A tiszta munkakörnyezet a tiszta elme kulcsa. Ez nemcsak a felnőttekre vonatkozik, de azokra a gyerekekre is, akik a nyári szünet után az iskolapadba ültek. Ahhoz, hogy a diákok jó eredményeket érjenek el, egészséges munkakörnyezetre van szükségük. Ez nem igényel különösebb erőfeszítést, elég betartani néhány egyszerű szabályt.
Lehet, hogy nem a minimalizmus híve, de egy diák szobájának berendezésénél a „kevesebb, néha több“ igazsága különösen érvényes. A figyelemelvonás minden lépésnél fenyeget és a felnőttekhez hasonlóan a gyerekek is hajlamosak halogatni a kötelességek teljesítését. Ezért a gyerekszoba elrendezése, ezen felül is az íróasztalból és minőségi székből álló tanulósarok megfelelő elhelyezése alapos tervezést igényel.
Forrás foto: Freepik
1. Mindennek megvan a maga helye
A komfortos munkakörnyezettel megelőzhető a stressz. A tanév elején minden kelléknek és tankönyvnek találjon megfelelő helyet, szervezze meg a tanulásnak szolgáló teret. Egy diákszobában mindennek megvan a maga helye. Mindig legyenek kéznél a füzetek, rajzeszközök, tollak, ceruzák stb. Az iskolai segédeszközök minden kategóriáját helyezze külön megjelölt dobozba. Így a gyerekek pontosan tudni fogják, mit hol találnak.
2. Rend az asztalon
Rend a lelke mindennek. Ez az íróasztal felületére is érvényes. Ne tároljon az asztalon semmit, amire az adott pillanatban nincs szüksége. A felesleges tárgyak csak elvonják a gyerekek figyelmét. A tollakat tolltartó állványban, a füzeteket rendszerezőkben tartsa. Az íróasztal mögé egy fali rendszerezőt szerelhet, amelyre további íróeszközök tárolását szolgáló kosarakat akaszthat.
Forrás foto: Freepik
3. A tervezés a siker útja
Készítsenek közösen egy naptárt, amit az íróasztal mellé akaszt, és írják bele az összes fontos dátumot – a dolgozatok, tesztek időpontját, a házi feladatok leadási határidejét, az ünnepeket, szüneteket, születésnapokat is. A naptárba a tanórán kívüli tevékenységeknek is helye van. Ügyeljen azonban arra, hogy a gyermek naptára ne legyen túlzsúfolt. A gyerekeknek játékra, pihenésre és regenerálódásra is szükségük van.
4. Szabaduljon meg a felesleges dolgoktól
A munkakörnyezet takarításánál szabaduljon meg a felesleges tárgyaktól. Gyakran csak gyűjtjük a papírokat, jegyzeteket, tárgyakat és egyik helyről egy másik helyre helyezzük. Válogassuk át a dolgokat, amire szükségünk van, pakoljuk el, rendszerezzük, ami nem kell, dobjuk ki. Ellenkező esetben a tanév végén rengeteg felesleges papírral leszünk elárasztva.
5. Rend az iskolatáskában
A rend nem csak a diákszobára vonatkozik, hanem az iskolatáskára is, amelyben néha nagy káosz uralkodik. Erre már az iskolatáska választásánál gondoljunk. A praktikusság szempontjából – minél több rekesz, annál jobb. Az osztott belső térnek köszönhetően a gyerekek gyorsan megtalálják a szükséges tankönyveket, iskolai eszközöket, sőt így a tízórainak és a vizes kulacsnak is külön helye van. Az iskolatáskák egyúttal kisebb elülső és oldalsó zsebekkel is rendelkeznek, melyek dokumentumok, kulcsok és egyéb apróságok tárolását szolgálják.
Forrás foto: Freepik
6. Idősebb gyerekek ellenőrzése
A felső tagozatos diákok és tinik figyelme könnyen elkalandozik tanulás közben, ezért gyakoribb és következetesebb szülői felügyeletre van szükségük. Zavaró tényezők elsősorban a közösségi oldalak és számítógépes játékok számítanak. A gyerekekkel való egyeztetés után olyan alkalmazásokat telepíthet a mobiltelefonjukra vagy számítógépükre, amelyek megakadályozzák a hozzáférést a kiválasztott weboldalakhoz. Természetesen ez nem garancia arra, hogy a gyerekek valóban a tanulásra összpontosítanak, de próbáljunk bízni bennük illetve, kommunikáljunk velük, és ha gondjuk van a tanulással, segítsük őket.