Bár minden baba a saját tempójában fejlődik, mégis vannak az életében mérföldkövek, amelyeket a szülőknek és szakembereknek is érdemes követni. A következő cikksorozat a baba első életévének mérföldköveit mutatja be hétről-hétre, miközben kitér az egyes szakaszokat kísérő változásokra is.
Az első életév tele van szembetűnő változásokkal. Tizenkét hónap alatt a gyermek több mérföldkövet ér el – van amelyiket korábban, van amelyiket később. A kisebb eltérések miatt nem kell aggódni, viszont minden esetben hagyatkozzon az anyai ösztöneire, és ha úgy érzi, valami nincs rendben, keresse fel a gyermekorvost. Most pedig vessünk egy pillantást arra, hogyan fejlődik a baba a születés utáni első két hónapban.
1. hét
A baba még csak egy hete született, de már tudja, hogy számíthat az édesanyjára. Felismeri a hangját, és ennek köszönhetően egyszerűbben alkalmazkodik az új környezethez. Természetesen nem érti a szavakat, de amikor az anya hozzászól, beszél hozzá, azt a szeretet jeleként érzékeli. A babával való kommunikáció hozzájárul a nyelvi fejlődéshez és ösztönzi az agy beszédközpontját.
2. hét
A második hét körül intenzívebben fejlődik a baba látásképessége. Bár látása még homályos, a körülbelül 30 cm-es távolságra lévő dolgokat élesen látja. Ez a távolság a baba és az édesanya arca közötti távolságnak felel meg az etetés, öltöztetés vagy fürdetés során. Mozgassa a fejét egyik oldalról a másikra, és figyelje, ahogy a baba követi tekintetével a mozdulatait. Ez a gyakorlat elősegíti a szemizmok erősítését és megfigyelési készségek fejlődését.
Fotó forrása: Freepik
3. hét
A kezdetben véletlenszerű mozgás fokozatosan változik. A harmadik héten a baba mintha bújni kezdene az anyjához, testtartása változik és az anya ölében vagy a mellkasára téve a lehető legközelebb szeretne lenni az anya testéhez. Az anya ölelése, illata nyugtató hatással van az újszülöttre.
4. hét
A baba már nem csak sírásra használja hangszálait. A negyedik hét körül különböző hangokat kezd kiadni, különösen, ha látja vagy hallja a szülőt. A hangok utánzása elősegíti a baba beszédfejlődését. Ebben az időszakban minél többet beszéljen a babával, ügyelve a megfelelő artikulációra.
5. hét
A baba mozgása céltudatosabbá válik, a véletlenszerű mozgások lassan megszűnnek. Ne bízzon semmit a véletlenre, és minden nap végezzen valami kis gyakorlatokat a babával. Ebben az időszakban a baba nyaki izmai még meglehetősen gyengék, ezért ne vigye túlzásba, és mindig tartsa a baba fejét.
6. hét
A hatodik héten a baba valódi mosollyal ajándékozza meg a szülőt. Hogyan különböztetheti meg a mosolyt az önkéntelen fintortól? Amikor a száj sarkai felfelé mozdulnak, a baba szeme is felragyog. Az első foghíjas mosoly lesz élete egyik legszebb pillanata.
Fotó forrása: Freepik
7. hét
A hetedik hét körül észlelhető az érzékszervek intenzívebb fejlődése. A baba kezdi megérteni, hogy a csörgő a hang forrása. Javul a színérzék is. A csecsemők a fekete-fehér színek helyett inkább a világos árnyalatok iránt vonzódnak, és a háromdimenziós tárgyakat részesítik előnyben a laposak előtt.
8. hét
A baba még nem bírja megtartani a fejét, de hasra fektetve már képes 45 fokos szögben megemelni. Ezért ebben a korban ajánlott a babát gyakrabban a hasára fektetni (természetesen szülői felügyelet mellett), hogy erősödjenek a fejtartásért felelős nyaki izmok.
Hihetetlen, milyen gyorsan elrepült az első két hónap a baba életében. És mivel minden mérföldkő jutalmat érdemel, kedveskedjen csöppségének egy gyönyörű játékkal, de ne feledkezzen meg magáról sem. A konyhai segédeszközöknek köszönhetően sok időt takaríthat meg, amelyet a családjára fordíthat.