Időjárási változások és fertőzések, avagy hogyan erősíthetjük gyermekünk immunrendszerét?

5 perc
03. márc'24

Február az év legrövidebb hónapja, mégis meglepetést tud okozni, főleg, ha időjárásról van szó. Repedezni fog a jég a lábunk alatt, vagy tavaszi napsütés vár ránk? Az erre az évszakra jellemző hirtelen időjárási változások nemcsak a felnőttek, de a gyerekek immunitását is próbára teszik. Hogyan védekezhetünk és hogyan vészelhetjük át megfázás nélkül ezt a változékony időszakot?

Egy hét az óvodában, egy hét otthon. Ismerős ez a forgatókönyv? Az átmeneti időszakban a gyerekek gyakran egy ördögi körbe kerülnek. A szélsőséges időjárási kilengések megviselhetik a legerősebb immunrendszert is. Milyen immunerősítő módszerekkel küzdhetünk a fertőzések ellen és mire figyeljünk a hőmérsékletváltozások során? A réteges öltözködés mellett több megoldás is rendelkezésünkre áll.

Változatos és kiegyensúlyozott étrend

A gyerekek kórokozók elleni védekező képességét már születéstől kezdve erősíthetjük. A legkisebbek esetében az első helyen a szoptatás áll. Számos tanulmány szerint az anyatejes táplálás támogatja az immunrendszer működését. E mellett az egészséges étrend, az aktív mozgás és természetesen a megfelelő higiénia is fontos szerepet játszik.

A hozzátáplált gyerekeknél ügyeljen az étrend változatosságára. Az egyoldalú táplálkozás hosszútávon tápanyaghiányhoz vezet. Olyan, mintha csak egy fajta gyümölcsöt vagy zöldséget fogyasztanánk. Annak ellenére, hogy egészségesek, nem pótolják a szervezetben az összes fontos anyagot.

Ha a gyerekeknek csak a kedvenc ételeiket készítjük, hosszútávon vitamin- vagy ásványi anyag hiány léphet fel náluk. Készítsen táplálkozási tervet. A helyesen megválogatott, tápanyagdús étrend segít a fertőzések elleni küzdelemben, és erősíti az immunrendszert.

Időjárási változasok egészség

Fotó forrása: Freepik

Megfelelő higiénia

A betegségek a gyermekkor részét képezik és paradox módon hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez, de nem akkor, ha a kicsi betegségből betegségbe esik. A megelőzésben fontos szerepe van a higiéniának, ám ésszerű mértékben. A túlzott tisztaság és fertőtlenítés ellenkező hatást válthat ki. Egy kis szennyeződés nem árt, sőt, a gyermek fejlődése szempontjából egészséges, hiszen edzi az immunrendszerét. A steril környezet több kárt okozhat, mint hasznot.

Fokozott tisztaságra csak akkor van szükség, ha beteg a szülő, és nem akarja, hogy a gyermek megfertőződjön, vagy amikor orvostól jövünk. A várótermekben rengeteg baktérium és vírus rejtőzik, amiket nem igazán szeretnénk haza vinni. Ezt azzal is elkerülhetjük, hogy a gyerkőc saját játékait visszük az orvoshoz. A gyermekgyógyászati rendelők nagy részében általában játékokat is találunk. Próbálja gyermekének elmagyarázni, hogy a közös játékok azoknak a gyerekeknek vannak fenntartva, akiknek nincsenek saját játékaik és felületükön sok a baktérium.

Beltéri hőmérséklet-ingadozás

Nem csak az évszakra jellemző hirtelen hőmérséklet-változások gyengítik az immunrendszert. Az egyszerű fürdetés is okozhat betegséget, ha nem ügyelünk néhány fontos dologra. Túl meleg vízben fürdeti a gyermeket, majd vékony pizsamában hagyja őt rohangálni a házban egy intenzív szellőztetés után? Nem csoda, hogy a kicsi megfázik. A következő tanácsok betartásával elkerülheti az egészségügyi problémákat:

  • Ügyeljen arra, hogy a fürdőszoba és a gyermekszoba hőmérséklete nagyjából azonos legyen. Alternatív megoldásként fürdetheti a babát közvetlenül a szobában lévő fürdőkádban, de maradjon radiátor vagy más hőforrás közelében.
  • Ügyeljen arra, hogy fürdés közben és után ne szellőztessen, mert a huzat ilyenkor többet árt, mint használ.
  • Válasszon megfelelő időpontot a fürdetéshez. Ideális esetben akkor fürdessen, amikor gyermeke a legkényelmesebben érzi magát.
  • A vetkőzésnél is ügyeljen a helyiség hőmérsékletére.

Időjárási változások betegség

Fotó forrása: Freepik

A nélkülözhetetlen mozgás

Az étrend, tisztáság és helyes viselkedésformák mellett az aktív mozgás is fontos szerepet játszik az immunredszer fejlődése szempontjából. A rendszeres testmozgás ráadásul erősíti az izomzatot és növeli a test ellenálló képességet. Megfelelő öltözékben rossz időben is eltölthetnek egy kis időt a friss levegőn. Minél korábban kezdi a gyerkőc edzeni az immunredszerét, annál ellenállóbb lesz a későbbiek folyamán.

A szabadtéri tartózkodást különböző kültéri játékokkal tehetjük színesebbé. Esős időben szellőztessük ki az esőkabátokat, gumicsizmákat és a legkisebbeknek szánt járműveket. A változékony időszakban különösen a bébitaxik, rollerek és a triciklik tehetik a játékot élvezetesebbé.