Az immunrendszer megfelelő működését elérni és fenntartani nem egyszerű, főleg nem akkor, ha tél után vitaminhiányban szenvedünk és még nem igazán élvezhetjük a nap melegítő sugarait. Ráadásul az átmeneti időszakban az időjárást is hőmérséklet ingadozás jellemzi. Mit tehetsz annak érdekében, hogy erőben és egészségben vészelje át gyermeked a szeszélyes tavaszt?
Az első tavaszi nátha nem jó jel és aggodalommal tölti el a szülőket. Hogyan kerülhetjük el a tavaszi megfázást és vészelhetjük át ezt az átmeneti tavaszi időszakot az orvos látogatása nélkül?
A gyerekek immunrendszere tavasszal gyengébb
Az immunrendszert a modern okosotthonok biztonsági rendszeréhez hasonlíthatnánk. Míg az egyik a házat védi, addig a másik különféle kémiai folyamatok és fehérjék révén harcol a vírusok, fertőzések, baktériumok és paraziták ellen. Minél erősebb az immunrendszerünk, annál kisebb a fertőzés kockázata.
A hosszú tél, kevés napfény, hideg. szeles idő, friss, napérett gyümölcs és zöldség hiánya, beltéri játékok, kevés szabadtéri mozgás ... ezek a leggyakoribb tényezők, amelyek hátrányosan befolyásolják az immunrendszer működését és gyengítik azt.
A tél után újra fel kell töltenünk testünk készleteit és pótolnunk kell a létfontosságú vitaminokat. Elsősorban a D-, C- és B-vitamin pótlásáról kell gondoskodnunk, hiszen a téli hónapokban kínált gyümölcsök és zöldségek eleve vitaminhiányosak.
Az első tavaszi zöldség
Az első tavaszi zöldségek, később gyümölcsök, tökéletesen beindítják az immunrendszert, és fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a szervezetet. A retek, az újhagyma, a póréhagyma, a metélőhagyma, a spárga, a medvehagyma és a spenót tavasszal nem hiányozhat az asztalról. A kevésbé ismert gyógynövények, sőt virágok is szerepet játszanak a test védekezésének erősítésében - a csalán, a zsázsa és a pitypang is jótékony hatással vannak a szervezetre és segítik annak méregtelenítését és ezáltal az immunrendszer erősítését.
Irány a friss levegő
A gyerekek általában a közösségben kapják el a betegséget. Ennek ellenére nem ajánlott a gyerekeket kiemelni a közösségből. A közösség ugyanis szerepet játszik az immunrendszer erősítésében. A kortársakkal való állandó kapcsolat hozzájárul az immunitás edzéséhez. Négy fal között ugyan biztonságos, de a gyerekek szervezetének nem tesz jót.
Minden nap tegyenek legalább egy sétát, akinek lehetősége van, az hagyja kiélni a gyerekeket a kertben. A friss levegőn végzett mozgás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázatát, kiüríti a szervezetből a kórokozókat, kitisztítja a légutakat és erősíti az immunrendszert. Mutasson példát gyermekeinek. Mozogjanak, bringázzanak, korcsolyázzanak, rollerezzenek együtt....nincs több kifogás, nincs több ürügy. Számos lehetőség van a közös szabadtéri időtöltéshez.
Ne becsülje alá a minőségi alvást
Az alváshiány szintén befolyásolja a gyermekek egészségét. A szervezet alvás közben regenerálódik, megpihen és erőt nyer. Ebben fontos szerepet játszik, amely hatással van az alvás minőségére is. Lefekvés előtt ajánlott kerülni az izgalmakat okozó tevékenységeket, többek között a mobilozást, a számítógépen való játékot, munkát, a TV nézést.
Az alvási higiéné befolyásolja az alvási ciklust irányító hormon, a melatonin termelését. Az alvás minőségéhez a napirend, a lefekvés előtti rituálék, a minőségi matrac, a teljes sötétség valamint a lefekvés előtti szellőztetés is hozzájárul. Az alvás hossza a gyermek életkorától is függ. Az alváshigiéniáról többet ebben a cikkben olvashat.
Ha odafigyel az egészséges étrendre, megfelelő mozgásmennyiségre és az alvás minőségére, megerősíti gyermeke immunrendszerét és ezzel megelőzi a tavaszi megfázások sorozatát.