Mérföldkövek a baba életében: A születés utáni 25-32. hét

4 perc
22. jan'25

Mielőtt észrevenné, gyermeke féléves lett! Ez alatt a rövid idő alatt kész kis emberré vált, aki nap mint nap valami új meglepetéssel áll elő. Az elkövetkezendő hetek alatt is szemtanúja lesz a baba rohamos fejlődésének.

A gyermek életének első évének felénél elért mérföldkövek nem biztos, hogy azonosak más gyermekek fejlődési állomásaitól. Míg egyes babák a hatodik hónap környékén már kúsznak, mások csak a tizedik hónap körül érik el ezt afejlődési mérföldkövet. Minden gyermek a saját ütemében fejlődik, és ez teljesen rendben van. Nézzük hát, mire számíthatunk a baba életének 6. és 7. hónapjában.

25. hét

Ahogy azt a bevezetőben már említettük, a legfontosabb mérföldköveket, mint például az olyan durva motoros készségeket, mint az ülés, kúszás vagy járás, nem minden gyermek éri el azonos időben. 25 hetesen a baba általában már stabilabban ül, de valószínűleg még szüksége lesz a szülők segítségére. Támassza meg párnával vagy használjon gyerek fotelt.

26. hét

A legtöbb baba hat hónapos korára már mindenhol osztogatja mosolyát, de a 26. héten hirtelen fordulat következhet be. A csecsemők kezdik megválogatni, kire mosolyognak, és egyes babáknál először jelentkezhet a szeparációs szorongás. Ilyenkor ajánlott gyakorolni a rövid ideig tartó elválást, például etetés után, amikor a baba elégedett és jóllakott.

27. hét

Csöppsége ismételten ledobja a környezetében lévő tárgyakat? Ezzel próbálja felfedezni az ok-okozati összefüggéseket. Leesik, ha eleresztem? Ha a baba feltételezése beigazolódik, az hozzájárul a világ működésének megértéséhez.

28. hét

28 hetesen a babák kifinomultabban használják a kezüket. Elkezdenek tapsolni vagy utánozni a portörlést. Készen állnak az első szilárd ételekre, ezért érdemes felfigyelni az ezt sugalló jelekre. A hozzátáplálásra érett babákra az alábbi kritériumok jellemzők:

  • képesek megtartani a fejüket
  • nyitják a szájukat, amikor valakit enni látnak, vagy amikor étellel közelítünk feléjük
  • az ételt nem hajítják el, hanem lenyelik
  • születési súlyuk megduplázódott.

Mérföldkövek félév

Fotó forrása: Freepik

29. hét

Ebben a korban a baba érzelmileg fejlődik, játszadozni kezd, javul a mozgásképessége, mozgékonyabb lesz. Nő a szocializáció és csoportos játékok iránti vágy. A legnépszerűbb játékok közé a bújócska tartozik, amikor a szülő a takaró mögé bújik, majd kikukucskál.

30. hét

E hét körül a gyerekek elkezdenek kúszni. A kúszás izomkoordinációt és erőt igényel. Négykézláb helyzetben hintázó mozdulatokat végeznek. Ebben az időszakban a gyermek fejlődése szempontjából előnyös, ha sok időt tölt a talajon, és elegendő tere van az újonnan megszerzett képességei gyakorlásához. Ösztönözze az elsajátított készséges fejlesztését azzal, hogy a kedvenc játékokat karnyújtásnyi távolságon kívül helyezi.

31. hét

A 31. hét körüli időszakot a finom motoros készségek megnyilvánulása jellemzi. A gyerekek elkezdenek aktívan manipulálni a tárgyakkal, megtanulják a hüvelyk- és mutatóujj használatát a tárgyak emeléséhez és megtartásához. Ez az úgy nevezett csipeszfogás a következő hetekben tovább fejlődik és lehetővé teszik az apró tárgyak megragadását. Ne feledkezzen meg arról, hogy ezzel együtt nő a veszélye annak, hogy az apró tárgyakat a baba a szájába veheti.

32. hét

A hetedik hónap vége hatalmas előrelépést hozhat magával – az felállást! A csöppség a bútorba vagy a szülő nadrágjába kapaszkodva próbálja felhúzni magát? Valószínűleg hamarosan feláll, és csak idő kérdése az első lépések megtétele. A felállás gyakorlását csúszásmentes szőnyegek, vagy puha habszivacs szőnyeg használatával is elősegítheti.

A fél éves csecsemő minden nap meglepetést okozhat. Támogassa a baba egészséges fejlődését, és biztosítson számára megfelelően ösztönző környezetet. Például az érzékek és motorika fejlesztését segítő játékokkal.