A hasfájás az egyik leggyakoribb gyerekkori probléma. Hátterében számos tényező állhat, ezek lehetnek banálisak vagy komolyabb kimenetelűek, melyek már orvosi ellátást igényelnek. Hogyan ismerjük fel a veszélyt és mikor forduljunk orvoshoz? Ezekre a kérdésekre is választ adnak a következő sorok.
A gyomor- és hasi fájdalmak nem csak a felnőttek, de a gyerekek életét is megkeseríthetik. Különböző módon és a hasüreg különböző részein nyilvánulnak meg. Az ilyen fájdalom lehet akut és intenzív, hosszan tartó, enyhe, szúró vagy görcsös. Gyerekek esetében leggyakrabban a következő típusú hasi fájdalommal találkozhatunk:
- Generalizált fájdalom: A generalizált, más néven általános hasi fájdalomról akkor beszélünk, ha a gyermek nem tudja pontosan meghatározni a fájdalom helyét, és a hasára mutat. Ez azt jelenti, hogy a fájdalom nem egy adott területről sugárzik. Okozhatja emésztési zavar, puffadás, székrekedés vagy gyomorvírus.
- Lokalizált fájdalom: Lokalizált fájdalom esetén a gyermek képes pontosan meghatározni a fájdalom helyét. Ez a típusú fájdalom komolyabb problémát jelenthet. Általában vakbélgyulladásra, epehólyag-, petefészek-, hereproblémákra utal, de hátterében sérv vagy gyomorfekély is állhat.
- Görcsös fájdalom: A görcsszerű fájdalom gyakran gázképződés vagy puffadás esetén jelentkezik és általában hasmenés követi, amely enyhíti a problémát.
Nem minden gyerkőc figyelmezteti szüleit a fájdalomra. Ezért legyen résen, ha gyermeke másképp viselkedik, próbáljon beszélni vele és rájönni a probléma lényegére. Gyomor- és hasfájás esetén a gyermek ingerültebb, étvágytalan, és lábát a hasához húzza.
Fotó forrása: Freepik
A gyermekkori hasfájás leggyakoribb okai
Hasfájós gyermek láttán a gondos szülő természetesen aggódni kezd. A gyermekkori gyomor- és hasi fájdalom mögött leggyakrabban a következő diagnózisok állnak:
Székrekedés
A gyerekeknél a hasfájás leggyakoribb oka a székrekedés. A székrekedést rendszertelen széklet, illetve kemény és száraz széklet jellemzi. Ez a probléma viszonylag könnyen észlelhető, a gyermek kerüli a mosdót, hosszasan és eredménytelenül erőlködik a bilin. A székrekedés oka leginkább a rostszegény étrend, és alacsony folyadékbevitel. A megoldás ez esetben a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű élelmiszerek beiktatása az étrenbe valamint a megfelelő folyadékbevitel.
A szobatisztaságra nevelés is székrekedést okozhat. A bilire való átállás stresszes lehet a gyermek számára, és bojkottként tudatalatt visszatartja a székletet. Ez más stresszes helyzetekben is előfordulhat, például óvodakezdéskor, utazáskor, testvér megszületésekor stb.
A székrekedést allergia és intolerancia is okozhatja, illetve ritkán előforduló anyagcserezavarok is. A probléma általában az étrend megfelelő beállításával "megoldódik", de ha két hétnél tovább tart, vagy gyermeke mindennap hasfájásra panaszkodik, nincs étvágya, lázas vagy széklete véres, forduljon orvoshoz.
Ételallergia és intolerancia
Az ételérzékenység nemcsak székrekedést, hanem ellenkezőleg hasmenést, gázképződést, puffadást, és emésztési zavarokat okozhat. Az allergia leggyakoribb kiváltói a tej, tojás, búza, szója, diófélék, halak, kagylók. Az ételintolerancia ugyan nem vált ki immunválaszt, de kellemetlen, néha fájdalmas tünetekkel járhat.
Ezzel szemben az ételallergia immunjellegű válasz, és hasfájás mellett egyéb tünetek is kísérhetik, mint például duzzanat, légzési problémák, szédülés vagy eszméletvesztés. Az ilyen esetek azonnali orvosi ellátást és utólagos, gyakran egy életen át tartó diétás kezelést igényelnek.
Gyomorinfluenza vagy ételmérgezés
A gyomorinfluenza, vagy vírusos gasztroenteritisz egy hirtelen fellépő bél- és gyomorgyulladás, amely görcsös vagy általános fájdalommal, hasmenéssel, hányással és esetenként megemelkedett testhőmérséklettel jár. Ugyanez vonatkozik az ételmérgezésre is. Mindkét esetben a tünetek nem általában 48 órán belül elmúlnak.
Amennyiben a gyomor-bél hurut vagy ételmérgezés gyanús gyermeknél véres széklet, szapora szívverés, hasmenés, kiszáradás jelei vagy 38°C feletti láz jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni.
Streptococcus vagy mononukleózis
A Streptococcus és mononukleózis is okozhat hasi fájdalmat gyermekeknél. Ez a két betegség hasonló módon manifesztálódik. Rendszerint láz, hasi fájdalom, torokfájás és duzzadt nyaki nyirokcsomók kísérik. A hasi fájdalom lokalizált - streptococcus esetén a gyerekek alhasi fájdalmakra panaszkodnak, a mononukleózisra baloldali, gyomortáji fájdalom jellemző. A hasüreg e részén jelentkező fájdalom máj- vagy lépproblémára is utalhat, ezért streptococcus fertőzés vagy mononukleózis gyanúja esetén elengedhetetlen a gyermekorvos felkeresése.
Stressz és szorongás
Egyre több gyermek érez különböző oknál fogva szorongást, feszültséget. Ha gyermeke megmagyarázhatatlan hasfájásban szenved egyéb tünet nélkül, nagymértékű stressznek lehet kitéve. Próbálja meg kideríteni, mi a stressz kiváltó oka. Kisgyermekek esetében lehet ez az óvodakezdés, testvér megszületése, családi viták, szülők válása, családtag betegsége, halála, fóbia kialakulása.
De szülői szemszögből lehet ez egy sokkal banálisabb ok is. Lehet, hogy csöppsége egy új játékra vágyik, vagy nem tetszik a legújabb cipője, de fél bevallani. Egy mélyebb őszinet beszélgetés fényt deríthet a probléma lényegére.
Vakbélgyulladás
Az appendicitis, vagy vakbélgyulladás, csak ritkán fordul elő öt év alatti gyermekeknél, de persze ebben az esetben is vannak kivételek. A vakbélgyulladás gyakran hőemelkedéssel és a köldök körüli fájdalommal jár, amely később jobb oldali alhasi fájdalommá alakul.
Vakbélgyulladás gyanúja esetén azonnal forduljon orvoshoz, mivel az első látásra ártalmatlan gyulladás komoly szövődménye a féregnyúlvány kifakadása, ami súlyos hasüregi fertőzéshez vezethet. A kifakadt vakbél magas, akár 40°C fokos lázzal és vándorló fájdalommal, így a gyermek nem képes lokalizálni a fájdalmat.
Fotó forrása: Freepik
Henoch-Schönlein purpura
A Henoch-Schönlein purpura egy nagyon ritka, a hajszálerek gyulladásával járó betegség. A betegség 2-6 éves gyerekeket érint és apró kiütések formájában nyilvánul meg a fejbőrön, popsin, végtagokon illetve a bélben és vesékben.
Kezdetben a Henoch-Schönlein purpura csalánkiütésre illetve vörös dudorokra (purpura) hasonlít. Az állapot súlyosbodásával ezek véraláfutásokká változnak. Mivel a betegség a beleket is megtámadja, emésztési problémákat és ezzel járó hasi fájdalmat okozhat. Bár a purpura oka a mai napig ismeretlen, nem fertőző és nem is örökletes.
Otthoni kezelés vagy orvosi ellátás?
A legtöbb hasfájás étrend módosítással és kellő pihenéssel otthon is kezelhető. A fájdalom azonban nem mindig szűnik meg orvosi segítség nélkül. Tanácsos orvoshoz fordulni, amennyiben a hasfájás nem múlik és az alábbi tünetek kísérik:
- hányás széklet nélkül
- vér vagy nyák a székletben, hányásban
- sötét, kátrányszerű széklet
- zöld vagy sárga hányás
- éles hasi fájdalom
- merev, kemény vagy duzzadt hasfal
- légzési problémák
- közelmúltbeli sérülés
- súlyos betegség kezelése
- 24 óránál tovább tartó állandó gyomorfájás
- 12 órán át tartó hányás
- 2 napnál tovább tartó hasmenés
- fájdalom vizelés közben
- 38°C feletti testhőmérséklet
- étvágytalanság, súlyveszteség.
Forrás:
- What's Causing Your Toddler's Stomach Pain?. Online. In: Pampers. 2022. Elérhető a következő oldalon: https://www.pampers.com/en-us/toddler/health/article/stomach-pain-in-children-toddler-tummy-aches.
- Henoch-Schoenlein Purpura. Online. In: Information on Paediatric Rheumatic Diseases. 2016. Elérhető a következő oldalon: https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/GB/info/8/Henoch-Schoenlein-Purpura.