Mennyi a gyerekek napi folyadékszükséglete?

3 perc
05. júl'17

Nyáron sok időt töltünk a szabadban. A gyerekek élvezik a futkározást, napozást és a medencében való gondtalan szórakozást. A forró nyári napok viszont némi kockázattal is járnak. Az UV sugárzás elleni védelem ma már szinte mindenki számára természetes, de ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékpótlásról sem. Mennyi a gyerekek napi folyadékszükséglete?

A víz létfontosságú eleme az emberi testnek. A felnőtt ember szervezetének víztartalma 60% csecsemőknél 1 éves korig a víz aránya 75%. Szervezetünk víz nélkül már néhány nap alatt feladja. A víz nélkülözhetetlen a szervezet zavartalan működéséhez, ezért hiánya különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. A kiszáradás a rendszeres folyádákpótlással kerülhető el. A gyerekek nem minden esetben hajlandóak ezen a téren együttműködni és a szülő feladata megtalálni a folyadékpótlás megfelelő módszerét. A napi vízigényt nem csak a közvetlen folyadékbevitellel, de táplálékkal is fedezzük.

Melyek a kiszáradás tünetei?

A kiszáradás különböző módon nyilvánulhat meg. A tünetek egyike a sötét színű, erős szagú vizelet. További tünetei közé tartoznak a gyengeségérzet, letargia, szájszárazság. Súlyosabb esetekben hirtelen ájulás következhet be. A fejfájás, fáradékonyság vagy figyelemzavar mögött is folyadékhiány állhat. Minden esetben keresse fel gyermeke kezelőorvosát, aki kiértékeli a helyzet súlyosságát és megfelelő kezelést javasol.  

A hányó vagy hasmenésben szenvedő gyermekek esetében nagyobb a kiszáradás kockázata, mivel a folyadékigény ilyenkor jelentősen megnő. A szervezet a vízzel együtt fontos ásványi anyagokat is veszít. Ezek pótlása a gyógyszertárakban vény nélkül kapható orális sóoldatok segítségével lehetséges.

Folyadékpotlás gyermekkorban

Mennyi a gyermek napi folyadékszükséglete?

A napi folyadékszükségletet több tényező befolyásolja, elsősorban a gyermek egészségi állapota, kora és a testsúlya. Az anyatejjel illetve tápszerrel táplált csecsemőknél 6 hónapos korig általában nincs szükség többlet folyadékbevitelre. Ha alkalmazkodik gyermeke szülségleteihez és babáját igényei szerint szoptatja, elegendő mennyiségű folyadékkal láttja el. Készüljön fel arra, hogy a csecsemőt gyakrabban kell majd mellre rakni. A gyermekek közvetlen folyadékpótlásához használjon babavizet, forralt vizet, gyenge gyógynövényteát vagy hígított zöldség- és gyümölcsleveket. Ezzel kapcsolatban bátran kérje ki a gyermekorvos tanácsát.  

Ami a folyadékmennyiséget illeti az egészséges gyermek esetében 1 kg testsúlyra 100 – 120 ml folyadékot számolunk. Ha csöppsége 5 kg, naponta 600 ml folyadékra van szüksége. Az 1 évnél idősebb és 10 kilónál nehezebb gyerekek esetében a napi folyadékszükséglet kiszámítása egyszerű. 1 l folyadék 10 kg testsúlyra plusz 50 ml folyadék minden további egy testtömeg kg-ra. Tehát ha gyermeke 13 kg, napi folyadékigénye 1150 ml. A 20 kilónál nehezebb gyerekeknek naponta 1,5 l plusz minden további 1 kg testsúlyra 20 ml folyadékra van szüksége. Ha a gyermek testtömege 27 kg, napi folyadékszükséglete 1640 ml.