Csöppsége már nem pelenkás, mégis nedves kiságyban ébred? Ezzel a problémával nincs egyedül, az éjjeli ágybavizelés az 5 éves korosztály 15-20 %-át érinti. Fontos kideríteni a probléma okát, hiszen ha nem szentelünk neki elég figyelmet, az súlyos lelki következményekkel járhat.
Az enurézist, azaz az éjjeli ágybavizelést, a szülők a múltban különböző módszerekkel próbálták oldani - a mechanikus segédeszközök használatától, a kakasból készült leves iváson és dohány tubákoláson keresztül a primitív törzsek alkalmazta egyszerű módszerekig. A Navaho törzs indiánjai hittek abban, hogy elég a gyermeket egy égő madárfészek felett megtartani. Nigériában a gyerekek intim részeire békát kötöttek remélve hogy brekegése vizelés közben megijeszti a gyerkőcöt. Az éjjeli ágybavizelésre már az 1472-ben megjelent gyerekbetegségekről szóló első könyvben is utalnak. Manapság a problémát szerencsére diagnosztizálni és kezelni lehet, tehát a kiságyba elég már csak a plüss békát helyezni.
Az éjjeli ágybavizelés fiziológiai okai
Az ágytisztaság kialakulása, a beszédhez hasonlóán, fokozatos folyamat. Három éves korban a gyerekek többsége már szobatiszta, valamivel később ágytiszta. Enurézisről akkor beszélünk, ha az 5 évnél idősebb gyermek éjjel rendszeresen ágyba pisil. Ennek oka lehet a központi idegrendszer vagy a húgyhólyag éretlensége. Ilyenkor a csöppség nem veszi tudomásul a vizelési ingert, nem ébred fel és bepisil. Az ágybavizeléssel küszködő kis páciénsek többségénel éppen ez a főbb kiváltó ok, amelynek hátterében a vazopresszin hormon áll. A vazopresszin, más néven antidiuretikus hormon, szabályozza a vesében keletkező vizelet mennyiségét. Alvás közben a vérben való koncentrációja magasabb, így kevesebb vizelet keletkezik és a hólyag lassabban töltődik fel. Amennyiben a vazopresszin elválasztódása nem elegendő a hólyag megtelik és ha a csöppség nem ébred fel, bekövetkezik a baleset.
Az éjszakai bepisilésben szenvedő gyerekek gyakran szégyellik magukat. Ha ez az állapot tartóssá válik, nehézségeket okozhat az iskolai feladatok teljesítésénél vagy a kortársakkal való kommunikáció során.
A bepisiléssel járó szégyen
Az éjszakai bepisilés okai közé sorolhatóak a lelki problémák és a stressz is. A vizes kiságy utalhat arra, hogy a gyermeknek gondjai vannak, nem szeret óvodába, iskolába járni, esetleg nem képes elfogadni a most született kistestvérét. Az érzékenyebb gyerekek a szülők veszekedéseire is ilyen módon reagálhatnak. Minél tovább tart az ágybavizelés, annál mélyebb sebet ejthet a gyermek önbizalmában. Az enurézis mindkét oldalon kellemetlen emóciókat válthat ki. A szülők gyakran megszidják vagy megbüntetik a gyermeket miközben nem tudatosítják, hogy ezzel megbántják. A bepisiléssel járó szégyenérzet kiváltása különböző felnőttkori traumákhoz vezethet.
„A tartós ágybavizelés a gyermekben szégyen- és félelem érzetet válthat ki. A kicsi zavart, dühös, depressziós, nehezebben kommunikál a barátaival, kortársaival. Ha nem képes legyőzni a problémát, ez az iskolai teljesítményen is tükröződhet. A bepisiló gyermekek önbizalma és önbecsülése gyakran alacsonyabb az egyéb krónikus betegségekben, pl, cukorbetegségben szenvedő gyerekekkel szemben,“ állítja az éjszakai bepisilésben szenvedő gyerekek lelkére gyakorolt súlyos következményekről MUDr. Terézia Rosenbergová, a Kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Orvostudományi kar 1. Pszichiátriai klinikájának gyermekpszichiátere.
A szakember által elrendelt kezelés
Ne becsülje alá az éjjeli ágybavizelést és keresse fel gyermekorvosát aki szükség esetén nefrológiai szakrendelésre irányítja. A nefrológus felméri a helyzetet, kizárja a szervi okokat, társult betegségeket mind például a húgyúti gyulladást vagy cukorbetegséget. A kezelés alapja a folyadékbevitelre és a hólyagürítésre vonatkozó szigorú életmód betartása. Ha ez nem segít, akkor következik a gyógyszeres kezelés, amely segít a kicsinek ismét bízni a saját testében. Az előírt gyógyszerek nem ártalmasak, nem addiktív jellegűek, csak pótolják a szervezetben a hiányzó anyagot.
Effektív kezelési eszköznek minősul az enuresis riasztó – elektronikus berendezés, amely a folyadékkal való érintkezés esetén felébreszti a gyerkőcöt. Fontos a szülők helyes hozzáállása, szidás helyett inkább dícsérje meg gyermekét a száraz éjszakáért. Biztassa őt és legyen a támasza. Az éjjeli ágybavizelésből minden gyermek kinő, a probléma csak a felnőttek 2%-ánál áll fenn, de kezelés nélkül a gyerekek fölöslegesen traumatizáltak.
Hogyan kerülhető el a nedves lepedő?
- A napi folyadékszükségletet a gyermek még délelőtti órákban fogyasztja el, 17.00 óra után korlátozza gyermekénél a folyadékbevitelt.
- Játék során a gyerekek könnyen megfeledkeznek a rendszeres pisilésről, ezért ügyeljen arra, hogy a kicsi minden 2-3 órában pisilni menjen.
- Alvás előtt ne adjon gyermekének leveseket, lédús gyümölcsöket, erre elsősorban nyáron és az üdülések során figyeljen.
- Az alvás előtti pisilés váljon rituálévá.
- Némely gyerekeknél működik ha 22.00 óra táján felébresztik őket és félálomban pisilni viszik.
- Ha a kicsi barátainál vagy nagyszüleinél marad éjjelre, tájékoztassa őket a problémáról és a kezelés folyamatáról.
- Ne szidja, ne büntesse gyermekét az éjszakai bepisilésért, ez frusztrálja őt és komoly lelki következményekkel járhat.