Talán mindenki szembesült gyermekkorában a kérdéssel: „Mi leszel, ha nagy leszel?“ És mindenki álmodott valamilyen szakmáról – volt aki az űrt óhajtotta meghódítani, volt aki tűzoltó akart lenni, volt aki a tolvajokat szerette volna hajszolni és voltak olyanok, akik tanítani vagy színészkedni akartak vagy neves tudósként kívánták megváltani a világot. Néhányuknak szerencséje volt és „kipróbálhatták“ az egyes foglalkozásokat, hogy végül ráeszméljenek arra, mit is csinálnának a legszívesebben. A szerepjátékok nem csak a gyerekek jövőbeni elhatározásaiban, de személyiségük fejlődésében is fontos szerepet töltenek be.
Az ilyen gyerek játékok egyszerű utánzással kezdődnek. A játékos imitálás valamikor a gyermek életének 12 hónapja körül jelenik meg először és általában a különböző gesztusok utánzása jellemzi.
Két éves kortól a szimbólumokkal való játék lép előtérbe, amikor a csöppségek különböző kellékek és játékok segítségével különféle megfigyelt helyzeteket képesek előadni, így például a képzeletbeli csészéből való kávé kortyolgatását vagy a játékbaba etetését.
Viselkedési minták fontossága
A valós otthoni környezeten kívül a gyermekkor korai szakaszaiban jelentős hatással vannak a csöppségek viselkedésére a filmek és mesekönyvek. A gyerekek gyakran utánozzák a fantázia történetekben szereplő hercegnők, szuperhősök és egyéb figurák magatartását. Később természetesen tudatosítják, hogy nem valódi emberekről, csak kitalált egyénekről van szó és érdeküket valódi példaképekre irányítják, lehet az a rend őre, a kedvenc tanítónéni vagy a szuper gyors autókat tervező bácsi.
A gyerekek a külső világ megfigyelésével a memóriájukban különböző helyzetek forgatókönyveit alakítják ki, melyet a későbbi játék során ismét felhasználnak, így találhat helyet emlékezeteikben a szupermarket pénztárgépe mögött álló eladó vagy a kötözést végző orvos. A szerepjátékok által elsajátítják a különböző viselkedési mintákat és begyakorolják a hasonló helyzetekben való reakciókat.
Tudta, hogy...?
A világban speciális gyerekcenterek alakulnak, ahol a csöppségek szórakoztató módon ismerkednek a felnőttek által űzött szakmákkal. Megtanulják, mit követelnek meg az embertől az egyes foglalkozások és elméletileg megtalálhatják a számukra legvonzóbb hivatást. Az ilyen centerekben gyógyszertárakra, kórházakra, hangstúdiókra, rendőrségi irodákra sőt óvodákra is lelhetünk.
Természetesen a gyerekek mindent szakfelügyelet alatt végeznek a fő célra – azaz a játékra és a szórakozásra összpontosítva. A kis rendőrök például az odafigyelést gyakorolják a tett helyszínének szemlélésével. Keresik a bűntett felderítését elősegítő nyomokat. Így nem csak kreativitásuk, de ítélőképességük is fejlődik.
Az egyes tevékenységekért a gyerkőcök speciális gyerek pénznemmel fizetnek, amely étel vagy iskolai eszközök kiváltásához is felhasználható valamint jótékony célra fordítható.
A szülőknek egyedi lehetőségük van megismerni gyermekei erős és gyenge oldalait. Így objektívan – saját elvárásaiktól függetlenül – képesek megítélni, mivel foglalkozhatnának csemetéik miután elérték a felnőttkort.
A fantáziától az intelligenciáig
A felnőttek számára az életük során nem igen nyílik lehetőség különféle szakmák kipróbálására, gyakran nem a megfelelő egyetemet válasszák és néha még a harmincas éveikben sem teljesen biztosak abban, mit szeretnének az életben csinálni. A szerepjátékok segítségével a gyerekek legalább részben megismerkednek egyes mesterségekkel és eldönthetik, melyikhez vonzódnak ösztönösen a leginkább.
A képzelet sokkal fontosabb mint a tudás. A tudás véges. A képzelet felöleli az egész világot. Albert Einstein
Ha gyermekei játék közben szívesen utánozzák a felnőtt szakmákat, tulajdonképpen képzelőerejüket fejlesztik. Míg az egyik gyermek természeténél fogva fantáziadús, a másiknál szükséges a képzelőerő ösztönzése. Ehhez nyújtanak segítséget a szerepjátékok.
Amikor az apróságok színészkednek, tűzoltósat vagy tanítósat játszanak, egy kis időre felölthetik mások szerepét – és egyúttal a lehető legtöbb információt kell begyűjteniuk ahhoz, hogy a megrendezett szituációkat élethűen adják elő. Az orvosi szerepjátékok közben például a fonendoszkóp vagy röntgen kifejezéseket használják anélkül, hogy különösebb figyelmet fordítanának a tanulásra. Ebben az esetben interaktív oktatásról beszélünk, amely sokkal effektívebb a rutin magolásnál.
Az e fajta játék fejleszti az intelligenciát, kíváncsiságot és kritikus gondolkodást. Természetes módon ösztönzi a gyerekek érdeklődését az őket körülvevő világ iránt. Az említett tulajdonságok minden ember életében fontos szerepet játszanak nem csak a megfelelő szakma gyakorlásánál, de az önállóvá válás során is.
Biztonságos ismerkedés a világgal
A különféle hivatások utánzásával az apróságok biztonságosan kipróbálhatják a valódi élet kihívásait. Olyan helyzetek közepette találják magukat, ahol problémákba, nézeteltérésekbe vagy nagyobb konfliktusokba botlanak. Először szembesülnek a morális kérdésekkel, megtanulnak különbséget tenni helyes és helytelen között, megtanulják például hogy az áruért vagy szolgáltatásokért fizetni kell.
A szerepjátékok serkentik a gyerekek szociális készségét – nagy fontossággal bírnak a verbális és non-verbális (gesztusok, mimika) kommunikáció terén. A gyerekek megtanulják kontroll alatt tartani az impulzív magatartást és elfogadni mások döntéseit.
A legkisebbek a szerepjátékok során erősítik a baráti kötelékeket, megtanulnak együttműködni, egymásra figyelni és reagálni.
A gyerekek gyakran másolják a szülei, azok ismerősei vagy más felnőttek által használt mondatokat és kifejezéseket. Ilyen módon fejlesztik szókincsüket, megtanulják a szavak jelentését, azok helyes alkalmazását, miközben csiszolják anyanyelvüket.
Figyelje gyermekeit
A pszichológusok véleménye szerint hasznos ha a szülők is részt vesznek a gyerekek szerepjátékaiban. Sokkal többet derítenek ki csemetéjükről, ahogy azt gondolnák – megfigyelhetik gyermekei reakcióit, érzéseit miközben valamire tanítsák vagy figyelmeztetik. A játék ezenkívül feltárja gyermekei félelmeit és erős oldalait. A kicsik a szerepjátékok közben a „nagyok“ reakcióit eljátszva tükröt állítanak a felnőttek elé.
A szerepjátékok 10 előnye
- Lehetővé teszik a valódi élethelyzetek kipróbálását.
- Fejlesztik a kicsik képzelőerejét, kíváncsiságát és kritikus gondolkodását.
- Csiszolja a legkisebbek kommunikációs és kifejezési készségét.
- Lehetővé teszik a próbálgatást, a megfigyelést és a világ felfedezését.
- Fejlesztik a szociális készségeket, közös együttműködést és a felelősségérzetet.
- Ápolják a gyermekekben az empátiát – a másik személlyel való együttérzést.
- Segítenek a helyes viselkedési minták elsajátításában.
- Bővítik a gyerekek ismereteit és játékos módon oktatnak.
- Ösztönzik az apróságok öntudatát és segítik megtalálni az életük irányát.
- Tanítják a gyerekeknek a kulturális és társadalmi szokásokat.
Az alkalmas játékok kiválasztása
A játékok kiváló kellékei a szerepjátékoknak. Sőt a Szerepjátékok kategória termékei nagyon kifinomultak és lehetővé teszik a szerepjátékok legapróbb részletekig való kivitelezését.
Elektronikus játékkonyha gyerekeknek Smoby Tefal Studio XXL
A játékkonyhák ideálisak a kislányok, kisfiúk szakácsos szerepjátékaihoz. A világító berendezések, buborékoló edények és egyéb konyhai eszközök szinte azonosak a valódi konyhai berendezésekkel és lehetővé teszik a valósághű játékot. Az elektronikus játékkonyha a legmodernebb dizájn irányzatokat követi. A tágas tűzhelynek köszönhetően több gyermek szórakozását is biztosítja.
Babaház Smoby Baby Nurse Arany kiadás
A kislányok természetes gondozási ösztöne elsősorban az édesanyjuk megfigyelése által alakul ki. A babacenterek a lehető legjobb ajándéknak minősülnek a kis hölgyek számára. A többfunkciós játék kislányoknak 3 éves kortól ajánlott és három részből áll, melyet egy fürdőszoba, egy konyha játékbaba etetőszékkel és egy bölcsővel rendelkező hálószoba alkotnak. A babacenter így egy pillanat alatt bájos bölcsödévé alakítható.
Mechanikus gyerek fúrógép Smoby Bob a mester
Kis ezermestere van otthon, aki csakis és kizárólag szerelő vagy tervező szeretne lenni? Abban az esetben egy munkapaddal vagy munka eszközzel tudja igazán boldoggá tenni. Ez a fantasztikus gyerek fúrógép zúg-búg és kétféle módban forog az élethűbb és élvezetesebb játék érdekében.
Smoby Modulo Space összecsukható fa iskolapad
A tanári szakma a tíz legnépszerűbb szerepjátékok közé tartozik. A pedagógus az a személy, akivel a gyerekek naponta találkoznak már óvodás koruk óta. Az óvodások a nagyobb cimboráikra szeretnének hasonlítani, de mivel még nem járnak iskolába, legalább tanárosat játszanak. Ilyenkor tesz kiváló szolgálatot az írótáblával, tágas rakodótérrel és ülőpaddal kiegészített fa iskolapad. Az írótábla függőleges pozícióba helyezhető és játszva kétoldalas rajztáblává alakítható.