A szülők néha magas követelményeket támasztanak gyermekeikkel szemben. Előfordul, hogy a kétéves gyerekeket korosztályukra jellemző viselkedés miatt róják meg. Mit (nem) várhatunk el egy kétéves gyerektől? Hogyan tanuljuk meg elfogadni, hogy az egyes megnyilvánulások egyszerűen csak a fejlődési szakasz részei?
Az egészséges gyerekek a fejlődés során az éppen aktuális fejlődési szakaszuknak megfelelően viselkednek. Kétévesen még csak tanulnak ebben a nagy, szabályokkal teli világban élni, és gyakran nem a szüleik kívánsága szerint cselekszenek. Sok olyan dolog, amit ebben az időszakban csinálnak, és amivel szüleik hiába küzdenek, teljesen normális. Íme, 5 dolog, amit ne várjon el a kétévesektől.
1. Ne várja el, hogy osztozkodjon
Az osztozkodás nem magától értetődő a gyerekek számára. Legyen szó játékról, ételről, ruháról vagy bármi másról, az osztozkodást tanulni kell. Egyes tanulmányok szerint a három éves gyerekek már kezdik elsajátítani a megosztás alapjait, de igazából csak hétéves kor körül értik meg a fogalmát. Egy kétéves gyerek nem tudja mi a tulajdon és a megosztás.
Nem értik, hogy ami az övék, azt visszakapják. Úgy gondolják, hogy a kölcsönadott játékot soha többé nem látják. Időre van szükségük, hogy ezt megértsék. Legyen példaképe gyermekének. Adjon kölcsön egy könyvet a barátnőjének, kínálja meg édességgel a másik gyermeket. Idővel gyermeke az Ön mintáját fogja követni.
Fotó forrása: Freepik
2. Ne várja el, hogy ne legyen dührohama
A kétéves gyerekek nem rendelkeznek elegendő szókinccsel érzéseik kifejezésére. Az intenzív érzelmek olykor elhatalmasodnak rajtuk, nem képesek őket feldolgozni és dührohammal reagálnak. Mit tehet ilyenkor, mint szülő? Legyen következetes és ne adja fel. Ugyanakkor próbálja megérteni, mit akar a gyermek kifejezni ezekkel a rohamokkal.
Dührohamról van szó, amit figyelmen kívül kell hagyni? Vagy biztonságérzetre és egy határozott ölelésre van gyermekének szüksége? Az ölelés gyakran segít a negatív érzelmek kezelésében. Ha a gyermek megtapasztalja az ölelés nyugtató hatását, egy következő alkalommal valószínűleg a dührohamot a szülő karjaira cseréli. Természetesen a hisztit célszerű megelőzni, ezért kerülje azokat a helyzeteket, amelyek ezeket a rohamokat kiváltják.
3. Ne várja el, hogy türelmes lesz
A kétéves gyerekek mindent akarnak, és azonnal. A tulajdon fogalomhoz hasonlóan, a türelem is idegen számukra. Ötéves kor körül már képesek a gyerekek várakozni illetve várakozás közben lekötni a figyelmüket és ezzel gyakorolni a türelmet. Egy kétéves gyerektől viszont nem várható el, hogy türelmesen várjon. A hosszas várakozás frusztrációt okoz, ezért a szükségesnél tovább ne várassa őt. Jó hír, hogy a gyerekek figyelme elterelhető és konkrét dolgokra irányítható. De ne feledje, hogy a kétévesek mindent most szeretnének, így ne ígérjen nekik olyat, amit nem képes azonnal megadni.
Fotó forrása: Freepik
4. Ne várja el, hogy más gyerekekkel játszik
A kétéves gyerekek általában jól elvannak egyedül is. Igen, más gyerekek közelében játszanak, de nem közösen. Ez az ún. párhuzamos játék, amikor a gyerekek egymás mellett játszanak, de nem zavarják egymás játékfolyamatát. Ne kényszerítse gyermekeit arra, hogy társaikkal, testvéreikkel játszanak, amikor jól érzik magukat egyedül. A gyerekek már azáltal is fejlődnek, hogy más gyerekek társaságában töltik az időt, szemezgetnek egymással, megfigyelik egymást, és fontos szociális és kommunikációs készségeket sajátítanak el.
5. Ne várja el, hogy mindig segítségre szorul
A szülők körében elterjedt tévhit, hogy a kétéves gyerekek tehetetlenek, és nem nélkülözhetik szüleik segítségét. Bár ez az állítás sok területre igaz, nem mindig és nem mindenhol érvényes. Ebben a korban a gyerekek elkezdenek kísérletezni az önállósággal, és elkezdik utánozni szüleiket. Ha hagyjuk, hogy bizonyos helyzeteket segítség nélkül kezeljenek, hozzájárulunk önbizalmuk felépítéséhez.
Engedje, hogy a gyerekek segítsenek a házimunkában, természetesen életkoruknak megfelelően. A kétéves gyerekek egyedül képesek eltakarítani a játékokat, eldobni a pelust vagy inni a csészéből. Adjon gyermekeinek egy kis szabadságot, és meg fog lepődni, mennyi mindenre képesek, ha megfelelő környezettel, eszközökkel és az Ön bizalmával rendelkeznek.