Hogyan neveljen boldog gyermeket a digitális korban

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
4 perc
27. jún'18

Jól aludtál? Mi volt a suliban? Nem vagy éhes? Kaptatok házi feladatot? Ezzekel és hasonló kérdésekkel szembesítjük gyermekeinket nap mint nap. De megkérdeztük őket valaha, hogy boldogok-e? A digitális korszakban a boldogságot és népszerűséget a lájkok és megtekintések számával mérik, pedig ez messziről sem felel meg a valódi öröm okozta érzéssel.

A közösségi médiával körülvett gyerekek első látásra boldognak tűnhetnek, de az okostelefonok, táblagépek és laptopok mögötti élet nem mindig fenékig tejföl. A közösségi hálózatok okozta kudarc gyakran függőséghez vezethet, melynek célja egyre több követő megszerzése. De a számok nem garantálják a valódi boldogságot, ellenkezőleg. A szülő feladata megmutatni gyermekének, hogy a virtuális világ nem a boldogság forrása és az igazi öröm odakint vár.

Közösségi média selfie

Bátorság és eltökéltség

Nem számít, hogy a gyermek az iskolában, otthonában, barátai körében vagy az online világban van, mindenütt a lehető legjobb eredményt várják el tőle, ami nagy nyomást jelent számára. Kudarc esetén a gyerek boldogtalan lesz, mert nem csak saját magát becsüli alá, de úgy érzi a felnőtteknek is csalódást okozott. Ilyen esetekben fontos a megfelelő hozzáállás – magyarázza el gyermekének, hogy a sikerhez vezető út nem egyenes és saját hibáiból csakis tanulhat.

Önértékelés

A lájkok, kommentek, megtekintések, követők okozta lelkesedés könnyedén a saját profilunk kétségbeesett ellenőrzésévé fajulhat, ahonnan már csak egy lépés a depresszió. Fejlesztje gyermeke önbecsülését és önértékelését, tanítsa őt arra, hogy egy ember értéke nem a számokon múlik és magyarázza meg neki, hogy ha a közösségi média nem tölti el jó érzéssel, abban az esetben több kárt okoz mint hasznot.

Digitális kor gyerekek

Nemes ügyért való küzdelem

A virtuális világban szerzett elismerés nem váltja ki a gyerekekben a valódi hálát. Minden egyes követővel csak nő az új követő utáni csillapíthatatlan vágy. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy az instagramon szerzett lájkokért is hálásnak kell lenniük. Ha az ideje nagyrészüket okostelefonnal a kezükben töltik, mutassa meg nekik, kit és mit érdemes követni a facebookon vagy az instagramon. Lehetnek azok például jótekonykodó celebek vagy hasznos tanácsokat osztogató profilok. Keressen számukra oktató jellegű applikációkat például különböző kvízeket vagy érdekességeket a nagyvilágból. Az internet hasznos lehet, csak helyesen kell használni.

Találja meg az egyensúlyt

A digitális korszak barátságai virtuálisan köttetnek. A néhány háznyira lakó barátnők inkább órákon át pötyögtetnek mintsem szemtől szembe találkoznának és beszélgetnének. A szülők inkább a facebookon keresztül üzennek gyermekeinek, ahelyett hogy személyesen adnák át az üzenetet. Ilyen módon akaratlanul is nő a közösségi média függőség, amely elhagyása nem egyszerű.

Elsőnek mutasson példát és válasszon egyéb kommunikációs módszert. A mobilt váltsa fel egy társasjáték, esténként töltsék együtt az időt például egy szórakoztató családi filmnél. A táblagépen levetített mese helyett olvasson gyermekének alvás előtt. Sok lehetőség áll rendelkezésére annak, aki valóban akarja.

Közösségi média függőség

Irány a szabad

Ez a szabály túl egyszerű ahhoz, hogy működjön? Menjenek a természetbe, a friss levegő és a hangulatos környezet csodákra képes. Ha a gyerekeknek nincs a szabadtéri időtöltéshez kedvük, motiválja őket egy természetben játszódó filmmel, dokumentummal vagy próbálkozzon a geocachinggel - kincskereséssel, amely egyesíti a modern technikát a természetjárással. Mutassa meg csemetéinek, hogy a világ offline verzióban is gyönyörű és boldogító.

A közösségi oldalak a szülők mumusai és valjuk be őszintén, jogosan. Sosem lehetünk biztosak abban, ki van a háló másik oldalán és ha rákérdezünk a gyereknél, az szükség esetén nagyon meggyőzően képes kamuzni. Hogy elkerülje gyermekénél a függőség kialakulását, töltsön vele minél több időt és avassa be a reális élet szépségeibe.