Kicsi, mégis nagy gondot okozhat. Az erdők, mezők lakójáról, a kullancsról beszélünk. Hogyan védekezzünk ellene és mit tegyünk, ha már befúródott?
A nyár a szabadság, a természetben való barangolás és a pihenés időszaka, ám a meleg idő némi veszélyekkel is jár. Ilyenkor elsősorban a vérszívó élősködők, a kullancsok jelentenek bizonyos kockázatot. Mit tehetünk a kullancs illetve általa terjesztett betegségek ellen?
Lyme-kór vagy agyvelőgyulladás?
A kullancsok által terjesztett két leggyakoribb betegség a boreliózis, más néven Lyme-kór és kullancsos agyvelőgyulladás. Bár mindkét esetben az átvivő azonos, a kórok tünetei és következményei eltérnek. A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi baktérium által okozott fertőzés, amelyet nem csak kullancsok, de szúnyogok és bizonyos legyek is terjesztenek. A betegség ellen oltóanyag nincs, kezelése antibiotikumos. A boreliózis nem halálos, de elhúzódó betegség, amely krónikussá válhat.
A kullancsos agyvelőgyulladás az agy és agyhártyák akut gyulladása, amely agykárosodást okozhat. A fertőzés tünetei általában 7-14 nappal a kullancscsípést követően influenza jellegű tünetekkel jelentkeznek, mind például a láz, fejfájás, étvágytalanság, nátha, légzési problémák, köhögés. Egy látszólag tünetmentes időszak után következik a betegség második fázisa, amelyben a tünetek sokkal intenzívebbek. A fertőzés ellen specifikus terápia sajnos nincs, megelőzése érdekében védőoltás ajánlott.
Hatékony megelőzés
A kullancsok által terjesztett fertőzések ellen a védőoltáson kívül más megelőzési lehetőségeket is alkalmazhatunk. Az első és nagyon fontos a megfelelő öltözék kiválasztása. Ha lehet, világos hosszú ujjú pólót, hosszú nadrágot, zoknit, teniszcipőt adjuk a gyerekre. Használjunk kullancsriasztó szereket.
A természetből való hazaérkezés után alaposan vizsgálja át gyermeke testét. A kullancsok a meleg nedves helyeket kedvelik, ezért elsősorban a bőrhajlatokra, hónaljra, térdhajlatokra, lágyékhajlatokra, fül mögötti részre, fejre összpontosítson. A ruhát rázza ki és mossa át. A biztonság kedvéért zuhanyozza le csemetéjét, hogy leöblítse az esetleg még nem befúródott kullancsokat.
Mit tehet, ha már a kullancs befúródott
Ha a test áttekintése során észreveszi, hogy a kullancs már befúródott, ne essen pánikba és próbálja óvatosan eltávolítani. A kullancsot illetve az érintett bőrterületet ne olajozza, ne krémezze, ne használjon előre fertőtlenítőszert, mert ilyen esetben nagy eséllyel megtörténhet, hogy a kullancs kórokozókat tartalmazó váladéka bejut a vérbe.
A kullancsot próbálja csipesz segítségével sértetlenül eltávolítani. A csipeszt közvetlen a bőrhöz téve ragadja meg a kullancs fejjét és a bőrhöz merőlegesen lassan, de határozottan húzza ki. Ne csavargassa a kullancsot. Miután sikerült sértetlenül kiszedni, fertőtlenítse a csípés helyét jóddal vagy alkohollal. Ha a kullancs feje a bőrben maradt, forduljon orvoshoz.
A kullancscsípés napját jegyezze fel a naptárba. Figyelje a csípés helyét és gyermeke egészségi állapotát. A fertőzés első tünetei néhány nappal, héttel a csípés után jelentkeznek. A boreliózisra a csípés körül keletkezett piros folt utal, agyvelőgyulladásnál az influenzához hasonló tünetegyüttes figyelhető meg egy-két héttel a kullancscsípést követően.
Házi kullancsriasztó szer
A kullancsriasztó szerek többsége olyan anyagokat tartalmaz, melyek irritálják a gyerekek érzékeny bőrét. Próbálja ki ezt a természetes anyagokból készült szert, amely nem csak a kullancsok, de a szúnyogok ellen is hatékony.
Mi kell hozzá:
- növényi olaj (napraforgó, repce, olíva)
- levendula illóolaj
- eukaliptusz illóolaj
- szórófejes flakon
Elkészítés:
A kullancsriasztó szer elkészítése nagyon egyszerű. A flakonba öntsön 100 ml növényi olajat, adjon hozzá 5 csepp levendula és 5 csepp eukaliptusz illóolajat, majd zárja le a flakont és alaposan keverje össze. Az öltözéken alkalmazza kirándulások, természetben való barangolások előtt.