A tanév során a gyerekekre sok feladat vár. Ezek között a házi feladatok elvégzése is szerepel, amely sok esetben fárasztó lehet. A megfelelő rutin és egészséges szokások kialakítása lehetővé teszi a házi feladatok egyszerűbb és hatékonyabb elvégzését.
A házi feladatok megoldása gyakran a szülőket is leterheli. Az ezzel járó stressz frusztráció és szorongás forrása lehet mind a diákoknál, mind szüleiknél. A feladatokhoz való helytelen hozzáállás és rossz szokások még inkább fokozzák a negatív emóciókat, ezért olyan rutin kialakításe előnyös, amely kiküszöböli a házi feladat írásával járó feszültséget. Az alábbi 10 praktikus tipp segítségével a házi feladat elvégzése nem lesz többé mumus.
Készítsen ütemtervet
Az iskolai órarend biztonságérzetet nyújt a gyerekek számára, különösen az alsó tagozatos tanulók esetében. Ha a házi feladatok írását is egy bizonyos ütemtervet követve végzik, csökkenthetik a viselkedési problémák valószínűségét és növelhetik a munkavégzés hatékonyságát. Ezért már a tanév első heteiben alakítsanak ki egy házi feladattervet, melynek részét képezi a házi feladatok írása is.
Az egyszerűbb tájékozódás érdekében rendeljen hozzá egy-egy színt a tevékenységek mellé. A napi ütemtervbe foglalja be a pihenést, játékot, friss levegőn való tartózkodást, házimunkát, higiéniát és az alvást is. E tervnek köszönhetően a gyerekek pontosan tudják, mikor milyen feladat vár rájuk, így amikor eljön a házi feladat írásának ideje, már motiváltak, összpontosítanak a feladatra, és készen állnak az elvégzésére.
Fotó forrás: Freepik
Jelölje ki a tanulóhelyet
A megfelelő tanulóhely kialakítása elengedhetetlen a diákok számára. A házi feladatot nem a TV előtt vagy a mobil telefon mellett írjuk. A tanulás egy tágas íróasztalt, kényelmes széket és megfelelő megvilágítást igényel. Ügyeljen arra, hogy a kijelölt hely a zajos és zavaró tényezőktől távol legyen.
Pihenjenek eleget
Az iskolában töltött idő és a tanulás kimerítő, ezért nagyon fontos elegendő időt szentelni a pihenésre és a kikapcsolódásra. Az iskolából hazatérve előnyös olyan tevékenységeket vegézni, amelyek élvezetesek a gyerekek számára, legyen szó a friss levegőn való játékról, sportolásról, olvasásról vagy akár a kedvenc mese megtekintéséről. E közben ellazulnak, feltöltődnek és képesek ismét teljes mértékben összpontosítani a feladatra.
Ne halogassák a házi feladat elvégzését
Az iskola után nem kell azonnal neki látni a házi feladatoknak, de elvégzésüket ne halogassák túl sokáig. Ideális esetben még vacsora előtt legyenek készen a házi feladatokkal és a tanulással. Így alvás előtt a gyerekek már mellőzik a tanulás okozta stresszt és az agyuk teljesen „kikapcsolhat“.
Motiváló nasi
Szinte minden gyerek éhes, amikor hazatér az iskolából. Ilyenkor egészséges finomságokkal, gyümölccsel, zöldséggel, diófélékkel vagy minőségi csokoládéval kínálja, időnként a kedvenc nasi után is nyúlhat. A vércukorszintjük normalizálódik, és elegendő energiát merítenek a házi feladat elvégzéséhez.
Tartsanak szünetet
Úgy érzi, hogy gyermeke fáradt, frusztrált a házi feladat írása közben? Tartson egy kis szünetet, ezzel motiválhatja, növelheti teljesítményét, csökkentheti a felhalmozott feszültséget és javíthatja hangulatát. Már egy pár perces szünet is csodákra képes a kreativitás és koncentráció terén. A szünet alatt gyerkőce nyújtsa meg izmait, sétáljon, töltsön egy kis időt a házi állattal vagy csak haddja el pár percre a gyerekszobát.
A pozitív gondolkodás a siker kulcsa
Legyen pozitív és pozitívan kezelje a feladatokat is. A gondolkodásmódunk jelentősen befolyásolja a valóságot, a negatív gondolatok akadályozzák a gördülékeny feladatvégzést. Bízzunk a gyerekekben, nyugtassuk meg őket, hogy ügyesek és képesek megoldani a problémát, feladatot. Ha valamilyen témában nem mozognak otthonosan, türelmesen magyarázzuk el nekik lépésről lépesre a tananyagot.
Fotó forrás: Freepik
Nyújtson támaszt gyermekének
Gyermekének tudni kell, hogy ha gondjai vannak, Önnél támaszra és segítségre lel. Legyen őszinte és vallja be gyermekének, hogy Ön sem volt az iskolában tökéletes, Ön is gyakran hibázott, hiszen hibázni szabad. Különféle kérdésekre keressenek közösen megoldást. Míg bizonyos tantárgyak magolással járnak, a matematika vagy a nyelvtan szabályainak elsajátítása nagyobb erőfeszítést igényelhet. Ha szeretné, hogy gyermeke jól tanuljon, tanuljon vele és legyen részese a tanulási folyamatnak.
Keressen más forrásokat is
A tanuláshoz használjanak a tankönyvek és jegyzetek mellett egyéb forrásokat is, mindaddig, amíg nem értik a probléma lényegét. A technológia korában a világháló is tele van előadásokkal és bemutató kísérletekkel, amelyek segítik a tananyag elsajátítását ráadásul játékos formában.
Ügyeljen az alváshigiéniára
A tanulásnál talán még fontosabb a minőségi alvás, amely biztosítja az agy optimális működését, és összefügg a tanulmányi teljesítménnyel. Az alváshiány csökkenti a kognitív képességeket, a tanulmányi eredmények valamint a magatartás romlását eredményezheti. Lefekvés előtt a gyerekeknek legyen idejük a kikapcsolódásra és a tisztálkodásra is. Nem javasolt közvetlenül tanulás után ágyba menni.