Az influenza a téli időszak mumusa és a szülők ilyenkor joggal aggódnak gyermekei egészségéért, hiszen néha minden óvintézkedés dacára nem tudják a betegséget gyermeküknél elkerülni. Hogyan előzhetjük meg az influenzát illetve mit tehetünk, ha már egyszer letepert?
Az influenza manapság már nem az életveszélyes betegségekhez tartozik, de ennek ellenére nem ajánlott a tüneteit alábecsülni. A rosszul kifeküdt influenza hajlamos visszatérni, ezért influenza gyanúja esetén tanácsos orvoshoz fordulni.
Influenza vagy megfázás?
Nem mindenki képes első látásra megkülönböztetni az influenzát a megfázástól. A két betegség kialakulása, lefolyása és kezelése eltérő. Míg az influenza hirtelen tör ránk, a megfázás tünetei lassan lépnek fel és a gyerkőc már pár nappal a betegség kitörése előtt fáradékonyabb, gyengébb lehet.
Az influenza tipikus tünete a magas láz vagy hidegrázás. Ezek a megfázásra nem jellemzőek. Az influenzát továbbá fejfájás, végtagfájások, gyengeség kíséri. A megfázás általában egy hét alatt elmúlik, az influenzánál a fáradékonyság akár három hétig is eltarthatt a betegség lezajlását követően.
Hogyan védekezzünk?
Az influenza legegyszerűbb megelőzési módja a védőoltás, melyet októberben vagy novemberben ajánlott beadatni, tehát még az influenzajárvány kitörése előtt, ami általában decemberben van, mivel az ellenanyagok kialakulása legalább 14 napot vesz igénybe. Az influenza vírusok gyors genetikai változása miatt a védőoltást 6-12 hónapos időközönként javalott ismételni.
A védőoltáson kívül az influenzának egyéb megelőzési lehetőségei is vannak, melyek alkalmazása egész éven át javasolt. Ezek között elsősorban a rendszeres szellőztetésre és a higiénia betartására kell fektetni a hangsúlyt – fontos a kézmosás és az orr és a száj eltakarása tüsszentés vagy köhögés közben. Természetesen sokat számít az immunrendszer erősítése, ami elsősorban a fokozott gyümölcs és zöldség fogyasztásával, rendszeres mozgással és testedzéssel érhető el. Ha gyermeke nem érzi magát jól és panaszkodik, ne küldje óvodába vagy iskolába, hiszen a gyermekközösségben a betegség gyorsabban kitör. Megelőzés szempontjából tanácsos kerülni a füstös helyeket is.
Influenza támadás
Már az első tünetek megjelenésél forduljon gyermeke orvosához. Mivel az influenza vírusos fertőzés, kezelése nem antibiotikumokkal történik. A kezelőorvos általában lázcsillapítókkat, elegendő folyadékbevitelt és C vitamin pótlást rendel. Amennyiben az influenzát bakteriális felülfertőzés komplikálja, antibiotikumos kezelés indokolt.
A magas lázat csillapíthatja hideg borogatásokkal, a gyerekszobát rendszeresen szellőztesse. Magas láz esetén az étványtalanság természetes. Ne kényszerítse evésre gyermekét. A könnyen emészthető kásás ételeket vagy a hagyományos tyúkhúslevest részesítse előnyben.
Házi teafőzet influenza ellen
A gyömbér tea csodákra képes. Jellegzetes ízét enyhítheti mézzel és citrommal. Ha igazi influenza ellenni bombára van szüksége, adjon a gyömbérhez kurkumát és cayenne-borsot. Ezek a fűszerek erősítik az immunrendszert, hozzájárulnak az influenza és megfázás megelőzéséhez és remek antibakteriális hatásuk van.
Hozzávalók (egy csészére)
- egy csésze víz
- 1 teáskanál kurkuma (friss vagy szárított)
- 1 teáskanál friss gyömbér
- 1 szár apróra vágott citromfű
- csipetnyi cayenne-bors
- 2 teáskanál méz
- néhány csepp citromlé
Elkészítés
A gyömbért, kurkumát és cayenne-borsot tegye vízbe, forralja fel és 5 percig főzze. Adja hozzá a citromfüvet és néhány percig hagyja áztatni. A végén a teafőzetet szűrje le, hagyja kissé kihűlni, mézzel, citrommal ízesítse és kész is a csodaszer!
Ne becsülje alá az influenzát. Ha szeretné elkerülni, alkalmazza a megelőző intézkedéseket. A túl steril környezet több kárt okoz mit hasznot, mivel a szervezet nem képes természetes módon ellenanyagokat termelni. Hagyja gyermekét szabadon játszani a homokozóban, iktasson étrendjébe elegendő gyümölcsöt és zöldséget és ügyeljen a higiéniára. Ezen egyszerű szabályok betartásával nem ad esélyt az influenzának.