A bárányhimlő és a kanyaró is a rendkívül ragályos fertőző betegségek közé tartoznak. Elsősorban a téli és tavaszi hónapokban szoktak előfordulni. A betegségek kiütéssel járnak és lefolyásuk az enyhétől a súlyos elváltozásig terjedhet. Míg a kanyaró a védőoltásnak köszönhetően csak kivételesen fordul elő, a bárányhimlő a gyakori gyermekbetegségek közé tartozik. Miben különbözik a két, látszólag egyforma betegség azt az alábbi sorokból tudhatja meg.
Kanyaró - Morbilli
A kanyaró a cseppfertőzéses betegségek csoportjába tartozik, azaz köhögéssel, tüsszentéssel vagy akár beszéd közben is terjed. A gyerekek általában a gyermek közösségben kapják el a vírust. A betegség lappangási ideje 8-12 nap között mozog, átlagosan 10 napig tart.
Ha a kicsi kontaktusban volt a fertőző beteggel, szinte biztos, hogy kanyarós lesz. A betegség kiállása életre szóló immunitást eredményez. Az újszülött babák védve vannak az életük első hat hónapjában, amennyiben édesanyjuk átesett a kanyarón illetve oltva van a betegség ellen, mivel a vérében keringő ellenanyagok a méhlepényen keresztül a baba vérébe is eljutottak.
A 15.-18. hónapos kor között alkalmazott kötelező védőoltásnak köszönhetően a kanyaró napjainkban csak kivételesen fordul elő. Tekintettel arra, hogy manapság sok édesanya elutasítja a kötelező védőoltást a szakemberek figyelmeztetnek a ma már ritkán előforduló fertőző betegségek lehetséges visszatérésének kockázatára.
A kanyaró tünetei
A kanyaró tünetei 2 stádiumba sorolhatóak: az első stádium a megfázáshoz hasonló tünetekkel jár míg a második stádiumban a kiütés a jellemző. A megbetegedést magas láz kíséri, mely két hullámban jelentkezik. Az első hullám a prodromális, azaz az influenzához hasonló tünetekkel járó szakaszban jelenik meg. Ilyenkor a láz eléri a 39°C és kötőhártya gyulladás, nátha és irritáló köhögés kíséri.
A láz fokozatosan csökken, de a második stádium kezdetével ismét emelkedésnek indul. A bőrön először világos kiütések jelennek meg, de színük később vöröses majd lilás árnyalatot ölt. A láz a harmadik nap körül csökkenni kezd és a kiütések lassan eltűnnek.
A kanyaró kezelése
Fontos a gyermek elkülönítése. Mivel vírusos megbetegedésről van szó, csak a tüneteket kezeljük. Ügyeljünk az elegendő folyadék bevitelre, alkalmazzunk vizes borogatást, ha szükséges, adjunk lázcsillapítót. Ha a betegség lefolyása súlyosabb és kötőhártya gyulladás, hosszan tartó láz, légszomj vagy fájdalmak jelennek meg, keressük fel a kezelőorvost.
Bárányhimlő - Varicella
A bárányhimlő a kanyaróhoz hasonlóan cseppfertőzéssel terjed. Ha a csöppség kapcsolatban volt a fertőző személlyel, 90%-os esélye van, hogy elkapja a himlőt. A gyerekek már a kiütések megjelenése előtt fertőzőek. Ha több gyermeke van és egyikük az oviból vagy az iskolából hazahozta a himlőt, valószínűleg mindegyikük himlős lesz. A lappangási idő 14-21 nap, átlagosan 17 nap körül mozog.
Amennyiben az édesanya az élete során átesett a bárányhimlőn és a vérében ellenanyagok keringenek, biztosítva van az első hónapokban az újszülött himlő elleni védelme is. A bárányhimlő elleni védőoltás ugyan nem kötelező, de 15.-18. hónapos korban ajánlott. A betegségben leggyakrabban az óvodások és a kisiskolások szenvednek. Míg a kis gyerekeknél a betegség lefolyása enyhébb, az idősebb gyerekeknél és a felnőtteknél általában súlyosabb.
A bárányhimlő tünetei
A betegséget láz, rossz közérzet és egyéb, a vírusos betegségekre jellemző tünetek kísérik valamint a tipikus kiütés. A beteg testén az elején piros pöttyök formájában jelenik meg, melyek folyadékkal teli hólyagokká alakulnak. A kiütések általában 5 napon keresztül hullámokban jelennek meg, ezért a bőrön ugyan abban az időben a kiütések összes stádiuma látható, azaz a piros foltok, a gennyes hólyagok valamint a beszáradt pörkök is. A gyerekek a pörkök leválásáig fertőzőek.
A csöppségek nehezen állják meg, hogy ne vakarják a viszkető kiütéseket. Ilyenkor legyünk résen, mert felülfertőzhetik őket. A bárányhimlő általában hegesedés nélkül gyógyul, de ha a hólyagokba fertőzés kerül, az helyet hagy.
A betegség lefolyása egyéntől függő, van aki csak néhány pattanással ússza meg, van aki mindenhol kiütéses. A legtöbb kiütés a törzsön és a hajas fejbőrön található, kevesebb van belőlük a végtagokon.
A bárányhimlő kezelése
Mivel a betegség nagyon fertőző, a gyerkőcöt szükséges a közösségtől elkülöníteni. A kanyaróhoz hasonlóan szintén csak tünetkezelést alkalmazunk. A picinek ágynyugalomra, gondoskodásra és folyadékpótlásra van szüksége. Gyengéd fertőtlenítést esetleg folyékony hintőport vagy fenistil gélt applikálhatunk. Kibírhatatlan viszketés esetén antihisztamin tartalmú gyógyszerek beadása lehetséges.
A terhesség és a bárányhimlő
A bárányhimlő olyan kismamákra jelent veszélyt, akik még nem voltak himlősek illetve nincsenek beoltva. A fertőzés veszélyének kitett terhes anyukáknál a megbetegedés kockázata hiperimmun immunoglobulin alkalmazásával csökkenthető.
A terhes nőre nézve a 3. trimeszter, a magzatra tekintettel pedig az 1. trimeszter a legkockázatosabb, amikor a végtagok, szemek és a központi idegrendszer fejlődik. Nagyon érzékeny időszaknak minősül a szülés előtti 5 valamint a szülés utáni 2 nap is, amikor a belső szervek komoly károsodásának veszélye áll fenn. Az elhalálozás ilyenkor eléri a 40%-ot is.
Mielőtt a himlővel vagy a kanyaróval meglátogatná az orvost
Mivel mindkét betegség különösen fertőző a gyerekek között nagyon gyorsan terjed. Ezért inkább otthoni beteg vizitben vagy a rendelési órákon kívüli orvoslátogatásban egyezzenek meg. A várótermekben ugyanis gyakran újszülöttekkel is várakoznak, akiknél a kanyaró vagy a himlő lefolyása súlyos is lehet.