Az első napot az óvodában általában két érzés jellemzi – lelkesedés és szorongás. Ezek az érzelmek szülőn és gyermeken egyaránt uralkodnak, hiszen az első óvodai nap mérföldkőnek számít a kicsik életében. Tegye könnyebbé az ovikezdést és készítse fel gyermekét a várható eseményekre.
Az új, ismeretlen dolgok és események okozta szorongás természetes, és nem csak a felnőtteket, de a gyerekeket is érinti. Nem egyszerű szembenézni egy adott helyzettel, amikor a gyerkőcnek el kell hagynia a jól ismert otthoni környezetet, és a nap nagy részét idegen környezetben, idegen tanárok és ismeretlen gyerekek társaságában tölteni.
Új barátok, új játékok, új szabályok és új napi rutin vár a gyerekekre. Mindez új elvárásokat hoz magával, de a szülők és testvérek jelenléte nélkül, akik eddig mindig a gyermek mellett voltak. Nem csoda, hogy az első napokat az óvodában sok gyermek esetében sírás, feszültség, félelem és szorongás kíséri. Néhány jó tanács segíthet oldani az óvodakezdéssel járó aggodalmakat.
Ne helyezzen túl nagy hangsúlyt a nagy napra
A szülők (és a nagyszülők is) gyakran nagy jelentőséget tulajdonítanak az első óvodai napnak. Bár ez a nap fontos mérföldkőnek számít a kicsik életében, a nap fontosságának ismételt kiemelése szorongást okozhat a gyermekben. A figyelem a gyerekre irányul, a környezete állandóan azzal szembesíti, hogy már nagy fiú/nagy lány, és hamarosan ovis lesz. Ez növeli a belső feszültséget és egyáltalán nem könnyíti meg az óvodakezdést.
Váltson taktikát, és hasonlítsa az óvodát egy jól ismert közeghez, eseményhez - lehet az egy gyakran látogatott játszótér, vagy a barátokkal eltöltött nap stb. Az ovit pozitív fényben írja le. Magyarázza el a csöppségnek, hogy az óvodában új cimborák és rengeteg szórakoztató dolog vár rá. Lehetőleg ne csináljon nagy ügyet az első óvodai napból.
Fotó forrása: Freepik
Keressen összefüggéseket az óvodai és otthoni környezet között
Egyes óvodák jóval a tanév kezdete előtt megszervezik a szülők és gyerekek tanárokkal való találkozását. Érdeklődjön a kiválasztott óvodában, hogy tervez-e hasonló rendezvényt. Amennyiben az ovi nem szervez hasonló összejöveteleket, a gyermek szorongására hivatkozva próbáljon kérni az óvoda vezetőségénél egy látogatási időpontot.
Az óvodák folyosóit gyakran az ovisok családi fotóival ellátott táblák is otthonosabbá teszik, ezzel is hozzájárulva a szorongás oldásához. A beilleszkedést az is elősegíti, ha az óvodától elkéri a napi tevékenységek ütemtervét, így már otthon gyakorolhatják a óvodai napirendet.
Olvassanak az oviról
A könyvolvasás is hozzájárulhat a bizonytalánság enyhítéséhez. A gyerekkönyvek fontos témákat dolgoznak fel, segítenek megbirkózni a különféle változásokkal, az óvodakezdést beleértve. Válasszanak egy könyvet, amely az oviba szoktatás témájával foglalkozik, és ismételten olvassák. A gyerekek az érzéseik révén azonosulnak a könyv főszereplőivel és könnyebben tudják majd leküzdeni az idegen környezettől való félelmet.
Tartsa kordában saját érzéseit
Az első óvodai nap a szülők számára is megterhelő. A felnőttek is nagy változáson esnek át, ez elsősorban azokra az édesanyákra jellemző, akik GYES után ismét munkába állnak. Ebből kifolyólag a szülők is ellentmondásos érzésekkel küzdenek. Próbálja minimálisra csökkenteni saját aggodalmait és ne mutassa ki szorongásait a gyermek előtt.
A gyerekek sokkal könnyebben alkalmazkodnak az új helyzetekhez, és hamarosan úgy érzik majd magukat az oviban, mint hal a vízben. Ha szülőként vissza állt a munkába, fókuszáljon a munkahelyi közösségre és kötelességeire. Ne aggódjon, csöppsége jó kezekben van és munka után ismét együtt lesznek, és megbeszélhetik az óvodában történt eseményeket.
Búcsúzzon el gyorsan, de szeretettel
A legnehezebb pillanat az elválás. Ne hosszabbítsa feleslegesen az elválást, és nyugtassa meg gyermekét, hogy biztosan visszajön. Próbáljon elválni a sírás ellenére is, bármennyire is fáj. Távozás után csöppsége valószínűleg gyorsan megnyugszik és ismerkedni kezd az osztálytársaival.
Az óvodában töltött első napok valamint a gyermek önállóságának szempontjából is érdemes a kicsit néha-néha a nagyinál vagy a nagynéninél, nagybácsinál hagyni, hogy szokja az anya és apa távollétét. Minél több tapasztalata van gyermekének más dadákkal, annál jobban viseli az elválásokat. Az elválás gyakorlását is végezze óvatosan és fokozatosan.
Fotó forrása: Freepik
Beszéljenek a gyermek érzéseiről
Kisgyerekkel is beszélgessen őszintén. Kérdezze meg, mi aggasztja őt. Attól fél, hogy anya nem jössz vissza? Vagy valaki gonosz lesz vele? Fél az új környezettől vagy attól, hogy esetleg nem találja a mosdót, nem tud majd kezet mosni, bekötni a cipőfűzőjét? A gyerekeknek is vannak félelmeik, és semmiképpen sem szabad félvállról venni őket. Próbálják meg feloldani őket, dolgozzanak velük. Tájékoztassa a pedagógusokat is és kérjen tőlük segítséget, ha szükséges.
Bízzon az óvodapedagógusban
Az Ön gyermeke nem az első és nem is az utolsó és egyetlen az osztályban, aki elválási szorongást tapasztal, és akit vigasztalni kell. Bízzon a pedagógusokban. Az óvodában délelőtti rutinok, énekek, játékok és egyéb szórakoztató foglalkozások várják a gyerekeket, amelyek elvonják figyelmüket és segítik az új környezethez való gyors alkalmazkodást.
Vigye az oviba a kedvenc játékot
Minden gyermeknek joga van magával vinni az oviba a kedvenc játékát, amely növeli a biztonságérzetét és megnyugtatja őt. Általában a szeretett plüssmackónak a szekrényben vagy az ágyban kell maradnia, de már maga az érzés, hogy a játék karnyújtásnyira van, pozitívan hat a csöppségre.
Ne adjon ultimátumot a gyereknek
Vannak gyerekek, akik már az első óvodai napon leküzdik a szorongást, másoknak több időre van szüksége, sőt vannak csöppségek, akiknél hetekig eltarthat a reggeli sírás, szorongás. Minden gyermek másként éli meg ezt a hatalmas változást, így a beszoktatás időtartama egyénileg eltérő. Ne szabjon időkorlátokat, ne gyakoroljon nyomást a gyermekre.
Nyugtassa meg csöppségét, hogy az általa megélt érzések teljesen természetesek, és adjon neki időt, hogy hozzászokjon az új körülményeket. Ez is csak egy időszak, amely előbb-utóbb véget ér és hamarosan magabiztos óvodása lesz otthon.