Tudta, hogy a gyermek elkezd logikusan gondolkodni még azelőtt, hogy elkezdeni beszélni? Természetesen a helyzet intelligens megítélése valamilyen szinten veleszületett képesség, a logikát a gyermek esetében lehet ösztönözni és fejleszteni. Csak Önön múlik, hogy felkeltsék a legkisebbek érdeklődését az új dolgok iránt, amelyek élesítik a helyes következtetés megalkotásának képességét.
Mikor kezd el gondolkodni a gyermek?
A születéstől fogva egészen 2 éves korig a gyermekek megtanulják megismerni a világot az ösztöneik segítségével. A logikus gondolkodás első megnyilvánulása fokozatosan felszínre kerül, néha az életük első és második évében, amikor a baba már érzékeli az időt, teret és megkülönbözteti az embereket. 2 és 7 éves kor között elkezdődik a képzelőerő és emlékezés fejlesztése. Ebben a korban a gyerekek értik a szimbolikus dolgokat, rajzok segítségével fejezik ki magukat és meg tudják érteni a különbségeket a múlt, jelen és jövő között. A gyermek harmadik évében kialakítják a saját logikus véleményeit. Továbbá, részesei lesznek a gyermeki közösségnek, tehát kezdik felfedezni a csapat- és társasjátékok örömét – így gyakorolják a taktikus logikát és választják az ellenfél megdöntéséhez szükséges tervet.
Mi a jó a logika fejlesztésén?
A felnőttektől eltérően a legkisebb gyerekek más módszerekkel próbálnak meg tanulni. A felnőttek az eredményeket helyezik előtérbe, amelyek megfelelnek a céljaiknak. Tehát olyan dolgokra koncentrálnak, amelyeknek valamilyen haszna is van. A legkisebbek viszont nem terveznek – éppen fordítva, minden vonzza őket, ami váratlan, meglepő vagy új információt foglal magába. Ezért tudat alatt is olyan játékokat választanak, amelyek a legtöbbet tanítják nekik. Ha fel szeretné ébreszteni bennük a logikus gondolkodást, kezdje játékos formával – tehát anélkül, hogy észrevennék, hogy valamit tanulnak:
- Kezdetnek megfelelő a számolás és a dolgok megkülönböztetése, lényegtelen, hogy játékkockákról van szó vagy egyszerű babokról, almákról az üzletben vagy kavicsokról a járdán.
- Próbáljon ki játékokat, amelyek nem csak a logikus gondolkodást fejlesztik, de a koncetrációt is – olyanokat például, hogy ki kelljen találni a gyermeknek, mi fog tovább következni.
- Ne felejtsen el a gyermekkel életről szóló beszélgetéseket folytatni, beszéljen velük arról, miért gondolják azt, amit gondolnak.
- Ha valamit kérnek tőlük, érveljen – úgy megtanulják, hogy minden dolognak meg kell lenni a saját indokának.
- Ne tanítsa neki, hogy mit gondoljanak, de azt, hogy hogyan gondolkodjanak. Ideális a régi jó szókratészi módszer alapján feltenni a kérdéseket, így a gyerekek maguk jutnak el a megfelelő következtetésre.
- Ösztönözze a kíváncsiságra és azt ezer kérdés esetén is – így biztos jelet ad nekik, hogy a tudás fontos.
- Kérdezze meg a saját véleményüket – tudni fogják, hogy a gondolataikat egyértelműen és pontosan kell megfogalmazni.
- A gyermek gondolkodása fejlődhet a kirakós, rejtvény, puzzlek által is, olvasással és a történés későbbi mesélésével, építőjátékok használatával.
Smoby Cotoons Youpi multifunkciós oktató asztalka 5 hónapos kortól kék/rózsaszín
Az oktató asztalkák ideálisak gyerekeknek körülbelül fél éves kortól. A tanulás első iskoláját jelentik a kisgyermekek számára – számos játékot tartalmaz, amelyeket figyelni lehet számos szemszögből. Elektromosak lehetnek, világítanak. Különféle hangokat adhatnak ki. A középső részt le lehet fedni takaró alá, így a játék egy pillantás alatt klasszikus asztallá változik, ahol a gyermeke rajzolhat vagy ehet.
BIG PlayBIG Bloxx Peppa Pig a vidámparkban gyerek építőjáték 4 figurával
Egy és fél éves kortól a gyerekek már építhetik az első kis épületeiket – figyelnek és logikusan gondolkodnak az felett, hogyan illenek össze az egyes részek. Az építöjátékok ezért lettek kitalálva. A PlayBIG Bloxx játékok ezenkívül szép mintázattal lettek kialakítva, a közkedvelt mesehősökkel, így a gyermekeknek felélénkítik a fantáziát.
Janod 3in1 társasjáték szett Domino – Hot Piranha Game – Chicken Run Game
A társasjátékok készlete időtálló játék, amely különböző korú gyerekeknek is tetszeni fog. A játékok fejlesztik a gyerekeknél a reakcióképességet, a versenyzési vágyat és játékos formában megismertetik velük a színeket, állatokt, formákat és az egyes mintákat.