Az ősz és az iskolai év kezdete a csöpögő orrocskákkal kötődik össze. Ennek okai elsősorban a változékony időjárás, amely gyengíti az immunrendszert és a vírusok, amelyek az iskolai berendezésekben tűzként terjednek. Az influenza és a megfázás tünetei hasonlóak, ezért sokan keverik őket. Ön tudja, mi a kettő közötti különbség?
Mindkét betegség elsősorban az őszi és téli hónapokban fordul elő. A hűvösebb időjárás, kevesebb napsütés, beltéren és közösségben töltött hosszabb idő illetve a friss gyümölcs és zöldség formájában megjelenő természetes vitaminforrások soványabb kínálata hozzájárul a szervezet legyengüléséhez, így az hamarabb fertőzés áldozatává válik. Az influenzaszezon általában október elején kezdődik és április végéig tart.
A megfázás és az influenza is cseppfertőzéssel terjednek, azaz tüsszentés vagy köhögés útján. Ha szervezete le van gyengülve és éppen zárt helyiségben tartózkodik egy beteggel, nagy eséllyel Ön is megbetegszik. Most már bizonyára sejti, miért jönnek haza csemetéi olyan gyakran piros, csöpögő orral. Mindkét vírusos kórokozó rendkívül fertőző és fertőzött tárgyak, például játékok, kontaktus révén vagy levegővel terjed.
Megfázás tünetei
Megfázással gyakrabban találkozhatunk. Az első tünetek fokozatosan jelennek meg, ide tartoznak a gyengeségérzet, hőemelkedés (ha egyáltalán van), tüsszögés, nátha, torokfájás és köhögés. Ha a megfázást nem bonyolítja bakteriális felülfertőzés, általában néhány nap alatt különösebb nehézségek nélkül elmúlik.
A megfázás többnyire enyhe torokfájással és torokkaparással indul, ehhez társul az eldugult orr és a nátha. Az orrfolyás kezdetekben vízszerű, később állaga sűrűbb lesz és színe sárgás vagy zöldes, végül teljesen abbamarad. Néha köhögés kíséri. A testhőmérséklet normális vagy enyhe mértékben emelkedhet. Ha ezek a tünetek az átlagosnál tovább tartanak, keresse fel kezelőorvosát.
Megfázás megelőzése
A megfázást rhinovírusok okozzák, melyekből több száz fajta van és ezek genetikailag gyorsan változnak, ezért nincs ellenük oltóanyag. A megelőzésben első helyen a higiéniai szabályok követése, a betegtől való elzárás és az egészséges életmód áll. Az alábbi szabályok betartásával is jelentősen csökkentheti a gyermekénél a fertőzés kockázatát:
- Gyermeke rendszeresen mosson kezet. A kézmosás váljon automatikussá a mellékhelység használata, orrfújás és kültéri játékok után valamint evés előtt.
- A kicsik hűvösebb időben is nyugodtan játszhatnak a szabad levegőn. A rendszeresen edzett test jobban ellenáll a kórokozóknak. Öltöztesse gyermekét az időjárásnak megfelelően úgy, hogy ne fázzon, de egyúttal ne izzadjon be.
- Gyermeke ne egyen idegenek tányérjából, ne használja más gyermek evőkészletét, poharát. Nem helyes az sem, ha más gyermek ételmaradékát eszegeti.
- Csöppséges étrendjébe iktasson be C-vitaminban gazdag gyümölcsöt, zöldséget, remek C-vitamin forrás az alma, citrusok, hideg hónapokban az erjesztett zöldségek. A vitaminokat étrendkiegészítők formájában is pótolhatja.
- Az óvodát, iskolát nem tudja gyermeke életéből kiiktatni, ezért inkább lehetőség szerint korlátozza a zárt, túlzsúfolt közterek, helyek látogatását, mint amilyenek a plázák, mozik, tömegközlekedési eszközök vagy repülők.
Megfázás kezelése
A megfázást sokan egyszerűen a lábukon kihordják, ami nem ajánlott, hiszen további egészségi problémákhoz vezethet, főleg a gyermek érzékeny szervezetében. A megfázást is javallott kifeküdni. Semmi esetre sem kezelje házilag antibiotikumokkal.
A megfázás kezelése a tünetek enyhítésére alapszik. Ezt párásítással, orrcseppekkel, gyógynövényes inhalálással, köhögés elleni cseppekkel, torok spray-kel, a kidörzsölődött orr bőrére szánt nyugtató krémekkel teheti.
Értelemszerű a fizikai aktivitás csökkentése, pihenés, vitaminokban gazdag étrend és megfelelő folyadékpótlás. Részésítse előnyben a meleg teákat, tiszta vizet, hígított gyümölcsleveket vagy alkalmanként a friss gyümölcsből és zöldségből készített smoothie-t. Ha gyermeke megfázott, ne küldje óvodába, iskolába, mert osztálytársaitól könnyen felülfertőződhet.
Influenza tünetei
Az influenza a megfázással ellentétben hirtelen támad. Reggel még teljesen jó közérzettel vág neki a napnak, amikor egyik pillantról a másikra gyengeség, fejfájás, végtagfájdalmak, láz és hasonló tünetek döntik le. A megfázás tünetei lassan jelennek meg, míg az influenza derült égből villámcsapásként ér bennünket és tünetei közé tartozik a:
- láz és hidegrázás,
- végtag-, ízület- és gerincfájdalom és fejfájás,
- torokfájás,
- irritáló köhögés,
- fáradékonyság és gyengeség.
Az influenzát kísérő tünetek között megjelenhet a gyors szívverés, mellkasi fájdalom, hányás, hasmenés, bőrpír, szemkörnyék kipirosodása vagy étvágytalanság is.
Influenza megelőzése
Az influenza a megfázashoz hasonló eljárásokkal előzhető meg. Az influenzaszezon előtt és alatta (október-április) vitaminokban és nyomelemekben gazdag ételeket fogyasztjon. Ismét fontos szerepet játszik a test edzése, a szabad levegőn való időtöltés valamint a zsúfolt helyeken való tartózkodás mellőzése. Magától értetődő a gyakori kézmosás.
Megelőzésként a gyerekeknél is influenza elleni védőoltás alkalmazható. Az influenzavírusoknak három csoportja van, az A, B és a C, melyek szintén genetikailag változnak. Az A típus világjárványokat és ismételt járványokat okoz, a B típus a helyi járványokért felelős, míg a C típus felső légúti fertőzések okozója. A vírusok gyors genetikai változása miatt minden évben új vakcinára van szükség. A vakcina összetételét az Egészségügyi Világszervezet ajánlja az előző szezonban leggyakrabban azonosított vírusok alapján. Ezért a védőoltás minden évben ajánlott, gyerekeknél 6 hónapos kortól alkalmazható.
Influenza kezelése
Az influenzát kisgyerekeknél orvosi felügyelet alatt kezelje, a felálított diagnózis és kezelési tanácsok alapján. Általában láz- és fájdalomcsillapítók alkalmazása valamint az egyéb tünetek kezelése ajánlott. Magas láz esetén remek szolgálatot tesz a hidegvizes borogatás. Figyelem! Mivel az influenza vírusos fertőzés, kezelése nem antibiotikumokkal történik. Azok csak bakteriális felülfertőzés esetében javallottak.
Biztosítsa gyermekének az elegendő pihenést, kellő folyadékfogyasztást (főleg ha a betegséget hasmenés vagy hányás kíséri), vitaminpótlást, elsősorban C-vitamin formájában. Magas láz esetén az étványtalanság természetes. Ne kényszerítse evésre gyermekét. A könnyen emészthető ételeket, leveseket, kásás ételeket, zöldséget, gyümölcsöt részesítse előnyben.
Mi alapján tud különbséget tenni a megfázást és influenza között?
Ha a betegség lassan lép fel és első tünetei között a torokfájás és a nátha áll, valószínűleg megfázásról van szó. Ha viszont a betegség hirtelen tör ránk és jellemzően fejfájás, gyengeség, magas láz és hidegrázás kíséri, influenzáról beszélünk. Mindkét esetben kövesse az orvos tanácsait. Ne feledje, hogy vírusok okozta fertőzésekről van szó, tehát nem igényelnek antibiotikumos kezelést. Az influenzában vagy megfázásban szenvedő gyermeknek otthon a helye, nem az iskolában, óvodában. Mindkét esetben a legjobb ellenszer az elegendő folyadék, C-vitamin és pihenés.