Kreatív szórakozás gyerekeknek életkor szerint

  Kategóriák: Tartalmas időtöltés,
5 perc
29. márc'25

A játéknak pótolhatatlan helye van a gyerekek életében. A játék messze nem csak szórakozás a gyerekek számára. A manuális, kreatív, reflektív vagy érzékszervi tevékenységek segítségével a gyerekek tanulnak, felfedezik a világot, és szinte a szemünk előtt fejlődnek. Az alábbi kreatív tevékenységek nap, mint nap hozzájárulnak gyermeke fejlődéséhez.

Ami a játékokat illeti, nem a mennyiség, hanem a minőség és a sokoldalúság fontos. A tevékenységek tekintetében is a változatosságon van a hangsúly. Természetesen az egyes aktivitások iránti érdeklődés a gyerekek életkorától függ. Az alábbi kreatív tevékenységek gyerekeknek 12 hónapos kortól 6 éves korig alkalmasak.

Kreatív tevékenységek 12 hónapos kortól

A csecsemőknél az érzékszervek fejlődését elősegítő tevékenységeket kell előtérbe helyezni. Ezek a tevékenységek nagyon népszerűek a csöppségek körében. A választék valóban bőséges, a szenzoros palackoktól kezdve a különböző textilanyagokon és felületeken át a kontrasztos képekig, kártyákig...

Az egyéves korú gyerkőcök imádják a valódi festékekkel való festést. A kicsik elmerülhetnek a színkeverésbe, elsajátítják a színkombinációk alapjait. Ehhez a tevékenységhez biztonságos, ideális esetben természetes pigmentekből készült festékeket ajánlunk, ha esetleg a gyerekeknek kedvük lenne megkóstolni a festékeket.

Fantasztikus szenzoros játéknak minősül a varázshomok, gyurma, tészta, beton (felnőtt felügyelete mellett), lenyomatok készítése. A gyerekeket ebben az időszakban egyszerűen lenyűgözik a különböző felületek, amelyek hozzájárulnak a tapintás illetve tapintási érzékenység fejlesztéséhez.

Manuális tevékenységek 2-3 éves gyerekeknek

Ebben a korban a gyerekekből felfedezők válnak. Töltse ki a napjukat változatos és érdekes felfedező tevékenységekkel. Ügyeljen arra, hogy az aktivitás ne legyen hosszú és fárasztó, hogy a gyerekeknek maradjon elegendő energiájuk egyéb tevékenységekre.

Két-három éves korban olyan tevékenységekre összpontosítson, amelyek erősítik a szülő és a gyermek közötti köteléket. Ecset helyett ujjfestékekkel alkossanak, készítsenek ujjlenyomatos festményeket, használjanak festményeket és rajzokat az érzelmek kifejezésére. Figyelje meg, milyen színeket használnak gyermekei, és kérdezze meg őket, miért éppen azokat.

Kétéves kortól ollót és ragasztót adhatunk a gyerekek kezébe és kezdődhet a színes papír tépése, vágása, ragasztása. A manuális tevékenység révén a gyerekek javítják motoros képességeiket és a szem-kéz koordinációt, miközben érvényesítik a képzeletüket és fantáziájukat.

A két éves és idősebb gyerekek számára nagyszerű tevékenység a tészta vagy gyurma formázása, a matricás könyvekkel és füzetekkel való foglalkozások, valamint a bingó vagy a dominó is. Élvezetes reflektív tevékenységnek minősül a tárgyak keresése a közvetlen környezetben, ami egyúttal elősegíti a beszéd és memória fejlesztését.

Kreatív tevékenységek kor szerint

Fotó forrása: Freepik

Készségfejlesztő tevékenységek 3-5 éves gyerekeknek

Az óvoda kezdetével a gyerekek koncentráltabbak és mozgékonyabbak. Fókuszuk továbbra is ugyanazokra a tevékenységekre irányul, de magasabb fokú komplexitással. A kifestőkönyvek és a matricák továbbra is nagyon népszerűek. A finommotoros készségek és a koordináció ebben az életkorban már pontosabbak, így a gyerekek nagyobb kihívást jelentő képekkel is képesek megbirkózni.

A három- és ötévesek segítenek a különböző ünnepekre való dekorációk elkészítésében is. Vágjanak füzért, készítsenek süteményeket, ragasszanak különböző tárgyakat a húsvéti vagy karácsonyi koszorúra. A gyerekek szabadjára engedhetik a fantáziájukat, és az eredmény biztosan kellemes meglepetésben testesül meg.

Az óvodáskor kiváló alkalom a rejtvények és memóriajátékok bevezetésére. Ezek a játékok megfigyelést, gondolkodást, memorizálást és logikát igényelnek, és előnyük, hogy az egész család szórakozását lehetővé teszik, így a gyermek a felnőttvilág részének érezheti magát.

Kreatív és manuális tevékenységek iskolásoknak 6 éves kortól

6 éves kortól a gyerekek egyre önállóbbak, és már képesek különböző projektek kidolgozásán együttműködni. Készítsen nekik krepp és színes papírt, gouache, tempera vagy vízfestéket, ollót, ragasztót, matricákat, fehér rajzpapírt (vagy skiccfüzet), és figyelje őket munka közben. A kisiskolások kreatív és manuális készségei szinte végtelenek. Az élvezetes munka és saját alkotás okozta öröm a környezetre is ragályos.

Ebben a korban az elmélkedési feladatok, megfigyelést igénylő tevékenységek, memóriát és stratégiát gyakorló játékok is megfelelő időtöltést jelentenek. A rejtvények, szójátékok, tárgykeresős játékok nagy népszerűségnek örvendenek.

Úgy tűnhet, hogy a gyerekek szórakoztatása emberfeletti erőfeszítést igényel, de ennek az ellenkezője igaz. Megfelelő eszközökkel a kezükben élő adásban nézheti, ahogy gyermekei napról napra fejlődnek.