A terhesség fizikai és lelki téren is nagy változásokkal jár. A várandós időszakban sem kell feladni a sportolással, csak hozzá kell igazítani az aktuális állapotához. Ha terhesség előtt is jógázott, nyugodtan folytathatja, amennyiben nem veszélyeztetett terhes. Ha nincs tapasztalata a jógával, lehet hogy pont most jött el az ideje annak, hogy megismerje pozitív hatását.
A kismama jóga egyike azon módszereknek, melyek hozzájárulnak a terhességi panaszok enyhítéséhez. Ez a speciális jóga fajta tökéletes a terhes nők számára. „A kismama jóga segíti megtartani a növekedő pocakot, javítani a testtartást és megelőzni a terhesség alatt előforduló székrekedést, viszereket és derékfájást. A jóga segítségével a kismama megtanulja tudatosan irányítani a medencefenék izmait, összpontosítani a helyes légzésre, tehát oly módon befolyásolni a tudatát, hogy szülés közben teljesen nyugodt maradjon és ne essen pánikba. A jóga egyúttal remek relaxációs módszer. Ennek előnye a szülés alatt is érezhető,“ sorolta fel a kismama jóga pozitív hatásait Alexandra Zimanová, jóga oktató.
Jóga mint küldetés
Alexandra Zimanová, vagy Szása, ahogy családiasan nevezik őt, Túrócszentmárton tanít kismama jógát és power jógát. Véleménye szerint a jóga a legszebb út, amelyen életében elindult. Gazdagabbá tette és teszi az életét, mivel Szása továbbra is tanul és fejlődik. „Napi szinten megköszönöm, hogy a jóga az életem részévé vált. Nem munkának, hanem küldetésnek tekintem. Sok éve foglalkozom jógával, majdnem 7 éve oktatóként, kismama jógával 6 éve foglalkozom,“ írta le az tanításhoz vezető útját.
A veszélyeztetett kismamák felejtsék el a jógát
A jóga tanítónő szerint a kismama jóga különböző diagnózisoknál is gyakorolható, viszont lényeges, hogy a jóga tanító megfelelően képzett legyen, így pontosan tudja, mely gyakorlatok alkalmasak és ellenkezőleg, melyek nem alkalmazhatóak az érintett várandós anyuka esetében. Nagyon fontos, hogy a kismama ismertesse jóga tanítoját egészségi állapotáról. Tilos a kismama jóga gyakorlása a veszélyeztetett terhesség esetén. A kismama jóga a terhesség 15. hetétől alkalmazható és egészen a szülés pillanatáig gyakorolható, amennyiben a terhes nő jól érzi magát. A jógában is lehetőség van különböző módon az egyes pozíciókat variálni és az aktuális helyzethez igazítani.
A jóga segítségével a kismama megtanulja tudatosan irányítani a medencefenék izmait, összpontosítani a helyes légzésre, tehát oly módon befolyásolni a tudatát, hogy szülés közben teljesen nyugodt maradjon és ne essen pánikba.
A test és a lélek tornája
Az óra menetét a jóga oktató irányítja. „Az óráimat a szülésről szóló széleskörű információkkal bővítem. Ellazulunk, meditálunk, miközben az édesanya megpróbál kapcsolatot teremteni a kis pocaklakójával. A gyakorlatok az egész testre hatással vannak, valamint a test és a lélek ellazulását eredményezik, ami pozitív hatással van a terhes anyákra, hiszen elméjük manapság számos információnak, sőt dezinformációnak van kitéve. Igyekszem ezen a téren is valamilyen módon a számukra megfelelő irányba terelni őket. Minden nőnek más elképzelései vannak a terhességgel és a szüléssel kapcsolatban. Ezért az óraim zárt körben zajlanak, így minden kismamával személyesebb kapcsolatot tudod megteremteni,“ foglalja szavakba a Szása az egyedi hozzáállását.
Nem kell tapasztalt jóginak lenni
Ha a teherbe esés előtt azt sem tudta mi fán terem a jóga és most félsze van, hogy bírja majd a többiekkel az iramot, tegye félre aggodalmait. Ahogy azt Szása elárulta, az óráin résztvevő anyukák körülbelül 90 százaléka nem rendelkezik semmilyen tapasztalattal a jóga terén. A kismama jóga első órája előtt nem szükséges tapasztalt jógázónak lenni, bár az igaz, hogy sokkal könnyebben elsajátítaná az egyes gyakorlatokat. „Teljesen természetes dolog, hogy a pozíciókat a terhes nő állapotához és képességeihez igazítom. Gyengéden vezetem és segítem a kismamákat a pozíciók helyes elvégzésében úgy, hogy az kellemes és élvezetes legyen számukra. Az óráimon általában nem tornázok, inkább szóval és érintéssel vezérelem a kismamákat. Az órák felépítése összetett, helyt talál a lábak és karok erősítése, tornázunk overball és fitball labdák segítségével is. Minden óra más és más,“ pontosított Szása.
Jóga és a trimeszterek
- Első trimeszter – ilyenkor nagy a vetélés kockázata, a test jelzéseit figyelve a tapasztaltabb jógázók tornázhatnak, ebben az időszakban elsősorban az alsó végtagok és a medencefenék izomzatát erősítő gyakorlatok ajánlottak.
- Második trimeszter – hátizomzat, mellkas és csípő erősítő pozíciók gyakorlása javasolt, csökkentse a hátonfekvésben végrehajtott gyakorlatokat az alsó üres visszérre gyakorolt nyomás miatt (ami ájulást okozhat). Hasonfekvésben végrehajtott pozíciók gyakorlása nem ajánlott.
- Harmadik trimeszter – az egyes pozíciók között minél több nyugtató hatású asanak beiktatása javasolt a nagy megterhelés miatt. Előtérbe kerül a relaxáció.
Mit vigyen a kismama jóga első órájára?
Ha inspiráltuk és úgy döntött, hogy ad esélyt a kismama jógának, szüksége van egy kényelmes öltözékre, melyben nyugodtan leguggolhat anélkül, hogy a ruha szorítaná vagy húzná. A gyakorlatok mezítláb vannak végezve, továbbá egy üveg tiszta vizet és főleg jókedvet vigyen magával. Az óra hosszát az oktató szabja meg. Szása órai 75 percesek, 60 percet a jóga gyakorlatok és a légzési technikák teszik ki, az utolsó 15 perc az ellazulásnak van szentelve, takaró alatt, fekvő helyzetben.
Mozogva megélni a terhességet
Alexandra Zimanová nem csak kismama jóga oktató, aki segíti a várandós anyukákat, de saját magán is megtapasztalta a hatásait a két terhessége során. „Főleg a növekvő pocak által okozott derékfájásokat enyhítette, de segítségével velem egy húron pendülő nőkkel ismerkedtem meg. A jóga órákon erős barátságok alakulnak, amelyek éveken át kitartanak. A kismamáknak lehetőségük van ellazulni, kikapcsolni ebben a rohanó világban, kapcsolatba lépni a pocakjukban lévő kisbabával és átérezni a saját nőiességüket. Mozogva élni meg a terhesség időszakát nagyon kellemes és felkészíti a testet és az elmét is a szülésre,“ mondja a tanúsítvánnyal rendelkező jóga oktató, akinek a kliensei bogarat ültettek a fejébe és ezért most dúlának tanul tovább. Ezenkívül tanítja az édesanyáknak a helyes babahordozást valamint különböző workshopokat szervez erre a témára.
A jóga nem csak a szülésre, de az anyáságra is felkészíti a kismamákat
A tapasztalt oktató szavait idézve a jóga nem csak a pozíciókról szól. A jóga egy fajta gondolkodásmód. Lényege ráhangolódni, megérteni és átérezni saját és mások érzéseit. „A jóga egy filozófiai rendszer, egy csodálatos eszköz, amely erőt és rugalmasságot biztosít a testnek és belső megnyugvást a nehéz és zavaros helyzetekben, amelyek az anyaság mindennapjaihoz tartoznak,“ fűzi hozzá mosolyogva Szása.
Jóga szótár kezdőknek:
- Ászana – testhelyzet, jóga pozíció
- Bolster – hengerpárna, segédeszköz némely jóga pozíciók gyakorlásánál
- Jógaszőnyeg – szőnyeg a jóga gyakorlásához
- Jóni – méh, női nemi apparátus
- Namaste – köszönési forma, szószerint „Meghajlok előtted“
- Pránájáma – az életenergiát (pránát) irányító, kiterjesztő légzőgyakorlatok
- Vinyasa – a légzés ritmusában való egyes testhelyzetek egymásba fűzése