Az ősz nem csak a délutáni séták, az indián nyár, a forró csokoládé és sütőtök időszaka, amikor legszívesebben a takaró alatt nézzük a meséket. A hidegebb időszak a bacilusoknak is kedvez és a gyerekek immunitását különösen megviselheti. Mit tehetünk az őszi meghűléses betegségek megelőzése érdekében?
Röviden az immunrendszerről
Immunrendszerünk olyan sejtekből, szövetekből és szervekből áll, melyek együttesen a szervezet védelmét biztosítják egyrészt a kórokozók – vírusok, baktériumok, egyéb behatolók - ellen másrészt a saját rendellenes sejtjeivel pl. daganatos sejtekkel szemben. A védekezőrendszer talán legfontosabb szereplői a fehérvérsejtek, amelyek nem csak elpusztítják a mikroorganizmusokat, de bizonyos típusai ellenanyagokat termelnek és képesek megjegyezni a kórokozót. Az utóbbi mechanizmusnak köszönhetően ismételt fertőzés esetén sokkal gyorsabb és hatékonyabb immunválasz alakulhat ki.
Immunhiány esetében az immunrendszer egy vagy több funkciója hibásan működik. Az immunhiányos állapot lehet veleszületett vagy szerzett. A veleszületett rendellenességek nagyon ritkán fordulnak elő és leginkább gyakori gyermekkori fertőzések képében nyilvánulnak meg. A szerzett immunhiányos állapot az élet során alakul ki és hátterében vírusok, daganatos vagy krónikus betegségek állnak pl. HIV vírus, leukémia, cukorbetegség. Az immunrendellenességeket immunológus diagnosztizálja.
Persze ha gyermeke megfázik, influenzás lesz vagy torokfájásra panaszkodik, ez nem jelenti azt, hogy immunhiányban szenved, hiszen ezek a betegségek meglehetősen gyakoriak, és nem egyszerű elkerülni őket, különösen, ha a vírusok folyamatosan mutálódnak. Az őszi és téli hónapokban szervezetünk fogékonyabb a vírusos és bakteriális fertőzésekre.
Oviba egészségesen, haza betegen
Oh, azok az óvodák. Eddig többé-kevésbé egészséges volt a kicsi, de óvodás kora óta egyre betegebb. Nem kell pánikolni, sem kivenni a gyermeket az oviból és ismét főállású anya lenni. Eddig gyermekei csak a családtagokkal, közeli barátokkal találkoztak. Az új közösségben viszont új kórokozókkal kerülnek kapcsolatba. Ezért teljesen normális, hogy gyermeke megfertőződik. Számos betegség, például az influenza, megfázás, himlő vagy kanyaró cseppfertőzéssel terjednek. Elég egy tüsszentés, és a gyermek fehérvérsejtjei már harcba is szálltak az új vírussal.
A jó hír az, hogy az új mikroorganizmusokkal való érintkezés meglepő módon erősíti az immunrendszert. A órokozók ellen szervezetünk ellenanyagokat termel. A betegségeknek is megvannak a pozitívumai. Beteg gyermeket viszont ne küldjünk óvodába és iskolába. Egyrészt mert megfertőzhet másokat, másrészt mert fogékonyabb más fertőzésekre. Ismételt, gyakori fertőzések esetén célszerű felkeresni az immunológust, aki dönt az esetleges kezelésről.
Természetes immunerősítő módszerek
A vitaminokban gazdag étrend, megfelelő folyadékbevitel és rendszeres testedzés természetes módon hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez. A gyerekek esetében a földben, sárban való játszadozás is növeli a védekezőképességet. Természetesen mindenben próbáljuk betartani az egészséges mértéket, és ez a higieniára is vonatkozik.
Tanítsuk meg a gyerekeknek az alapvető higiéniai szabályokat, ezen belül is a rendszeres kézmosást étkezés előtt, WC használat után, alvás előtt, hazaérkezés után, állatokkal való érintkezés után. Mivel? Meleg vízzel és szappannal. Kézfertőtlenítők használata nem szükséges, néha több kárt okoznak, mint hasznot. Túl steril környezetben a szervezet nem képes természetes módon ellenanyagokat termelni.
Alapelvek (nem csak) ősszel:
- Ügyeljen arra, hogy vitaminban és ásványianyagokban gazdag étel kerüljön az asztalra. A bio minősítésű, hazai termelésből származó gyümölcsöt és zöldséget részesítsék előnyben.
- Kerülje a félkész ételeket és édességeket, melyek negatív hatással vannak a bél mikroflórájára.
- Iktassa be az étrendbe a fehér joghurtokat és fermentált zöldségeket, amelyek probiotikumok forrásai.
- Amennyiben lehetséges, a 3 éven aluli gyermeket ne helyezze gyermek közösségbe.
- Beteg gyermeket ne vigyen oviba.
- Az influenza szezonban kerülje a zsúfolt helyeket (mozikat, üzletházakat stb.)
- Töltsön gyermekeivel sok időt a szabad levegőn, had futkározzanak, rollerezzenek és játszanak a csöppségek.
- Erősítse gyermekei immunrendszerét langyos vizes zuhannyal.
- Rendszeresen szellőztessen, ne fűtse túl a lakást. Szabályozza a szoba hőmérsékletét úgy, hogy az ne lépje túl a 23°C. Használjon párologtatót és szobanövényeket.
Antibiotikum vs. probiotikum
A leggyakoribb őszi betegségek, mint a megfázás és az influenza, eredete vírusos. Ennek ellenére sokan antibiotikumokkal kezelik illetve követelik az antibiotikumos kezelést háziorvosuktól, mivel az antibiotikumok csak bakteriális fertőzések esetén indokolt.
Vírusos fertőzések esetén az antibiotikumok nemhogy nem segítenek, de elpusztítják a szervezetben lévő jótékony baktériumokat is. Ráadásul, gyakori alkalmazásuk során rezisztencia alakulhat ki. Az antibiotikum használata csak felülfertőzés esetén javallott.
A probiotikumok a bél mikroflórájának olyan, jótékony hatással bíró, természetes, élő mikroorganizmusai, melyek segítenek megőrizni és helyreállítani bélflóránk egészségét, és ezzel immunrendszerünk megfelelő működésében is nélkülözhetetlenek. Hasmenés esetén, valamint intolerancia, allergia és asztma kialakulásának megelőzésében is ajánlott a fogyasztásuk. Természetesen megtalálhatók az erjesztett tejtermékekben, fermentált zöldségekben illetve étrend-kiegészítők formájában is fogyaszthatók.
A probiotikumok egyrészt megelőzésre alkalmasak, illetve alkalmazásuk antibiotikumok szedése mellett ajánlott. Ilyenkor érdemes legalább 2-3 órát várni a probiotikum bevételével. További információkat a betegtájékoztatón olvashat.
Az immunitás és az otthoni környezet
Tudományosan bizonyított, hogy a hosszú távú stressz negatív hatással van az immunrendszerre. Ha gyermeke konfliktusnak vagy egyéb stresszhatásoknak van kitéve, ez befolyásolhatja a fertőzésekre való fogékonyságát. A gyerekek magukba szívják a környezeti hatásokat, mint a szivacs, beleértve a feszültséget, szorongást. Ha szeretné megőrizni gyermeke testi egészségét, akkor a saját lelkét is ápolnia kell. Mert a gyerek akkor van jól, ha az anya is jól van.