermeket nevelni nem lehetetlen. Ehhez néhány gyakorlati tanács is segítséget nyújthat.

Magabiztos kisfiú

Kezdje önmagánál

A gyermek a felnőtt tükre, szívesen másolja szülei jó és rossz tulajdonságait. Ha nem rendelkezik elegendő önbizalommal, ne várja el gyermekétől. Ha folyamatosan aggódik valamiért, gyermeke is tele lesz félszel. Ha Ön is hazudik, sosem lehet biztos abban, hogy gyermeke mikor mond igazat.

A gyermek számára a szülő az egyetlen példakép, azért sose tegye azt, amit saját maga elítélne. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ne várja el gyermekétől, hogy teljesítse az Ön meg nem élt álmait. Ne fosztja meg csöppségét gyermekkorától, adjon neki elegendő időt a játékra. Ha gyermeke nem tehetséges vagy ne érdekli valamilyen sport vagy tevékenység, ne gyötörje túlzott elvárásaival.

Legyen gondoskodó

Hogyan erősítheti gyermeke önértékelését már kiskora óta? Úgy, hogy kimutatja szeretetét és gondoskodó hozzáállását. Az érdeklődő szülő az első lépés a gyermek önbizalmának növelésében. A gyermek tudatalattijában ezt azt jelenti: „Valaki odafigyel rám, tehát értékes vagyok.“

Ne hagyja figyelmen kívül gyermekét akkor sem, ha idősebb lesz és kérdések özönével árasztja el. Az a gyerek, aki választ kap, sosem hátrál meg a másokkal való társalgástól. A kommunikatív ember természetesen magabiztosabb benyomást kelt. Nem beszélve arról, hogy ezzel növeli gyermeke kíváncsiságát és tanulni vágyását. Ez által szélesedik látókörük és tiszta szemlélettel valamint elegendő információval sokkal magabiztosabban érzik magukat.

Legyen igényes

Most úgy érezheti, hogy ez a pont ellentmond az előzőknek, de az tény, hogy a gyereknek tudni kell, hol a határ. A kicsik szívesen játszanak és önkéntesen egyikük sem adja fel a szórakozást a kötelezettségek miatt.

Igényesnek lenni ebben az esetben annyit jelent, hogy megtanítjuk gyermekeinket arra, hogy az élet nem csak szórakozás, de felelősséggel is jár – hogy természetes időt szentelni például a tanulásnak vagy a gyerekszoba kitakarításának. Ez is segíti az egészséges önbizalom erősítését. Saját értéküket akkor ismerik meg a legjobban, ha pontosan tudják, mikor érdemelik meg a dicséretet vagy a jutalmat.

Rajzoló gyerekek

Az út a cél

A magabiztosság azt is jelenti, hogy magunkat is valódi fényben lássuk – lássuk a gyengéinket, tisztában vagyunk erősségeinkkel és fejlesztjük azokat. Ne eszményítse gyermekét, inkább támogassa abban, amiben kitűnik. Ha igyekezetünk ellenére az eredmény nem felel meg az elvárásainknak, ne adja fel és semmiképpen ne vesse gyermekét kritika alá. Az állandó kritika nagyon demotiváló hatással van.

A hibákra mint a tudás „építőelemeire“ tekintsen és már a puszta erőfeszítést is győzelemnek vélje. Ha nagyon eredménycentrikus, megfoszthatja csöppségét az általa végzett bármilyen tevékenységből fakadó alapvető örömtől. Tudta, hogy aki élvezi a munkáját, az könnyedséggel végzi azt és jobban teljesít?

Ne ellenőrizze, inkább vezesse

Hogy mi a kettő között a különbség? Ha folyton ellenőrzi és kijavítja gyermekét, ez számára bosszantó és kétségbeejtő lehet, ezzel szemben a szülői vezetés fejleszti jó tulajdonságait és tehetségeit. Próbálja legyőzni magában a késztetést, hogy gyermekét állandó kontroll alatt tartsa.

Ha minden megcsinál gyermeke helyett, megfosztja őt a lehetőségtől hogy megismerje saját képességeit. Dolgozzon gyermekével együtt és úgy vezesse őt, hogy egyedül is képes legyen megbirkózni a problémákkal – ezzel erősíti gyermeke önbizalmát.

Öntudatos kisfiú

Ne csak értékelje, írja is körül

A dicséretet általában nagyon egyszerűen szoktuk kifejezni például „Szép munka“ vagy „Ez remek volt“. A probléma csupán az, hogy ebben a rövid elismerésben gyermeke nem kap elegendő információt arról, miért is jó a teljesítménye és egyúttal függővé teszi a külső környezetből származó válveregetéstől.

A dicséretet másként, például így is tálalhatja csöppségének: „Látod, milyen gyönyörű lett a szobácskád? És mennyire tiltakoztál a kitakarítása ellen. El sem tudod képzelni, milyen boldog vagyok most!“ Ha a dicséretet körül írja, gyermeke jobban megérti és tudatosítja cselekedete tartalmát és terjedelmét.

Tegye ki gyermekét új kihívásoknak

Az emberi emóciókkal foglalkozó szakértők állítása szerint, az új kihívások pozitív hatással vannak a gyerekek személyiségének fejlődésére. Ha a gyermek képes saját maga szembenézni a problémákkal és megoldani azokat, az önbizalma nő.

Ha az apróság legyőzi az akadályokat, saját maga felépíti az önbizalma lépcsőfokait, hogy erre a képzeletbeli konstrukcióra felnőttkorban tovább alapozzon. Hagyja gyermekét kipróbálni az új dolgokat még ha csak apróságokról is van szó, például segítse Önt a konyhában vagy töltsön egy éjszakát a barátjánál.

Ne becsülje alá a testbeszédet

A helyes testtartás, gesztusok és jó modor általában az erős és magabiztos személyiséget jellemzi. Az egyenes hát, udvarias köszöntés, a másik ember szemébe nézés, hangos beszéd, kedves mosoly, magabiztos kézfogás – ez csak töredéke azon szokásoknak, melyek segítségével gyermeke sokkal magabiztosabban hat a környezetére. Ne feledje, a jó modor része az udvarias köszönet nyilvánítás valamint a másokra való odafigyelés, ha azok éppen beszélnek.

Kislány mikrofonnal

Ne aggódjon

Minden szerető szülő természetesen aggódik gyermekéért. A félelmek külső megnyilvánulása viszont a gyermekben kétségeket válthat ki saját készségeivel kapcsolatban. A szülők aggodalmát a gyerekek egy fajta bizalmatlanságnak vélhetik a tehetségükkel vagy képességeikkel szemben.

Tanítsa meg gyermekét reálisan látni a dolgokat

A valóság nem mindig tükrözi az elképzeléseinket. A valósággal való szembesülés könnyen felzaklathatja gyermekeinket, akik egy részükkel mindig a fantázia és ideálok világában élnek. Fontos, hogy fokozatosan és óvatosan elmagyarázza gyermekének, hogy a valóság nem mindig szép és igazságos.

Néha a gyerekeknek tehetségük és igyekezetük ellenére sem sikerül elérniük a célt. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne bízzanak képességeikben, ellenkezőleg, ne hagyják, hogy a tisztességtelen és igazságtalan bánásmód demotiválja őket.