Az újszülött mára egy nevető, játszadozó és az emberi társaságot élvező csecsemővé cseperedett. A nyolc-kilenc hónapos baba már érzékeli a körülötte lévő tágabb világot, és folyamatosan új ingereket keres. Ezt az időszakot is nagy változások kísérik.
A nyolc hónapos baba mozgása koordinált, izomzata erősebb, és kezdi megérteni az általános szavak jelentését. Egyre ügyesebb, ezt a különböző funkciókkal ellátott játékok kezelésével is bizonyítja. Már tudja, hogy melyik gombot kell megnyomnia és mit kell meghúznia, hogy a játék életre keljen. A bútorokra is érdemes ilyenkor odafigyelni - ideális mászófallá vállhatnak. Milyen változások várnak a babára a fejlődésének 33-40. hetében?
33. hét
A 33. hét körül kibontakozik a gyermek személyisége – megpróbál érvényesülni, határozottabban a szülő tudtára adja szándékát. Ez kissé nyugtalanító lehet a szülő számára, ám a baba ilyenkor ismerkedik az érzéseivel, kísérletezik velük és általuk próbálkozik környezete irányításával. Ez a fajta érzelmi zsarolás nem tudatos. A kicsi teszteli a szülő határait.
34. hét
A gyermek elkezd felállni. Támogassa e törekvését például azzal, hogy kedvenc játékát egy stabil székre helyezi, ám soha ne hagyja a játékot felügyelet nélkül egy széken a baba közelében. Ez az az időszak, amikor a baba a kiságyban már nem csak fekszik, de önállóan is feláll.
35. hét
Készen áll az első szavakra? A 35. hét körül a csöppségek elkezdik formálni az szótagokat. Ezek még nem értelmes szavak, inkább csak magánhangzók és mássalhangzók kombinációi. A szülő gyakran nem érti, mit gagyog gyermeke. A gyerekek ilyenkor már értik a gyakran használt, közönséges szavak értelmét. Tudásszomjukat gyermekkönyvek olvasásával, tárgyak címkézésével elégítheti ki.
36. hét
8-9 hónapos kor körül elkezdődik az élményekhez kötött emlékek kialakulása. Amikor a gyermek például meglát egy labdát, tudatosítja, hogy gurul és megmozdítja, egy serpenyő esetében ütögetni kezdi, mert ezt a tapasztalatot hangeffekttel társítja. Képes megérteni az ok-okozati összefüggéseket.
Fotó forrása: Freepik
37. hét
A 37. hét elején a baba belépett a kilencedik hónapba, ami azt jelenti, hogy egyre mozgékonyabb és ügyesebb. A 9. hónap elején ideje bebiztosítani a háztartást. A veszélyes, apró, nehéz és éles tárgyakat helyezze a gyermek számára elérhetetlen helyre, és fontolja meg a biztonsági zárokat is. A gyerekek kíváncsisága határtalan, és mozgékonyságuknak köszönhetően egy pillanat alatt eljutnak a kiszemelt helyre.
38. hét
Kezdődik a csínytevések időszaka. A csöppségek a ház minden zugát felfedezik, leszedik a polcokról a könyveket, kiszedik a szekrények tartalmát. Bár fárasztó lehet az ezt követő állandó takarítás, ez a természetes kíváncsiság része a gyerekek egészséges fejlődésének.
39. hét
Az éppen zajló fogzási időszak miatt a gyerekek szinte mindent a szájukba vesznek. A tárgyak szájba vétele információ begyűjtésére is szolgál, ez az egyik módja a környezettel való ismerkedésnek. Mindent megvizsgálnak, nemcsak a látvány és a tapintás, hanem az ízlelés is fontos. A csöppség egyre gyakrabban fordul hátról hasra és fordítva, és a tárgyak szándékos elejtése a kedvenc tevékenységük lesz.
40. hét
Ügyeljen arra mit csinál és mond a gyermek jelenlétében. A gyerekek ebben az időszakban minden lépésünket figyelik és utánozzák viselkedésünket, magatartásunkat – imitálják a telefonálást, kávészürcsölést, fogmosást, fésülik a baba haját stb. Mintakövetés útján tanulnak. A fejlődésük szempontjából Ez az az időszak, amikor nő a szerepjátékok jelentősége.