Ajándékok, ponty, majonézes krumplisaláta, töltött káposzta, mézeskalács, karácsonyi énekek...ezek a magyar karácsony jellemzői. De a világon vannak országok, ahol a karácsonyi ünnepek másképp telnek. Tudjon meg többet a karácsonyi szokásokról a világ más részein.
Meséljen gyermekeinek a világ egyéb országaiban tartott karácsonyi hagyományokról és tegye érdekesebbé az esti ajándékbontásig fennmaradt időt. Hogy telik a szenteste például Kanadában vagy Japánban? Lehet hogy a végén még ihletet is merítenek.
Olaszország
El tudná képzelni, hogy az ajándékokat nem a Jézuska, de egy boszorkány hordaná? Ez a hagyomány az olaszoknál honos, ahol az ajándékokat La Befana, a jóindulatú boszorkány osztogatja. A szófogadó gyerekek gyönyörű ajándékot kapnak, a rossz gyerekeknek csak szén jár. Érdekességnek számít, hogy La Befana nem szenteste, de vízkereszt napján illetve annak előestjén érkezik.
Kanada
Az Egyesült Államokhoz és Nagy-Britanniához hasonlóan, Kanadában is Santa Claus hordja az ajándékokat. A kanadaiak hisznek abban, hogy a Télapó hazája Kanada (a finnek valószínűleg nem értenének ezzel egyett), ezért a karácsonyi ünnepek valóban pompázatosak. A nagyközönségnek szánt nyilvános ünnepségek mellett a kanadaiak házibulikat is rendeznek ahol kekszeket sütnek. Egy házban több család is összejön, megérkeznek az ismerősök és a barátok is, mindenki saját recepttel érkezik és az est kekszek sütésével telik. A buli végén a ropogós kekszeket egymás között elcserélik, így mindenkinek vegyes keksz-mix jut, amelyből karácsony során eszegethet.
Írország
Azokban az országokban, ahol a Télapó hordja az ajándékokat, tejet és kekszet tesznek a fa alá. Írországban viszont ezt a hagyományt kissé módosították – Télapót aszalt gyümölccsel töltött pite ún. mince pie és egy üveg Guiness ír sör várja. Az írek továbbá a legnagyobb ablakba egy magas, vastag gyertyát állítanak, amely Máriának és Józsefnek mutatja az utat.
Észtország
Észtországban az a hagyomány járja, hogy aki elsőként lép valakinek az otthonába, az befolyásolja a család elkövetkezendő évét. A nő vagy világos illetve vörös hajú férfi szerencsétlenséget hoz a családra, míg a fekete vagy sötétbarna hajú férfi szerencsés, nyugalmas és sikeres évet jelent.
Norvégia
Kissé különös szokással találkozhatunk Norvégiában. A Julebukk, avagy karácsonyi bak hagyomány során emberek csoportja szentestén házról házra jár és ezért jutalmat kér. A csapatot egy kecske vagy egy kecskének öltözött ember kíséri. A móka akkor kezdődik, amikor két csoport találkozik és a kosztümöt viselő tagok csatát színlelnek ezzel szórakoztatva a többieket.
India
Nem minden országban karácsonyi hagyomány az ajándékosztogatás. Ezen országok közé tartozik India is, ahol a keresztények a jó ételt részesítik előnyben és nem az ajándékozást. Az indiai karácsony még valami mással is eltér a miénktől – fenyő helyett, mangó és banánpálmákat díszítenek fel. Az indiai karácsonyfa színekben gazdag és ugyanolyan színes az utcák, házak és épületek karácsonyi díszítése is.
Japán
Japánban a szenteste inkább Valentin-napra hasonlít, mivel sokkal inkább a romantikáról, mint a hitről szól. A japánok nagy része a szentestét a népszerű KFC gyorsétterem valamelyikében töltik karácsonyi csirkét majszolva. A nagy látogatotság miatt érdemes előre lefoglalni a helyeket.
Kína
Talán a legnagyobb meglepetést Kína jelenti. Bár a műfenyők, karácsonyi díszek, ajándékok és dekorációk nagy részét éppen itt gyártják, a kínáiak nem ünnepelik a karácsonyt, mivel csak egy százalékuk keresztény. A hívők csoportja legalább egy szokást betart, mégpedig az alma evést. Mandarinul az alma kiejtése a béke szóra hasonlít, ezért a kínaiak hisznek abban, hogy egy darab alma békességet hoz.
Hogy tetszettek a külföldi karácsonyi hagyományok? Inspirálódik vagy inkább a hazai szokásokat követi? Bárhogyan is dönt, bízunk benne, hogy áldott karácsonyban lesz része.