Az újszülöttkoron átestek, valószínűleg már sikerült némi rutint bevezetni az életükbe és a babával napról napra jobban megismerik egymást. Az egyre aktívabb csecsemő teljes odafigyelést és gondoskodást igényel. Ebben az időszakban színpadra lépnek az első bébijátékok és babakellékek. Mire lesz szüksége a csöppségnek féléves koráig?
Az újszülött naponta körülbelül 14 órát alszik, kevésbé aktív, ám teljes figyelmet igényel. A szórakozás sok szülő számára csak a baba három hónapos kora után kezdődik, mivel az édesanyák és édesapák a fejlődésnek ebben a szakaszában kezdik el teljes mértékben élvezni a szülői feladatokat. Mi pedig tudjuk, mi teszi élvezetesebbé a 3-6 hónap közötti időszakot.
Mindent a fognak
Ennek az időszaknak a végén, körülbelül hat hónapos korban (de előfordulhat, hogy korábban is) a csecsemőknél megkezdődik a fogzás. Először az alsó, majd a felső metszőfogak, később a szemfogak, majd a őrlőfogak. A fogzás fájdalmas folyamat, és megríkatja a babákat, sőt néha a szülőket is. Az ínyfájdalom mellé nem ritkán hőemelkedés, sőt hasmenés és hasfájás is társul. Vannak azonban segédeszközök, melyek segítenek enyhíteni a fájdalmat. Íme, néhány közülük:
- hűtőrágókák
- fa rágókák
- műanyag rágókák
- puha textilkendők
- szilikon rágókák
- ergonomikus rágókák
Etető eszközök
Féléves kor körül a csecsemő az anyatej mellett ismerkedik az első bébiételekkel. Egyes csöppségek tiltakozni fognak az új ízek ellen, így biztosan jól jönnek a törhetetlen edények és evőeszközök. Továbbra is szüksége lesz a szoptatási segédeszközökre, cumisüvegekre, nagy hasznát veheti a praktikus pároló edénynek is, amellyel rengeteg időt spórol. Az etetőeszközök listája többek között az alábbiakat is tartalmazza:
- szilikon edények (tányérok, tálak, evőeszközök, poharak)
- előkék
- cumisüvegek
- Beaba Babycook® pároló
- etetőszék
- ételtároló dobozok
Érzékek és motorika fejlesztő játékok
A három hónapos gyermek sokkal aktívabban vesz részt a körülötte zajló tevékenységekben. Látása fejlődött, reagál a hangokra, kóstolgatja és markolgatja a környezetében lévő tárgyakat. Mindez azt bizonyítja, hogy a gyermek érzékszerveinek fejlődése folyamatban van, és e folyamatot a szülő különböző játékokkal támogathatja. Az érzékek és motorika fejlesztő játékok legyenek változatosak.
A kis felfedező a fától kezdve, a textilen át a műanyagig különféle felületeken fejlesztheti tapintását, ezen felül a játékok tarka színei serkentően hatnak látására. A hang- és fényfunkciókkal ellátott játékok is fontosak, ám ne vigyük velük túlzásba, mert baba túlingerlését okozhatják. Alkalmasnak bizonyulnak a csorgők és interaktív játékok is, amelyek kellemes dallamokkal ringatják álomban a csöppségeket illetve hangfelvétel funkcióval rendelkeznek.
Játszószőnyegek
A csecsemő mostantól sokkal több időt tölt a körülötte lévő világ felfedezésével. Hason fekszik, emelgeti a fejét, ficánkol és próbál a hátára fordulni. Ezen időszak talán legszükségesebb bébijátéka egy puha játszószőnyeg. Persze ez nem az egyetlen készség- és mozgásfejlesztő eszköz, ami jól jöhet, a következőknek is hasznát veheti:
- puha alátét
- pihenőszék
- bébitornázó
Első könyvek
Az olvasás már pici korban is nagy jelentőséggel bír a nyelvi készségek és a műveltség fejlesztésében, amit számos kutatás is megerősített. Bár az újszülöttől a szülő nem kap sok visszajelzést a meseolvasás után, de ezen a téren is fontos a kitartás, hiszen a három hónapos fejlődési mérföldkő elérését követően a csöppségek már képesek felfogni, mi történik környezetükben és érdeklődést mutatnak a könyvek iránt is.
Természetesen nem 400 oldalas regényekre gondolunk, hanem puha, textilkönyvekre, melyeket a baba öltöztetés, fürdetés vagy játék közben is olvashat. Ideálisak a különböző hangfunkciókkal ellátott vagy részletekkel kiegészített interaktív könyvek. A régi, jól ismert klasszikusok közé tartoznak a leporelló képeskönyvek, amelyek ellenálnak a kis kezek és apró fogak hatásának is.
Tükröm, tükröm...
A babák nagyon szeretik saját tükörképüket nézni, bár 18 hónapos korukig nem tudják, hogy magukat nézik. A szülők számára is szórakoztató figyelni a kisgyermeket, aki csodálkozik azon, amit a tükörben lát. Nem véletlen, hogy sok bébitornázó és kiságyforgó tükörrel van ellátva, ezzel is hozzájárulva a csöppségek egészséges fejlődéséhez.
A harmadik és hatodik hónap közötti időszak nagyon izgalmas és szórakoztató. A csecsemő több változáson esik át és éri el fejlődésének első mérföldkőveit. Támogassa fejlődését különféle játékokkal és segédeszközökkel, melyek segítségével még élvezetesebbé varázsolhatja a közösen töltött időt.