Egy nő életében az anyaság az egyik legcsodálatosabb időszak. Az illatos alvó csöppség látván minden anya szíve elolvad. De egy igazi anya nem tagadja, hogy a gyermeknevelés stresszel és könyekkel is jár. Mit tehet annak érdekében, hogy a babával való kapcsolata még mélyebb legyen?
Erre a kérdésre a válasz a bonding, amely közvetlenül a baba megszületése után kezdődik, amikor az újszülöttet az anya mellkasára teszik ezzel éreztetve vele, hogy biztonságban van és szeretet veszi körül. Az első kontaktussal a bonding nem ér véget, ellenkezőleg. Ez a hosszantartó folyamat, amely harmóniával, nyugodtsággal és családi békével gazdagítja életét, csak ilyenkor kezdődik. Tippjeink segítségével már az első pillanattól kezdve mélyebb lehet a gyermekével való kapcsolata.
Szoptasson
Sok kismama különböző oknál fogva nem szoptatja gyermekét. Lehet, hogy a kismamának kevés a teje vagy gyulladt a melle, ami a szoptatást fájdalmassá teszi vagy az édesanya fél, hogy mellei már sosem lesznek formásak. Ilyenkor próbálja szem előtt tartani, hogy a szoptatással gyermeke nem csak fontos tápanyagokhoz jut, de hallja a szíve dobogását, érzi az illatát és a bőre melegét.
Nézzen a szemébe
Szoptatás, álomba ringatás, babakocsizás közben nézzen a baba szemébe olyan gyakran, amilyen gyakran csak lehet. A szemkontaktus hozzájárul a kötelék felépítéséhez, ráadásul a két ember közötti legszebb kapcsolatok közé tartozik.
Tegye le a telefont
Felejtse el a közösségi oldalakat, ne fényképezze gyermeke minden egyes mozdulatát, inkább tegye le a telefont és élvezze az aprósággal töltött pillanatokat. A többiek várhatnak.
Hallgassa a szívverését
Visszaemlékszik még az első ultrahangra, amikor először hallhatta gyermeke szívverését? Bújon hozzá csöppségéhez, hogy ismét élvezhesse ezt az egyedi dallamot.
Aludjon gyermekével
Ez a tipp nem újdonság, de a rohanó világban jó megemlíteni. Elsősorban azoknak az édesanyáknak ajánlott, akik az anyaszabadság során is dolgoznak és kevés idejük marad gyermekükre. Ne legyen lelkiismeret-furdalása ha gyermekével együtt lepihen és regenerálódik.
Maszírozza
A baba maszírozása nem csak az érintésről szól, de számos előnnyel is jár. A rendszeres, gyengéd masszázs álomba ringatja és megnyugtatja a babát, enyhíti a fájdalmait és erősíti immunrendszerét, nem beszélve a közös kapcsolat erősítéséről.
Tegyen valamit partere érdekében is
Mikör töltött párjával utoljára egy kis időt kettesben? Igaz, hogy a kisbabával nem egyszerű időt szánni partnerünkre, de a kapcsolat és családi harmónia érdekében érdemes. Lepje meg egy finom vacsorával, süsse meg kedvenc süteményét vagy egy csésze teánál nézzék meg kedvenc filmjüket. Nyugodt szülők mellett a baba is jól érzi magát.
Ne erőltessen semmit
A szomszéd kisbaba már képes megtartani a fejét? Nem baj. Minden baba a saját tempójában fejlődik. Ne hasonlítsa össze babáját más gyerekekkel, ne erőltesse mozgásfejlődését. Legyen türelemmel és élvezze a mindennapok nyújtotta pillanatokat.
Vegye le a ruháját
A közvetlen bőrkontaktus nyugtató hatással van a babára. A csecsemők gyakran azért nyűgösek, mert testkontaktus hiányuk van. Ez teljesen természetes, hiszen kilenc hónapon át szinte egy test egy lélek voltak. Gyakran dédelgesse gyermekét, az ölelés szabályozza a szív- és légzésritmust és pozitív érzelmi reakciót vált ki.
Válaszoljon a sírására
Rengeteg, éltérő tanácsokat osztogató irodalom jelent meg a baba sírásával kapcsolatban. A kisbaba kizárólag sírással képes jelezni a szülőnek, hogy valami nincs rendben, ezért fontos válaszolni a gyermek sírására minimum az első három hónapban. A baba így tudni fogja, hogy biztonságban van és szükség esetén mindig támaszkodhat az anyjára.
Használjon babapólyát
Ha csöppsége nyugtalanul alszik, próbálja ki a feszes pólyázást. A feszesen megkötött babapólya felidézi az édesanya pocakjában lévő szűk teret és ezzel biztonságérzetet vált ki a babában.
Szagolgassa
Szagolgassa babáját, amikor csak kedve támad. A baba illata minden anya számára csodálatos. Ez az egyszerű tevékenység is hozzájárul a kötődő neveléshez.
Ringassa
Ha gyermeke karjaiban aludt el, ne tegye a kiságyba. Felejtse el kis időre a mindennapi teendőket, helyezze magát a hintaszékbe és élvezze a ringatás minden pillanatát.
Sétáljanak a szabadban
Már régen nem tette ki a lábát a lakásból? Tegye szebbé magát, vegyen fel egy csinos ruhát, helyezze csöppségét a babakocsiba vagy kösse őt babahordozó kendőbe és irány a park, kávézó, állatkert vagy más kedvenc hely. Cserélje le a lakás négy falát kellemesebb környezetre.
Beszélgessen vele
Egyáltalán nem ciki a kisbabával beszélgetni. Válaszként ugyan még értelmes mondatokat nem várhat, de a kíváncsi tekintet és bájos gagyogás minden megért. A babánál nincs jobb hallgató.
A bonding a szülés után is folytatódik. A kórházból hazaérkezve mélyítse tovább a gyermekével való kapcsolatot és neveljen boldog babát.