Rózsaszín a lányoknak, kék a fiúknak. Játékbaba a lányoknak, játékautó a fiúknak. Szoknya a lányoknak, nadrág a fiúknak. Hosszú haj a lányoknak, rövid haj a fiúknak. Valóban döntő hatással van a család a nemi identitás formálására vagy természetes folyamatról van szó?
Ősidők óta voltak lányos és fiús játékok. A rongybabákat és a fa játékautókat ugyan modernebb, különböző funkciókkal rendelkező színpompás játékok váltották fel, de a nemek szerinti felosztás megmaradt. Ez nem jelenti azt, hogy a fiúk nem játszhatnak babákkal vagy egy kislányos teáskészlettel. Miért van az, hogy a szülők mégis csak nyugodtabbak, ha kislányuk babázik és kisfiuk barkácsol?
Mit jelent a sztereotípia?
A sztereotípia egy általánosító, mélyen berögződött gondolati séma vagy vélemény, ezért természetes, hogy elhagyása nem egyszerű. A nemi sztereotípia jelentősen meghatározza gondolkodásunkat. A sztereotípiákkal először a feminista mozgalmak száltak szembe, amelyek a női egyenjogúságért harcoltak. A mai társadalomban egyre nagyobb figyelmet kap a genderelmélet, amely akarva akaratlanul a gyerekjátékokat is érinti. De mi a rossz abban, ha egy kislány virágos ruhácskában tündöklő rózsaszín játékbabát kap szülinapjára?
Játékok és pályaválasztás
A játékok kiskorunk óta befolyásolják világképünket, érdekköreinket, készségeinket miközben ösztönzik az agy fejlődését. Számos psichológus állítása szerint a gyerekkori szerepjátékoknak is köszönhető a nemi-szerepek formálása. A szerepjátékok segítségével a gyerekek elmerülhetnek a felnőttek világában, megismerhetik e világ működésének alapelveit és felelősségérzetük is nő.
A nemi szerepek hagyományos felosztásából kiindulva az apa volt általában az, aki házat építet, tetőt javítot, bútort vagy gyerekhintát szerelt, míg az anya főzött, takarított, ő volt felelős az otthonos környezet kialakításáért és a gyermeknevelésért. Ebből kifolyólag a játékok is fiús és lányos kategóriákba voltak osztva. A kisfiúk számára játékműhelyek és játékautók készültek, a kislányok babáztak vagy a konyhácskában forogtak. A mai játékok előnye, hogy nagy részük nem annyira nemhez kötött ezért a gyerekek felváltva játszhatnak velük.
Az orvosok véleménye
A genderelmélet körüli "őrületet" a szakemberek is észrevették és néhányan egyértelműen és hivatalosan is kifejezték aggodalmaikat. A nyilatkozatot olyan orvosok is aláírták, akik elutasítják a gyermekek szellemi egészségével való e fajta társadalmi kísérletezést és a genderelméletet természetellenes beavatkozásnak minősítik, melynek célja a gyermekek ezen ideológia szerinti átalakítása. A gender ideológia feladata már az óvodásokat és kisiskolásokat szembesíteni a másik nemre jellemző tevékenységekkel, kezdeményezésekkel és ezzel felrúgni a nemi szerepeket.
Ennek eszközei a nemsemleges játékok valamint a női és férfi szerepek felváltása. Ez az ún. nemsemleges nevelés az orvosok állítása szerint negatív hatással van a gyerekek szellemi fejlődésére és stabilitására és egyúttal mentális és viselkedési zavarokhoz vezethez, sőt szorongást és depressziót idézhet elő. Nincs abban semmi rossz ha egy kislány autóval játszik vagy egy kisfiú babázik, amennyiben ez a választás önkéntes nem pedig kényszerített.
Nem csak a mi és szüleink életét, de nagyszüleink mindennapjait is meghatározták a nemi szerepek, mégsem tekintették sztereotípiáknak. A társadalom viszont állandóan megújul és változásokon megy át ami hatással van a jövő generációira. Önnek mi a véleménye a meglehetősen nagy port felkeverő genderelméletről?